
Investovanie už nie je dostupné len pre vybraných a bohatých ľudí či inštitúcie. Je dostupné pre každého človeka s prístupom k internetu. Pre niektorých ľudí je stále investovanie nepoznanou oblasťou. Napriek tomu v súčasnosti existujú spôsoby, kedy človek nemusí rozumieť investovaniu a zarobiť investovaním. Ako investovať peniaze? Do čoho investovať? Čo je to obchodovanie na burze?
Od investovania treba mať realistické očakávania. Mnoho ľudí si myslí, že dokáže zbohatnúť investovaní za pár dní. V tom prípade sa už nehovorí o investovaní, ale o špekulácií. Investovanie má byť dlhodobé a konzistentné.
Ako zarobiť peniaze
Investovanie je určite spôsob, ako zarobiť peniaze. Avšak primárny zdroj príjmu pre 99,99 % populácie je zamestnanie alebo podnikanie. Bežný človek nemôže sledovať každý pohyb na finančných trhoch a podľa toho meniť jeho investičnú stratégiu.
Preto by sa mal človek primárne zameriavať na prácu a príjem z práce, ktorá ho baví a napĺňa. Časť svojich zarobených peňazí môže následne investovať. Zarobiť peniaze dlhodobým investovaním je pomerne nenáročné, no vyžaduje disciplínu a vytrvalosť.
Ak chce niekto zarobiť peniaze krátkodobým investovaním s vyšším rizikom, nemusí to vždy výjsť a musí počítať aj so stratou investovaných peňazí. Z toho dôvodu je dôležité vedieť ako, kde a do čoho investovať peniaze.
Ako a kde investovať peniaze
Keď sa niekto rozhodne investovať, hoci aj malé čiastky mesačne, je na správnej ceste. Následne sa musí rozhodnúť, ako investovať peniaze, teda cez koho a kde investovať peniaze. Možností je viacero, a potenciálni investori by mali zvážiť svoje skúsenosti a finančnú gramotnosť.
Medzi základné možnosti, cez koho a kde investovať peniaze sú brokeri (napr. XTB), robo poradcovia, finanční poradcovia a banky.
1. Broker
Pre ľudí, ktorí majú minimálne teoretické základy v investovaní, môžu využiť služby brokerov. Ide o jednoduchý, efektívny a lacný spôsob investovania.
Pod pojmom broker si ľudia môžu predstaviť online platformu v smartfóne, ktorá má prístup na finančné trhy. Za tento prístup k trhom si účtujú poplatky, ktoré sú avšak najnižšie zo všetkých iných možností. Pre výber toho správneho brokera odporúčame porovnať si dostupných brokerov na Slovensku, napríklad v našich článkoch o eToro, XTB, Degiro či Plus500.
S platformou eToro si môže ako začiatočník, tak aj pokročilý investor namixovať svoje portfólio podľa vlastných predstáv. Taktiež je v ponuke kopírovanie profesionálnych investorov, takže investor na eToro nemusí mať žiadne skúsenosti a môže inteligentne investovať.
Začať investovať s eToro >
U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.
2. Robo poradcovia
Robo poradcovia, resp. robo-advisors sú automatizované investičné platformy, ktoré poskytujú personalizované finančné poradenstvo a správu portfólia pomocou algoritmov a umelej inteligencie.
Tieto digitálne platformy využívajú sofistikované algoritmy na analýzu finančných cieľov, tolerancie voči riziku a investičných preferencií jednotlivca a následne odporúčajú diverzifikované portfólio nízkonákladových fondov obchodovaných na burze (ETF) prispôsobené potrebám klienta.
Inými slovami, pri investovaní cez robo poradcov môže investor získať za nízke poplatky kvalitné pasívne investovanie, napríklad na dôchodok. Na Slovensku možno nájsť napríklad Finax či Portu, ktoré sú rozhodne vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí nerozumejú investovaniu.
Platforma Portu je vhodná pre začínajúcich investorov, ktorí chcú investovať pravidelné mesačné čiastky. S 15 ročnou fixáciou môžu investori investovať s poplatkom len 0,6 % ročne, čo je jeden z najnižších poplatkov medzi platformami.
Zistiť o Portu viac >
3. Finanční poradcovia
Ďalšou možnosťou, ako investovať peniaze, je prostredníctvom finančných poradcov. Takmer každý človek má vo svojom okolí niekoho, kto pracuje ako finančný sprostredkovateľ, resp. finančný poradca.
Stačí takéhoto človeka vyhľadať a porozprávať sa o možnostiach investovania vzhľadom na rozpočet. Finanční poradcovia majú taktiež prístup k zaujímavým investičným produktom, ku ktorým by sa bežný človek nedostal.
4. Banky
Posledným častým spôsobom, ako investovať peniaze, sú banky. Mnoho bánk sa prispôsobilo trendu investovania do ETF, kolektívneho investovania či investovania do spoločensky zodpovedných firiem.
Aj investovanie cez banky je lepšie, ako neinvestovať vôbec, no ak má človek možnosť využiť predchádzajúce možnosti, z dlhodobého hľadiska sú pravdepodobne vhodnejšou alternatívou. Na konci dňa je na konkrétnom investorovi, ako sa rozhodne zhodnotiť peniaze.
Do čoho investovať peniaze
Pri zvažovaní, kam investovať peniaze, je veľmi dôležité posúdiť svoje finančné ciele, toleranciu voči riziku a časový horizont. Je mnoho možností, do čoho investovať peniaze, či už nehnuteľnosti alebo akcie. V tomto článku sú spomenuté najzákladnejšie a nejbežnejšie možnosti investovania peňazí. Pri rozumnom investovaní dokážu pomôcť rôzne investičné platformy ako napríklad Fondee.sk .

Akcie
Investovanie s eTorom a inými brokermi na akciovom trhu môže ponúknuť dlhodobý rastový potenciál. Kúpou akcií verejne obchodovaných spoločností sa investor stáva ich čiastočným vlastníkom a môže ťažiť z ich úspechu. Najpopulárnejšou možnosťou je nakúpiť akcie v S&P 500, Dow Jones, DAX 40, MIB 40, CAC 40 a iných indexoch.
Akcie si je možné vybrať jednotlivo alebo prostredníctvom diverzifikovaných nástrojov, ako sú indexové fondy alebo fondy obchodované na burze (ETF). Investície na akciovom trhu však so sebou prinášajú prirodzené riziká a volatilitu, preto je veľmi dôležitý dôkladný prieskum a dlhodobá perspektíva.
Mnoho spoločností začalo aktívne využívať buyback akcií. Ide o praktiku, ktorá má za úlohu znížiť počet aktívnych akcií na finančom trhu.
Dlhopisy
Dlhové cenné papiere, resp. dlhopisy sú dlhové nástroje emitované vládami alebo podnikmi. Investovanie do dlhopisov môže zabezpečiť stabilitu a pravidelný príjem prostredníctvom výplaty úrokov.
Dlhopisy majú vo všeobecnosti nižšie riziko v porovnaní s akciami, čo ich robí atraktívnymi pre investorov, ktorí sa boja riskovať. Štátne dlhopisy, komunálne dlhopisy a podnikové dlhopisy sú bežnými možnosťami v tejto kategórii. Pre nákup celého dlhopisového trhu sa odporúča investovať do dlhopisových ETF fondov
Nehnuteľnosti a realitné fondy
Investície do nehnuteľností zahŕňajú nákup nehnuteľností za účelom príjmu z prenájmu alebo zhodnotenia kapitálu. Investovanie do nehnuteľností môže poskytnúť diverzifikáciu portfólia a potenciálne daňové výhody.
Medzi možnosti patria rezidenčné nehnuteľnosti, komerčné budovy alebo realitné investičné fondy (REIT). Investície do nehnuteľností si vyžadujú dôkladný prieskum, riadenie a dlhodobú perspektívu, ale môžu ponúknuť hmatateľnú a potenciálne lukratívnu triedu aktív.
Podielové fondy
Podielové fondy zhromažďujú peniaze od viacerých investorov a investujú do diverzifikovaného portfólia akcií, dlhopisov alebo iných cenných papierov. Spravujú ich profesionálni správcovia fondov, ktorí prijímajú investičné rozhodnutia v mene investorov.
Ponúkajú diverzifikáciu a profesionálnu správu, takže sú vhodné pre jednotlivcov, ktorí uprednostňujú jednoduchý prístup. Existujú v rôznych kategóriách, napríklad akciové fondy, dlhopisové fondy či vyvážené fondy.
Alternatívne investovanie
Alternatívne investície sa vzťahujú na netradičné aktíva okrem akcií a dlhopisov. Do tejto kategórie patria investície ako komodity (zlato, ropa, cena medi), hedge fondy, súkromný kapitál, rizikový kapitál a kryptomeny.
Alternatívne investície môžu poskytnúť diverzifikáciu a potenciálne vyššie výnosy, ale nesú aj vyššie riziká a môžu mať obmedzenú likviditu. Tento druh investovania sa odporúča najmä skúsenejším invesorom, ktorí už skúsili obchodovanie na burze.
Netreba zabudnúť, že každá investičná možnosť má svoje výhody, nevýhody a súvisiace riziká. Je veľmi dôležité diverzifikovať svoje portfólio rozložením investícií do rôznych tried aktív, aby sa znížili riziko.
Pred prijatím akéhokoľvek investičného rozhodnutia sa odporúča poradiť sa alebo vykonať dôkladný prieskum, aby investor svoje investície zosúladil so svojimi konkrétnymi finančnými cieľmi a toleranciou voči riziku.
Investičná kalkulačka
Investičná kalkulačka je nástroj, ktorý pomáha investorom analyzovať a plánovať výnosy a vývoj ich investícií. Tento nástroj umožňuje investorom zadávať rôzne vstupné parametre, ako je počiatočná investícia, očakávaná miera výnosu, doba investície a prípadne pravidelné príspevky.
Na základe týchto vstupov investičná kalkulačka vypočíta predpokladaný vývoj hodnoty investície a potenciálny výnos. Investičná kalkulačka je užitočným nástrojom, pretože umožňuje investorom získavať lepšiu predstavu o tom, ako sa ich investície vyvíjajú v čase.
Pomocou kalkulačky možno vyhodnocovať rôzne scenáre a zistiť, aké výnosy môže investor očakávať v závislosti od rôznych faktorov. To umožňuje robiť informované rozhodnutia pri investovaní a prispieva k lepšiemu plánovaniu a riadeniu finančných cieľov.
Ako na pasívny príjem
Pasívny príjem je pojem, kedy človek dostáva peniaze bez toho, aby pre to v súčasnosti niečo urobil. Za prácu v zamestnaní či podnikaním dostáva aktívny príjem. Mať pasívny príjem je možné rôznymi spôsobmi a investovanie tu rozhodne patrí.
Dosiahnuť pasívny príjem je možné z vybudovania kvalitného podnikania alebo pri prenájme nehnuteľnosti. Investovaním však človek nemusí budovať žiadny biznis plán či kupovať nehnuteľnosti.
Ak chce niekto pasívny príjem z investovania, najčastejšími spôsobmi sú investície do dividendových akcií, resp. ETF fondov alebo investovaním do realitných fondov.
Dividendové fondy investujú do takých firiem, ktoré svoje zisky namiesto reinvestovania do podnikania prerozďelujú akcionárom vo forme dividend. V prípade realitných fondov to funguje podobne. Ak niekto má určitú časť realitného fondu, môže si nechať vyplácať podiely z prenájmu nehnuteľností vo fonde.