Ťažba kryptomeny – čo to je, ako na to

V súčasnom digitálnom veku sa kryptomeny stali predmetom vášne a záujmu pre mnohých jednotlivcov a investičných spoločností. No zázračný svet kryptomien neexistuje len na povrchnej úrovni obchodovania a investovania – za ich funkcionovaním sa skrývajú zložité procesy, ktoré tvoria jadro ich existencie, teda ťaženie. Čo je to ťažba kryptomeny a ako ťažiť kryptomeny?


Obsah článku


Jedným z najkľúčovejších procesov je ťažba kryptomien, základný spôsob, ako sa nové jednotky týchto digitálnych aktív vytvárajú a transakcie s nimi sú overované. Samotná ťažba nie je avšak jednoduchá, je potrebné mať informácie a vysoký výkon.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Ťaženie kryptomien – čo to je

Ťaženie kryptomien je proces, cez ktorý sa nové jednotky danej kryptomeny vytvárajú a sú pridávané do obehu. Tento proces je dôležitou súčasťou decentralizovanej povahy kryptomien, pretože umožňuje ľuďom na celom svete participovať na tvorbe novej meny a spravovať transakcie bez potreby centrálnej autority.

Väčšina kryptomien využíva koncept ťaženia na zabezpečenie svojej siete a overenie transakcií. Napríklad, pri Bitcoine a niektorých iných kryptomenách sa ťaženie vykonáva pomocou výpočtovo náročných matematických úloh.

Tieto úlohy slúžia na overenie transakcií a pridávanie nových blokov do blockchainu. Mineri, známi aj ako ťažiari, sú počítače alebo špecializované zariadenia, ktoré riešia tieto úlohy a pridávajú nové bloky do blockchainu.

Za svoju prácu sú odmenení novovytvorenými jednotkami kryptomeny a poplatkami od používateľov za spracovanie ich transakcií.


Ťažba kryptomeny môže byť veľmi konkurenčná a náročná, pretože čím viac výpočtových zdrojov (výpočtová sila) má človek k dispozícii, tým väčšiu pravdepodobnosť má na úspešné vyriešenie úlohy a získanie odmeny.


Avšak s nárastom popularity kryptomien sa ťažba stala aj kontroverznou témou kvôli jej energeticky náročnej povahe a potenciálnym vplyvom na životné prostredie. V dôsledku toho sa niektoré ťaženie kryptomien a projekty snažia nájsť efektívnejšie spôsoby overovania transakcií a tvorby nových jednotiek.

Existuje aj online herná platforma RollerCoin, kde je možné virtuálne ťažiť kryptomeny. Užívatelia hrajú zábavné hry, pričom ťažia kryptomeny, ako sú Bitcoin, Ethereum a Dogecoin. Tie sa dajú následne vymieňať za skutočné kryptomeny.

Ako ťažiť kryptomeny

To, ako ťažiť kryptomeny je proces, ktorý umožňuje jednotlivcom alebo skupinám (tzv. ťažiarom alebo minerom) vytvoriť nové jednotky kryptomeny a zabezpečiť fungovanie jej siete.

Existuje niekoľko spôsobov, ako ťažiť kryptomeny, pričom jeden z najbežnejších je prostredníctvom výpočtovej sily.

 1. Výpočtová sila a ťažobné zariadenia: Väčšina moderných kryptomien, ako napríklad Bitcoin, využíva algoritmy Proof of Work (PoW). Ťažiari používajú špeciálne ťažobné zariadenia alebo počítače s výpočtovou silou na riešenie matematických úloh, ktoré sú potrebné na overovanie transakcií a pridávanie nových blokov do blockchainu. Úspešný ťažiar, ktorý vyrieši úlohu, môže pridať nový blok a získať odmenu v podobe nových kryptomien.
 2. Pripojenie do ťažobnej siete: Pre ťažbu kryptomien je potrebné pripojiť sa do príslušnej ťažobnej siete. To sa dosahuje spustením špeciálneho softvéru, ktorý umožňuje zariadeniu komunikovať so sieťou a zúčastňovať sa na ťažbe. Pre rôzne kryptomeny môžu byť k dispozícii rôzne softvérové nástroje.
 3. Výber vhodnej kryptomeny a zariadenia: Pred začatím ťažby je dôležité vybrať si vhodnú kryptomenu a zariadenie. Každá kryptomena môže mať svoj vlastný algoritmus ťažby a zariadenia môžu mať rôzne výkonnostné úrovne. Je potrebné zvážiť náklady na výpočtovú silu, energiu a zariadenie samotné.
 4. Správa rizík a ziskovosti: Ťažba kryptomien môže byť náročná na výpočtovú silu a spotrebu elektrickej energie. Je dôležité zhodnotiť náklady na ťažbu a očakávaný zisk. Okrem toho sa trhové podmienky a odmeny za ťažbu môžu meniť, čo má priamy vplyv na ziskovosť. Rovnako je dôležité venovať pozornosť správe bezpečnosti zariadení a softvéru, aby boli minimalizovali riziká spojené s únikom dát alebo útokmi.
Ako ťažiť kryptomeny
Treba si uvedomiť že to, ako ťažiť kryptomeny, sa môže líšiť medzi rôznymi typmi kryptomien a technológiami. Pred začatím ťažby je vhodné dôkladne sa informovať a zvážiť všetky aspekty, vrátane nákladov, ziskovosti, technických požiadaviek a zodpovednosti voči životnému prostrediu.

Ťažba Bitcoinu – halving

Ťažba Bitcoinu je proces, pri ktorom ťažiari používajú svoje výpočtové zdroje na riešenie matematických úloh, ktoré sú súčasťou overovania transakcií a vytvárania nových blokov v blockchaine. Tieto úlohy sú náročné a zahrňujú hľadanie správneho čísla (hashu), ktoré spĺňa určité podmienky.

Po úspešnom vyriešení úlohy môžu ťažiari pridať nový blok do blockchainu a za svoju prácu získať odmenu v podobe nových Bitcoinov a transakčných poplatkov.

Jedným z kľúčových aspektov ťažby Bitcoinu je fenomén nazývaný „halving“. Tento proces sa deje približne každých 210 000 blokov, čo zvyčajne trvá približne štyri roky.

Počas halvingu sa odmena pre ťažiarov za vytvorenie nového bloku zredukuje o polovicu. To znamená, že po prvom halvingu sa odmena znížila z 50 na 25 Bitcoinov, potom na 12,5 Bitcoinov a tak ďalej.

Halving je navrhnutý tak, aby postupne obmedzoval rastúcu ponuku nových Bitcoinov, čím sa simuluje ekonomická vzácnosť a môže mať vplyv na cenu tejto kryptomeny.


 • Vplyv halvingu na ekosystém Bitcoinu je veľmi diskutovaný. Z jednej strany môže mať zmenšujúca sa odmena pre ťažiarov viesť k zvýšenej hodnote Bitcoinu, pretože klesajúci príliv nových mincí na trh môže vytvárať väčšiu dopyt.
 • Na druhej strane, nižšia odmena môže mať vplyv na ziskovosť ťažby a môže viesť k zastaveniu menej efektívnych ťažiarov. Celkovo je halving dôležitým momentom v životnom cykle Bitcoinu a jeho dopad na cenu a ekosystém kryptomeny je predmetom dôkladného pozorovania a analýz.

Ako ťažiť Bitcoin

Ak chce niekto previesť bitcoiny, začína tým, že ich posiela zo svojej bitcoinovej adresy a transakciu autorizuje pomocou svojho privátneho kľúča, čím potvrdzuje svoju identitu ako majiteľa danej adresy. Táto informácia je potom odoslaná všetkým účastníkom v sieti, ktorí ju overia.

Na zabezpečenie správneho fungovania bitcoinového systému je potrebné vykonať niekoľko kľúčových krokov:

 1. Overenie identity majiteľa bitcoinovej adresy: Toto zabezpečí, že odosielateľ má legitímny prístup k adrese, z ktorej bitcoiny odchádzajú.
 2. Overenie dostatočných prostriedkov: Zistí sa, či odosielateľ má na adrese dostatok bitcoinov na pokrytie transakcie a príslušných poplatkov.
 3. Pridanie transakcií do nového bloku: Tieto transakcie sú následne zašifrované a pridané do blockchainu.

Prvé dva kroky sú pomerne jednoduché a rýchle. Skontroluje sa správnosť privátneho kľúča a dostatočný počet bitcoinov na adrese odosielateľa. Po úspešnom overení účastníkmi siete sa transakcia považuje za platnú.

Tretí krok, pridanie nového bloku do blockchainu, je však zámerne náročný. Po pridaní predošlého bloku sa okamžite začne tvoriť nový blok a úloha, ktorú je potrebné vyriešiť, je navrhnutá tak, aby jej riešenie trvalo približne 10 minút.

Ako sa zvyšuje počet a výkonnosť pripojených počítačov, systém každých 2 016 blokov (asi každé dva týždne) upravuje náročnosť úlohy, aby čas na vytvorenie nového bloku zostal približne 10 minút. Iba ten ťažiar, ktorý úlohu vyrieši ako prvý a pripojí nový blok k blockchainu, získa odmenu. Overenie správnosti riešenia tejto úlohy účastníkmi siete je rýchle a jednoduché.

Tento prehľad poskytuje návod na to, ako ťažiť bitcoin a aké vybavenie a kroky sú potrebné na úspešnú ťažbu v súčasných podmienkach. Pre tých, ktorí hľadajú ďalšie informácie o tom, ako ťažiť bitcoin, je dôležité sledovať aktuálne trendy a technologické pokroky v tejto oblasti.

Čo sú to kryptomeny

Kryptomeny sú digitálne alebo virtuálne meny, ktoré využívajú kryptografiu na zabezpečenie finančných transakcií a kontrolu vytvárania nových jednotiek. Ich hlavnou charakteristikou je decentralizácia, čo znamená, že nie sú riadené centrálnou autoritou ako tradičné meny (napríklad dolár či euro).

Namiesto toho sa transakcie s kryptomenami uskutočňujú priamo medzi účastníkmi siete, ktorí sú zapojení do procesu validácie a overovania transakcií.

 • Bitcoin bol prvou a je doteraz najznámejšou kryptomenou, ktorá bola zavedená v roku 2009. Odvtedy vzniklo mnoho ďalších kryptomien s rôznymi charakteristikami a technológiami.
 • Monero, ktorého názov pochádza z esperanta a znamená „mince“, sa odlišuje od iných kryptomien, ako napríklad Bitcoin či Ethereum, tým, že kladie obrovský dôraz na súkromie a anonymitu transakcií.

Väčšina kryptomien funguje na základe technológie blockchain, čo je verejná distribuovaná účtovná kniha, ktorá uchováva históriu všetkých transakcií.


Tieto transakcie sú zaznamenávané do blokov a spojené do reťazca, ktorý je nemožné jednoducho zmeniť alebo falšovať. To prispieva k dôveryhodnosti a bezpečnosti kryptomien.

Hodnota kryptomien je stanovená trhovým dopytom a ponukou, pričom ich ceny môžu výrazne kolísať, teda majú vysokú volatilitu.

Kryptomeny sa využívajú na:

uskutočňovanie finančných transakcií

vytváranie inteligentných kontraktov

tokenizáciu aktív

vyjadrenie názoru komunity na rôzne témy

čo sú kryptomeny
Napriek svojmu potenciálu majú kryptomeny aj kontroverzné aspekty, vrátane regulácie, bezpečnosti a ich vplyvu na tradičné finančné systémy.

Populárne kryptomeny na ťaženie

Je možné ťažiť množstvo rôznych kryptomien, pričom každá z nich môže mať svoje vlastné špecifiká a algoritmy ťažby. Tu sú kryptomeny, ktoré sú populárne v kontexte ťažby kryptomeny.

 1. Bitcoin (BTC): Bitcoin bol prvou a najznámejšou kryptomenou, ktorá bola ťažená pomocou algoritmu Proof of Work (PoW). Je však dôležité si uvedomiť, že ťažba Bitcoinu sa v súčasnosti stala veľmi náročnou a vyžaduje výkonné špecializované ťažobné zariadenia.
 2. Ethereum (ETH): Ethereum používa algoritmus ťažby nazývaný Ethash. Na rozdiel od Bitcoinu, Ethereum plánuje prejsť na Proof of Stake (PoS) algoritmus, čo zmení spôsob, akým sa nové jednotky vytvárajú a overujú.
 3. Litecoin (LTC): Litecoin je kryptomena, ktorá vznikla ako „strieborný brat“ Bitcoinu. Ťaží sa pomocou algoritmu Scrypt, ktorý je menej náročný na výpočtový výkon ako Bitcoinový SHA-256.
 4. Monero (XMR): Monero sa snaží o zvýšenú súkromnosť a anonymitu transakcií. Jeho algoritmus ťažby, CryptoNight, je navrhnutý tak, aby bol náročnejší na výpočtový výkon a aby umožňoval decentralizovanú ťažbu.
 5. Zcash (ZEC): Zcash je ďalšou kryptomenou zameranou na súkromie. Jeho algoritmus ťažby, Equihash, sa zameriava na vyššiu odolnosť voči specializovaným ťažobným zariadeniam.
 6. Dogecoin (DOGE): Dogecoin je ľahšia verzia Bitcoinu, ktorá sa tiež ťaží pomocou algoritmu Scrypt. Pôvodne bol vytvorený ako zábavný projekt, ale získal si veľkú obľubu v kryptomenovej komunite.
 7. Ravencoin (RVN): Ravencoin je kryptomena zameraná na tokenizáciu aktív. Používa algoritmus X16R, ktorý sa mení v každom bloku a je navrhnutý na vyváženie ťažby medzi rôznymi typmi zariadení.

Toto sú len niektoré príklady kryptomien, ktoré je možné ťažiť. Každá kryptomena môže mať svoje vlastné vlastnosti, algoritmy a technické požiadavky pre ťažbu.

Predtým, ako sa niekto rozhodne ťažiť nejakú kryptomenu, je dôležité si dôkladne overiť všetky relevantné informácie a zvážiť náklady, výkonnosť a potenciálny zisk.

Kde obchodovať s kryptomenami?

Kryptomeny možno obchodovať na rôznych platformách a burzách, ktoré poskytujú rôznorodé možnosti pre investovanie. Jednou z populárnych možností je využiť služby brokera, ako je napríklad aj eToro, ktorý zjednodušuje obchodovanie a poskytuje prístup k rozsiahlej ponuke digitálnych aktív.

eToro je medzinárodná obchodná platforma, ktorá si získala popularitu u viac ako 30 miliónov používateľov, čo robí eToro jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomenového obchodovania.

Na platforme eToro majú klienti prístup k pestrej ponuke kryptomien, ktorá zahŕňa 74 rôznych digitálnych aktív. V ponuke možno nájsť najznámejšie kryptomeny ako je Bitcoin, Ethereum či Cardano, ako aj tie menej známe, napríklad Tezos či Polkadot. Táto ponuka je pravidelne aktualizovaná a rozširovaná, aby investori mohli využívať nové príležitosti na trhu.

eToro je prívetivou platformou aj pre začiatočníkov, pretože ponúka jednoduché užívateľské rozhranie a nástroje na sledovanie a analýzu trhov. S možnosťou sociálneho obchodovania môžu noví investori sledovať a kopírovať stratégie skúsených obchodníkov, čo zvyšuje ich šance na úspech na kryptomenových trhoch.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang