Tipy na jednodňové výlety – kam sa vydať?

Slovensko, skrytý klenot v srdci Európy, ponúka množstvo očarujúcich destinácií, ktoré sa dajú ľahko preskúmať za jediný deň. Jednodňové výlety na Slovensku poskytujú vynikajúcu príležitosť spoznať prírodné krásy, bohatú históriu a živú kultúru krajiny bez toho, aby človek minul veľa peňazí. V tomto článku sú spísané overené tipy, kam na lacný jednodňový výlet na Slovensku.

Rozmanitá krajina, bohatá história a cenová dostupnosť robia zo Slovenska vynikajúcu voľbu pre nezabudnuteľné jednodňové výlety.

Či už chce človek objavovať historické hrady, vychutnávať si krásy prírody alebo sa ponoriť do miestnej kultúry, Slovensko má čo ponúknuť každému cestovateľovi, dokonca aj tým, ktorí majú obmedzený rozpočet. Za nezabudnuteľnými zážitkami a krásnymi miestami nemusia Slováci cestovať len do zahraničia. Naj zážitky môže mať aj na Slovensku.

Hlavné mesto Slovenska – Bratislava

Hlavné mesto Bratislava je ideálnym miestom na jednodňový výlet na Slovensku. Bratislava, známa svojím očarujúcim Starým mestom, ponúka kombináciu histórie a modernosti.

Návštevníci sa môžu prechádzať dláždenými uličkami, obdivovať ikonický Bratislavský hrad a kochať sa výhľadom na Dunaj. Vďaka svojej kompaktnej rozlohe sa dajú hlavné atrakcie ľahko stihnúť za jeden deň a vďaka úspornému systému verejnej dopravy je ideálnou voľbou na lacný jednodňový výlet na Slovensku.

Koho nebavia klasické pamiatky v centre Starého mesta, môže sa ísť pozrieť do múzea Danubiana Meulensteen Art Museum. Ide o múzeum súčasného umenia, ktoré sa nachádza na umelom polostrove pozdĺž rieky Dunaj neďaleko Bratislavy. Múzeum je útočiskom moderného a súčasného umenia a predstavuje rozmanitú škálu slovenských a zahraničných umelcov.

Jeho jedinečná poloha umocňuje zážitok, pretože ponúka nádherný výhľad na rieku a pokojnú atmosféru. V Danubiane sa konajú rotujúce výstavy, workshopy a kultúrne podujatia, vďaka čomu je povinnou zastávkou pre milovníkov umenia a všetkých, ktorí sa chcú zoznámiť so špičkovým umeleckým prejavom v malebnom prostredí.

Devín

Neďaleko od Bratislavy sa nachádza hrad Devín. Ide o historickú pevnosť s výhľadom na sútok riek Dunaj a Morava. Návštevníci na hrade môžu preskúmať zrúcaniny, vychutnať si panoramatický výhľad a spoznať fascinujúcu históriu hradu. Tento jednodňový výlet na Slovensku ponúka dokonalé spojenie kultúry a prírodných krás.

Devín je historická pevnosť, ktorá sa týči na vrchole skaly a ponúka úchvatný výhľad na okolitú krajinu. Hrad má veľký historický význam, pretože zohral úlohu vo Veľkomoravskej ríši a neskôr v bojoch proti útočníkom. Mesto je obklopené malebnou prírodou, vďaka čomu je obľúbeným cieľom milovníkov prírody a turistiky. V Devíne sa konajú aj kultúrne podujatia a festivaly, ktoré oslavujú dedičstvo a históriu regiónu.

Výhľad na sútok riek Morava a Dunaj z hradu Devín.

Orava

Kam na výlet na Slovensku, aby sa človek cítil ako v rozprávke? Oravský hrad, ktorý sa týči na vrchole kopca, vyzerá ako z rozprávky. Návštevníci môžu preskúmať túto stredovekú pevnosť a vychutnať si panoramatický výhľad na Oravu.

Návšteva sa môže skombinovať so zastávkou v neďalekom Múzeu oravskej dediny, skanzene, ktorý predstavuje tradičnú slovenskú vidiecku architektúru. Tento celodenný výlet ponúka pohľad do slovenskej histórie a kultúry za rozumnú cenu.

Oravská priehrada je najväčšia priehrada na Slovensku. Oblasť ponúka možnosti na vodné aktivity, ako je plavba loďou a rybolov, a okolitá príroda je ideálna na turistiku a piknik.

Ďalším tipom na výlet na Slovensku sú prírodné parky na Orave. Návštevníci si môžu vychutnať prírodné krásy oravského regiónu návštevou jedného z mnohých prírodných parkov. Môžu sa vydať na túru panenskými lesmi, preskúmať jaskyne a vychutnať si pokoj slovenskej prírody.

Oravský hrad.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica je nádherné mesto, v ktorom sa dá, samozrejme, navštíviť baňa, čo je určite skvelým zážitkom. Okrem toho sa môžu návštevníci prechádzať dláždenými uličkami centra mesta, ktoré je zapísané na zozname UNESCO a zdobia ho pôvabné stredoveké a renesančné budovy, ktoré odrážajú bohatú históriu mesta.

Baníci v minulosti vybudovali vodné nádrže, ktoré im uľahčovali prácu. Dnes sú tieto tajchy ako stvorené na kúpanie, člnkovanie, chytanie rýb, v zime korčuľovanie a romantické prechádzky.

Mária Terézia v roku 1762 založila práve v Banskej Štiavnici Banícku a lesnícku akadémiu, čo bola prvá univerzita svojho druhu na svete. V areáli historickej Baníckej a lesníckej akadémie sa nachádza Botanická záhrada, ktorá stojí za návštevu. Od prvej polovice 19. storočia v botanickej záhrade pre potreby lesníckej výučby vysádzali domáce aj cudzokrajné dreviny. Z najzaujímavejších tam dodnes ostali napríklad sekvojovec mamutí a céder.

Slovensko je vo všeobecnosti známe tým, že sa tam nachádza veľa hradov a zámkov. V Banskej Štiavnici sú zámky až dva – Starý a Nový Zámok. Na Starom Zámku návštevníci môže pocítiť ducha histórie a na oboch zámkoch je skvelý výhľad.

Veľmi príjemný výhľad sa návštevníkom naskytne aj výstupom na Kalváriu. Výstupom na Kalváriu si môžu návštevníci obzrieť aj drevené reliéfy v kaplnkách, ktoré predstavujú kľúčové okamihy Ježišovho života – id narodenia až po zmŕtvychvstanie.

Kalvária v Banskej Štiavnici má tri kostoly (Dolný kostol, Sväté schody a Horný kostol).

Turistiky

Nie každý je vášnivý turista, ale niektoré turistiky zvládnu aj deti, starší ľudia, či ľudia s horšou kondičkou. Slovensko je skvelým miestom na turistiky a mnohí si výlety po Slovensku vyberajú práve s cieľom vidieť krásnu prírodu. Za obľúbené turistické miesta patria napríklad Jánošíkove diery, odkiaľ sa dá vyjsť na Malý a Veľký Rozsutec. Prechod cez Jánošíkove diery patrí medzi najkrajšie turistické zážitky a trasy v Malej Fatre.

Okrem toho sa oplatí vidieť aj trasy vo Veľkej Fatre – napríklad známy okruh Ostrá – Tlstá. Stálicou medzi turistickými destináciami na Slovensku sú, samozrejme, Tatry a Slovenský raj.

Štrbské pleso vo Vysokých Tatrách.

Kúpele a kúpeľné mestá

Pre tých, ktorých neláka aktívny oddych pri turistike, je skvelou voľbou návšteva kúpeľov. Slovensko je známe svojimi kúpeľnými liečbami, ktoré ponúkajú relaxáciu a omladenie prostredníctvom prírodných termálnych prameňov. Tu je desať kúpeľných miest na Slovensku, ktoré sú známe svojou liečivou vodou a wellness ponukou a sú skvelými tipmi na výlet na Slovensku:

 1. Piešťany: Piešťany sú známe svojimi bahennými kúpeľmi a termálnymi bazénmi. K jeho čaru prispieva ikonický kúpeľný dom Irma a malebná poloha pozdĺž rieky Váh.
 2. Trenčianske Teplice: Trenčianske Teplice, ktorých história siaha až do rímskych čias, sa môžu pochváliť minerálnymi prameňmi a elegantnou kúpeľnou architektúrou. Zaujímavosťou sú turecké kúpele Hammam.
 3. Rajecké Teplice: V tomto meste, ktoré sa nachádza v krásnej Rajeckej doline, nájdu návštevníci liečivé pramene, luxusné wellness centrá a upokojujúce prírodné prostredie.
 4. Bardejovské Kúpele: Bardejovské Kúpele, ktoré spájajú historický šarm s modernými wellness zariadeniami, sú známe svojimi liečivými sírnymi prameňmi a zachovalou kúpeľnou architektúrou.
 5. Smrdáky: Smrdáky sú známe svojimi jedinečnými sirovodíkovými prameňmi a špecializujú sa na liečbu kožných ochorení a chorôb pohybového aparátu.
 6. Sliač: Sliač ponúka minerálne pramene a možnosti wellness v pokojnom a prírodnom prostredí.
 7. Lúčky: Lúčky, obklopené Nízkymi Tatrami, sú známe svojimi liečivými termálnymi vodami a možnosťou relaxovať uprostred úchvatnej horskej krajiny.
 8. Sklené Teplice: Sklené Teplice sú známe svojimi liečivými prameňmi a malebnou prírodou a poskytujú pokojné prostredie na kúpeľné procedúry a relaxáciu.
 9. Kováčová: Kováčová je rozvíjajúcou sa kúpeľnou destináciou so zameraním na wellness a pohodu, ktorá ponúka rôzne procedúry založené na termálnych vodách.
 10. Vyhne: Vyhne sa nachádza v blízkosti historického mesta Banská Štiavnica a ponúka termálne bazény, kúpeľné zariadenia a možnosť relaxovať uprostred baníckeho dedičstva regiónu.

Tieto kúpeľné mestá na Slovensku poskytujú dokonalú kombináciu prírodných liečivých vôd, pokojnej krajiny a moderného wellness vybavenia, čo z nich robí ideálne destinácie pre každého, kto hľadá relax a omladenie. Návšteva kúpeľov môže byť dobrá aj ako jednodňový výlet na Slovensku.

V kúpeľoch sa môže človek zrelaxovať a dopriať si masáž.

Vlkolínec

Vlkolínec je podmanivá pamiatka zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorá sa nachádza v srdci Slovenska. Táto malá obec je živým múzeom tradičného slovenského vidieckeho života, preslávená výnimočne zachovalou drevenou architektúrou a kultúrnym dedičstvom.

Jej pôvabné drevené domy zdobené rustikálnou výzdobou a jedinečnými prvkami prenesú návštevníkov do dávnych čias. Dedina je zasadená do malebného prostredia Veľkej Fatry a ponúka úchvatnú prírodu. Pri prechádzke úzkymi uličkami Vlkolínca môžu návštevníci obdivovať zložité rezbárske a remeselné práce, ktoré odrážajú miestnu kultúru.

Historická drevená zvonica a kostol Panny Márie v obci umožňujú nahliadnuť do jej duchovnej histórie. Vlkolínec ponúka pokojné útočisko pred moderným životom a pozýva cestovateľov zažiť jednoduchosť a autentickosť tradičného života na slovenskej dedine.

Vďaka svojej nedotknutej atmosfére a podmanivej autenticite je Vlkolínec svedectvom bohatého kultúrneho dedičstva Slovenska a je povinnou destináciou pre tých, ktorí chcú nahliadnuť do minulosti.

Vlkolínec.

Jaskyne

Pri uvažovaní kam na výlet po Slovensku, každému napadne aj návšteva jaskyne. Slovensko je domovom pozoruhodného množstva jaskýň, z ktorých každá ponúka jedinečné geologické útvary a podzemné zázraky. Tu je desať jaskýň na Slovensku, ktoré sa oplatí navštíviť:

 1. Jaskyňa Domica: Jaskyňa Domica je súčasťou Aggtelekského krasu a Slovenského krasu zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO a ponúka pôsobivé stalaktity a stalagmity.
 2. Dobšinská ľadová jaskyňa: V najväčšej ľadovej jaskyni na Slovensku sa aj počas teplejších mesiacov objavujú oslnivé ľadové útvary. Jej mrazivá krása a zložité ľadové štruktúry z nej robia skutočný prírodný zázrak.
 3. Ochtinská aragonitová jaskyňa: Táto jaskyňa je preslávená vzácnymi aragonitovými útvarmi, ktoré vytvárajú rozprávkovú podzemnú krajinu. Jemné biele kryštáliky pripomínajúce ihličky sú jedinečným zážitkom.
 4. Jasovská jaskyňa: Jasovská jaskyňa je jednou z najstarších známych jaskýň na Slovensku a pýši sa nádhernými kvapľovými útvarmi, pôsobivými komorami a ohromujúcimi podzemnými jazerami.
 5. Demänovská jaskyňa slobody: Táto jaskyňa sa nachádza v Nízkych Tatrách a ponúka pozoruhodné stalaktity, stalagmity a podzemné jazerá. Vďaka dobre osvetleným chodníkom je prístupná aj pre rodiny.
 6. Demänovská ľadová jaskyňa: Ďalšia jaskyňa v Demänovskej doline ponúka ľadové aj kvapľové útvary. Jej ľadové chodby sú obľúbenou atrakciou najmä počas leta.
 7. Harmanecká jaskyňa: Harmanecká jaskyňa je známa svojou bohatou škálou kvapľových útvarov a sprístupnených chodníkov a poskytuje náučný a vizuálne podmanivý podzemný zážitok.
 8. Gombasecká jaskyňa: Táto jaskyňa je známa hustou koncentráciou jedinečných kalcitových útvarov nazývaných „jaskynné kvety“ a „jaskynný popcorn“. Je to skutočná krajina zázrakov minerálnych štruktúr.
 9. Bystrianska jaskyňa: Táto jaskyňa, ktorá sa nachádza v krásnom prostredí Národného parku Muránska planina, ponúka očarujúcu cestu sériou komnát zdobených stalaktitmi a stalagmitmi.
 10. Krásnohorská jaskyňa: Táto jaskyňa, ktorá sa nachádza v blízkosti hradu Krásna Hôrka, očarí návštevníkov úžasnými kvapľovými útvarmi a podzemnými jazierkami, ktoré vytvárajú magický podzemný zážitok.

Slovenské jaskyne poskytujú príležitosť preskúmať skrytú krásu geologických divov krajiny. Či už niekoho fascinujú ľadové útvary, unikátne minerály alebo klasické stalaktitovo-stalagmitové štruktúry, na Slovensku nájde každý jaskyňu, ktorá bude vyhovovať jeho záujmom.

Ako na lacný výlet na Slovensku?

V dnešnej dobe sa mnoho ľudí snaží šetriť peniaze. Keď sa rozhodujú, kam na výlet, tak dôležitú úlohu hrá, samozrejme, aj cena. Ako pri jednodňových výletoch na Slovensku ušetriť? Tu sú tipy na lacný výlet na Slovensku.

 • Využívať verejnú dopravu:
  • Slovensko má efektívnu a cenovo dostupnú sieť verejnej dopravy vrátane autobusov a vlakov. Oplatí sa využívať tieto možnosti, aby človek ušetril na cestovaní.
 • Zbaliť si vlastné jedlo:
  • Je dobré zbaliť si so sebou balený obed a občerstvenie, aby človek nemusel počas dňa míňať viac za stravovanie mimo domu.
 • Plánovať vopred:
  • Výhodné je prečítať si na internete o miestach, ktoré človek plánuje navštíviť. Overiť si otváracie hodiny a prípadné vstupné. Plánovanie dopredu pomôže pri tvorbe rozpočtu.
 • Skupinové zľavy:
  • Ak človek cestuje s priateľmi alebo rodinou, mal by sa informovať o skupinových zľavách na dopravu alebo vstupné.
 • Cestovanie mimo špičky:
  • Za zváženie stojí cestovanie počas pracovných dní alebo v období mimo sezóny, a využiť tak potenciálne nižšie ceny a menšie davy ľudí.

Lacný výlet na Slovensku teda nie je žiadny problém. Jednodňové výlety sú skvelou možnosťou ako aspoň na chvíľu uniknúť každodennému stereotypu. A možností a tipov kam na výlet na Slovensku je naozaj mnoho!

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang