Platba mobilom v Tatra banke a VÚB: Revolúcia vo finančných aplikáciách

platba mobilom

V dnešnom svete rýchleho tempa a neustáleho technologického pokroku sa platobné návyky stále menia. Platby mobilom sa stávajú populárnejším a bezpečnejším spôsobom, ako uskutočniť transakcie. Čo to znamená pre budúcnosť financií?

Článok sa zameiriava na dve významné banky na Slovensku – Tatra banku a Všeobecnú úverovú banku a ich aplikácie pre platby mobilom. Čo robí tieto služby tak atraktívnymi pre moderných spotrebiteľov? Ako sa mení spôsob, akým ľudia nakupujú a platia za tovar a služby?

Platba mobilom: Nová éra výhod vo finančnom svete

Platby mobilom, ktoré revolucionizujú spôsob nakupovania a platby za tovar a služby, sa stali neoddeliteľnou súčasťou dnešnej digitálnej doby. Táto moderná metóda platby je založená na jednoduchom princípe – umožňuje uskutočňovať transakcie pomocou mobilného zariadenia. A to bez potreby fyzickej hotovosti alebo plastovej karty. S týmto trendom prichádzajú mnohé výhody, ale aj zopár výziev.

Výhody platby mobilomNevýhody platby mobilom
rýchlosť a pohodliezávislosť na technológii
dostupnosť 24/7bezpečnostné hrozby
bezpečnosťnie všade akceptované
znížené riziko straty karietpre niektorých ťažká orientácia

Vývoj bezkontaktných platieb mobilom na Slovensku

Platby mobilom sa na Slovensku stali neoddeliteľnou súčasťou finančných návykov. Tatra banka, ako líder, mala pozitívny vplyv na spôsob, akým používatelia platia za svoje nákupy. Viac ako 220-tisíc klientov tejto banky využíva bezkontaktné platby mobilom. Zaujímavosťou je, že každý desiaty klient sa už neuchýli k plastovej karte a preferuje platbu prostredníctvom svojho smartfónu.

Bezkontaktné platby mobilom sa stali súčasťou finančnej reality už 11 rokov dozadu, a to vďaka Tatra banke, ktorá priniesla túto inovatívnu technológiu na Slovensko. V roku 2012 Tatra banka uviedla iCarte, malé prídavné zariadenie so zabudovaným NFC čipom. Umožňovalo majiteľom iPhonov vykonávať bezkontaktné platby mobilom. Toto zariadenie sa pripájalo cez konektor smartfónu.

Nasledujúci rok, v roku 2013, banka posunula bezkontaktné platby mobilom ešte ďalej a uviedla ich aj pre majiteľov Android smartfónov. Na tento účel však bolo potrebné využívať služby operátorov O2 alebo Orange a požiadať o špeciálnu NFC SIM kartu. Tieto mobilné platby fungovali ako ďalšia debetná karta pre bežné účty.

Inovácie Tatry banky pri platbe mobilom

S priebehom času a rozvojom technológií prišla v roku 2016 Tatra banka s vlastnou bankovou službou na bezkontaktné platby mobilom, a to aplikáciou MobilePay. Tým pádom už nebolo nutné používať špeciálnu SIM kartu ani prídavné zariadenia; postačoval Android smartfón.

Aplikácia MobilePayTB umožňovala aktivovať platbu mobilom pre akúkoľvek platobnú kartu Visa, a zbytočné vybavovanie ďalších platobných kariet patrilo minulosti. Rovnako minulostí patrila potreba prídavných zariadení a závislosť od konkrétnych operátorov.

V roku 2019 sa platba mobilom na Slovensku dostala na novú úroveň, keď služba Apple Pay vstúpila na trh. Viac ako 25 000 klientov Tatra banky si ju aktivovalo v priebehu prvého týždňa. O rok neskôr prišla na rad služba Google Pay, čím sa možnosť platby mobilom stala dostupná aj majiteľom Android smartfónov.

platba mobilom
V roku 2019 Apple Pay zaznamenal viac ako 25 000 aktivácií medzi klientmi Tatra banky a o rok neskôr nasledovala aj služba Google Pay.

Platba mobilom v Tatra banke a ich aplikácia

Aplikáciu Tatra bank nájde klient v digitálnej peňaženke, a to prostredníctvom jednoduchého pridania karty. Predtým, ako poskytneme návod na nastavenie bezkontaktných platieb na mobile, priblížime niektoré základné pojmy, ktoré môžu byt zmätočné.

 • Peňaženka a Peňaženka Google: Tieto mobilné aplikácie slúžia na ukladanie platobných kariet, čo umožňuje platiť cez služby Apple Pay a Google Pay.
 • Apple Pay a Google Pay: Tieto služby umožňujú jednoducho platiť za nákupy prostredníctvom priloženia telefónu k platobnému terminálu. Okrem tohoumožňujú vykonávať platby u vybraných internetových obchodníkov a mobilných aplikácií.

Ak sa človek chystá prejsť na platby mobilom, musí si stiahnuť digitálnu peňaženku a nainštalovať aplikáciu Tatra banka. Je dôležité vedieť, že služba Apple Pay je kompatibilná so všetkými modelmi iPhone s funkciou Face ID a Touch ID, s výnimkou modelu iPhone 5s. Službu Google Pay môžu používať všetky zariadenia so systémom Android (verzia 5.0 a novšia) a s technológiou NFC.

Postup, ako si pridať kartu do digitálnej peňaženky, je rovnaký pre obidve služby:

 1. Prihlásiť sa do aplikácie Tatra banka.
 2. V zozname kariet si vybrať tú, ktorú chce užívateľ používať pre platby mobilom.
 3. Pod obrázkom karty kliknúť na „Pridať do Apple Peňaženka“ alebo „Pridať do Google Peňaženka“.

Prvá platobná karta, ktorú si človek pridá do digitálnej peňaženky, sa automaticky stane jeho predvolenou kartou. Avšak v prípade, že pridá ďalšie karty, môže jednoducho zmeniť predvolenú kartu. Na iPhone jednoducho otvorí aplikáciu Peňaženka a upraví nastavenia karty. Na zariadeniach s Androidom, otvorí aplikáciu Peňaženka Google a zvolí kartu, ktorú chce používať ako predvolenú pre platbu priložením.

Ako na platbu mobilom cez aplikáciu

Platba mobilom s Apple Pay a Google Pay je rýchla a jednoduchá vo všetkých obchodoch, kde prijímajú bezkontaktné platby.

Pre bezkontaktnú platbu mobilom nie je potrebné dátové pripojenie. Človek jednoducho pristúpi k platobnému terminálu obchodníka a postupuje podľa nasledujúcich pokynov:

Platba s Apple Pay

 • Na iPhone s Face ID užívateľ stlačí bočné tlačidlo dvakrát a po zobrazení výzvy sa pozrie na displej. Potom priloží vrchnú časť telefónu k platobnému terminálu a po zobrazení textu „Hotovo“ má platbu vybavenú.
 • Na iPhone s Touch ID dvakrát stlačí tlačidlo Domov a priloží vrchnú časť telefónu k platobnému terminálu, až kým sa na obrazovke nezobrazí text „Hotovo“.
 • Pre použitie inej karty, než je predvolená, klepne na kartu a vyberie kartu, ktorou chce platiť.

Platba Google Pay

 • Pre nákupy do 50 eur (vrátane) užívateľ rozsvietí displej na svojom telefóne a priloží ho zadnou stranou k platobnému terminálu.
 • Pre nákupy nad 50 eur odomkne svoj telefón a priloží ho zadnou stranou k platobnému terminálu.
 • Ak chce použiť inú kartu ako predvolenú, prejde prstom na kartu v aplikácii Peňaženka Google a ťahá z pravého okraja obrazovky doľava, kým nenájde kartu, ktorou chce platiť.
platba mobilom
Platenie mobilom je všeobecne považované za bezpečný spôsob platby, keďže citlivé kartové údaje sú počas platby zašifrované a nezostávajú k dispozícii obchodníkovi.

Platba mobilom vo VÚB banke

VÚB banka taktiež prináša skvelú možnosť platiť bezstarostne a bezpečne prostredníctvom mobilných aplikácií Apple Pay a Google Pay. Obe tieto možnosti platby sú jednoducho dostupné priamo vo VÚB mobilnej aplikácii. Klient VÚB banky tak môže jednoducho a bezpečne platiť mobilom na všetkých bezkontaktných platobných termináloch bez potreby mať pri sebe fyzickú platobnú kartu.

Okrem toho je klient okamžite informovaný o každej platbe a pohybe na jeho účte vďaka push notifikáciám.

Push notifikácie sú správy, ktoré prichádzajú na telefón aj vtedy, keď človek nepracuje s danou aplikáciou. S ich nastavením má istotu, že bude okamžite informovaný o všetkých transakciách na jeho účte, vrátane prevodov, výberov z bankomatov, vkladov na účet a platieb kartou.

Na rozdiel od SMS správ, push notifikácie sú bezplatné a neviazané na telefónne číslo. Človek ich tak môže prijímať aj na ďalších zariadeniach, ako napríklad tabletoch, kde má nainštalovanú aplikáciu.

Proces platby je veľmi jednoduchý. Pri nákupe v e-shope užívateľ zadá údaje zo svojej karty a systém čaká na overenie, ktoré môže prebiehať cez aplikáciu. Potom dostane o transakcii upozornenie, stačí naň ťuknúť a platbu potvrdiť. Na potvrdenie platby môže využiť aj biometrické autentifikácie, a to do sumy 200 eur.

Ktoré karty je možné pridať do Peňaženky Google? Zoznam je nasledovný: Visa Inspire, Visa Inspire Gold, Maestro Dobrý Anjel/Mastercard Dobrý Anjel, Karta pre mladých, Visa Business Economy, Visa Business, Zlatá Mastercard Standard, Šikovná karta, Mastercard Standard, a Mastercard World.

Google Pay aj Apple Pay je bezplatným spôsobom platenia a neprináša žiadne dodatočné poplatky. Ako už bolo spomenuté, je možné mať jednu kartu pridanú do viacerých zariadení, čo prináša maximálnu flexibilitu pri používaní tejto služby.

Pozor si však treba dať v prípade krádeže alebo straty telefónu. Vedieť, ako nájsť stratený mobil a čo všetko urobiť ešte predtým z bezpečnostného hľadiska, je veľmi dôležité.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang