Vkladomat – peniaze možno vložiť aj cez bankomat

Možnosť vloženia hotovosti na svoj bankový účet pred vyše desiatimi rokmi aj u nás uľahčili vkladové bankomaty, takzvané vkladomaty. Vkladomat umožňuje klientom vkladať hotovosť zvyčajne bezplatne a nie je nutné pri tom navštíviť pobočku osobne. Sieť bankomatov s možnosťou vkladu v súčasnosti už ponúka väčšina bánk.


Obsah článku


Vkladové automaty, alebo vkladomaty, sú novodobé bankomaty, ktoré umožňujú peniaze nielen vybrať, ale aj vložiť.

Vkladové bankomaty sú rôzne, preto aj možností, ako vložiť peniaze cez bankomat na účet, je niekoľko. Cez vkladomat možno vložiť peniaze na svoj, ale aj cudzí účet.

K vkladu hotovosti prostredníctvom vkladových bankomatov stačí mať zriadený účet v príslušnej banke, v rámci ktorej chce klient vklad zrealizovať. Pripraviť si samozrejme treba vkladanú hotovosť, platobnú kartu a informácie o účte príjemcu.

Niektoré bankomaty umožňujú vkladať len hotovosť, do iných možno vložiť aj mince. Možnosť vkladať hotovosť má v súčasnosti už mnoho bankomatov. Nefungujú teda len ako vkladomat, ale poskytujú aj bežné bankomatové služby ako výber hotovosti, kontrolu stavu účtu, dobitie kreditu či zmenu PIN kódu.

Ako funguje vkladomat?

Vkladový bankomat, známy aj ako vkladomat, je bankomat, ktorý umožňuje zákazníkom vkladať hotovosť bez potreby prítomnosti bankového pracovníka. Vkladový bankomat sa zvyčajne nachádza v pobočke banky, hoci na niektorých miestach sa môžu nachádzať aj samostatné vkladomaty.

Keď zákazník nájde vkladový bankomat, môže začať proces vkladu. Na začiatku musí zákazník vložiť do zariadenia svoju debetnú alebo kreditnú kartu. Po vložení karty si zákazník bude musieť vybrať, či chce vložiť hotovosť alebo šeky. Po tomto výbere bude musieť zadať sumu, ktorú chce vložiť. V závislosti od modelu bankomatu sa môže vyžadovať zadanie autorizačného kódu na overenie transakcie.


Po vykonaní výberu a zadaní sumy bude zákazník vyzvaný na vloženie hotovosti. Vkladomat rozpozná vloženú sumu peňazí a na obrazovke zobrazí aktualizovaný zostatok. Zákazník následne vyberie svoju kartu z bankomatu a prevezme si potvrdenku. Finančné prostriedky z transakcie by mal mať k dispozícii do dvadsiatich štyroch hodín.


Vkladové bankomaty zákazníkom výrazne uľahčili a urýchlili vkladanie peňazí na ich bankové účty. Vďaka odstráneniu potreby obsluhy pokladníka môžu vkladať peniaze rýchlo a bez čakania v rade. Tým sa zároveň zabezpečuje ochrana príjemných bankových skúseností zákazníkov.

Ako vložiť peniaze cez bankomat na účet?

Vkladové automaty alebo vkladomaty sú novodobé bankomaty, ktoré umožňujú peniaze nielen vybrať, ale aj vložiť.

Vkladové bankomaty sú rôzne, preto aj možností ako vložiť peniaze cez bankomat na účet je niekoľko. Cez vkladomat možno vložiť peniaze na svoj, ale aj cudzí účet.

Treba si však overiť, že ide o vkladový bankomat, nie cez každý bankomat totiž možno vkladať peniaze. O tom, kde sa nachádzajú vkladové bankomaty, sa možno informovať v príslušnej banke.

Peniaze na účet v banke možno vložiť niekoľkými spôsobmi od klasických až po moderný vkladomat. Hotovosť teda možno vložiť:

 • prevodom cez mobilnú aplikáciu alebo internet banking
 • osobne v pobočke banky – ide zvyčajne o spoplatnený úkon
 • prostredníctvom vkladomatu – vkladové bankomaty sú dostupné už vo väčšine pobočiek bánk; vkladomať dokáže vziať až 50 kusov bankoviek

Vklad peňazí osobne v pobočke banky je spoplatnený a zvyčajne vyžaduje aj isté doklady, ako napríklad občiansky preukaz. Naopak vklad cez bankomat je jednoduchý, stačí k nemu platobná karta a hotovosť na vklad.

Vklad cez bankomat krok za krokom

V prvom rade treba mať pri vklade cez bankomat, respektíve vkladomat, zriadený účet v príslušnej banke, ktorej vkladomat chce človek využiť. Pripraviť si treba vkladanú hotovosť, platobnú kartu a informácie o účte príjemcu.

Postup, ako vložiť peniaze na účet cez bankomat:

 1. Platobnú kartu treba vložiť do príslušného priečinku vkladomatu.
 2. V závislosti od bankomatu sa na obrazovke môžu zobraziť dve možnosti – jedna na výber peňazí a druhá na vklad. Treba vybrať možnosť vkladu a postupovať podľa pokynov na obrazovke.
 3. Vkladomat klienta vyzve na vklad cez bankomat – vkladové bankomaty prijímajú zvyčajne bankovky od 5 do 500 eur.
 4. Vkladomat prijme peniaze a prepočíta, či vložená suma sedí a vyzve klienta, aby odsúhlasil, že si praje peniaze vložiť.
 5. Po zadaní a prijatí všetkých položiek vkladomat vytlačí potvrdenie o vklade.

Použitie vkladových bankomatov je pohodlný a bezpečný spôsob, ako vložiť peniaze. Šetrí čas, vklad cez bankomat nie je spoplatnený a obsluha vkladomatu je jednoduchá.

Vkladové automaty upravuje platná legislatíva a majú certifikáty od Európskej centrálnej banky o rozpoznávaní pravosti bankoviek. Proces kontroly sa zjednodušil a vylepšil po zavedení eura na Slovensku.

Vkladový bankomat ČSOB

Vkladové bankomaty už dnes ponúka väčšina bánk. ČSOB vkladomat ponúka možnosť vkladať hotovosť bez poplatku. Tiež možno prostredníctvom vkladového bankomatu ČSOB vkladať ako bankovky, tak aj mince.

Vkladový bankomat ČSOB ponúka možnosť vkladu aj treťou osobu. Vkladové bankomaty sú dostupné 24 hodín denne. Vkladanú hotovosť nie je potrebné triediť a vložené peniaze sú okamžite pripísané na účet prijímateľa. Z vkladového bankomatu ČSOB možno peniaze aj vyberať.

Do vkladového bankomatu ČSOB možno v rámci jedného vkladu vložiť bankovky aj mince naraz. Vkladomat ČSOB má na bankovky aj mince vyhradené samostatné priehradky.

Podmienky vkladu cez vkladový bankomat ČSOB:

Bankomat s možnosťou vkladu bankoviek:

 • maximálna výška jedného vkladu je 10 000 eur
 • maximálny počet bankoviek je 200 kusov v rámci jedného vkladu
 • má funkcie ako bežný bankomat, takže je možný aj výber hotovosti v eurách, možno zobraziť zostatok na účte, dobiť kredit, zmeniť PIN a podobne

Bankomat s možnosťou vkladu bankoviek a mincí:

 • maximálna výška jedného vkladu 10 000 eur
 • maximálny počet bankoviek je 250 kusov v rámci jedného vkladu
 • maximálny počet mincí je 300 kusov v rámci jedného vkladu a 699 mincí pre jednu platobnú kartu v rámci jedného dňa
 • má aj funkcie ako bežný bankomat

Vkladať prostredníctvom vkladového bankomatu ČSOB možno prostredníctvom bežného účtu k platobnej karte, iného účtu v ČSOB alebo predefinovaných účtoch ČSOB.

Vkladové bankomaty ČSOB možno nájsť vo vyše 50 mestách, väčšina z nich je v prevádzke nonstop. V niektorých mestách možno nájsť vkladový automat ČSOB aj na viacerých adresách.

Najčastejšie možno nájsť vkladomat ČSOB Bratislava. V hlavnom meste ich je dokopy 12. Vkladomat ČSOB Bratislava v pobočkách na Nám. SNP, Žižkovej a M. Sch. Trnavského je k dispozícii nonstop.

VÚB vkladomat

Vkladomat ponúka aj VÚB banka. VÚB bankomat s vkladom funguje nielen ako vkladomat, ale aj klasický bankomat. Možno z neho vyberať, aj do neho vkladať hotovosť, a to na jednom mieste.

Vklad aj výber z VÚB vkladomatu je bezplatný pri vybraných účtoch. Vkladové bankomaty sú dostupné 24 hodín denne a na vklad stačí platobná karta.

Vložiť peniaze cez VÚB bankomat s vkladom možno vo viac ako 110 vkladových bankomatoch. Stačí k tomu len VÚB platobná karta, návšteva pobočky pri tom nie je nutná.

Ako funguje VÚB vkladomat:

 1. do vkladomatu treba vložiť platobnú kartu a zadať PIN
 2. zvoliť „inú transakciu“
 3. zadať sumu, ktorá bude vložená do bankomatu a potvrdiť
 4. do vkladového otvoru treba vložiť bankovky
 5. po spracovaní bankoviek sa zobrazí na monitore súpiska všetkých spracovaných bankoviek a celková suma vloženej hotovosti
 6. po vklade bankoviek treba potvrdiť transakciu
 7. bankomat vytlačí potvrdenie o vklade a vráti platobnú kartu

Vklad peňazí do VÚB bankomatu s vkladom má niekoľko podmienok. Vklad je možný iba na účet vo VÚB banke, ku ktorému je vydaná platobná karta. Bankovky nesmú byť zviazané ani obsahovať cudzie predmety.

Vkladať možno bankovky v hodnote od 5 eur do 500 eur. VÚB vkladomat mince neprijíma. Podľa modelu bankomatu možno vložiť buď 50 alebo 200 bankoviek.

Práve VÚB banka bola prvou na Slovensku, ktorá prišla s možnosťou vkladať hotovosť prostredníctvom bankomatu. S touto novinkou prišla ešte v roku 2012.

Vkladanie prostredníctvom bankomatu je veľmi populárne a ročne ľudia takto vložia desiatky miliónov eur.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang