Ako investovať peniaze – do čoho investovať, pasívny príjem

Investovanie už nie je dostupné len pre vybraných a bohatých ľudí či inštitúcie. Je dostupné pre každého človeka s prístupom k internetu. Pre niektorých ľudí je stále investovanie nepoznanou oblasťou. Napriek tomu v súčasnosti existujú spôsoby, kedy človek nemusí rozumieť investovaniu a zarobiť investovaním. Ako investovať peniaze? Do čoho investovať? Čo je to obchodovanie na burze?

Od investovania treba mať realistické očakávania. Mnoho ľudí si myslí, že dokáže zbohatnúť investovaní za pár dní. V tom prípade sa už nehovorí o investovaní, ale o špekulácií. Investovanie má byť dlhodobé a konzistentné.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Ako zarobiť peniaze

Investovanie je určite spôsob, ako zarobiť peniaze. Avšak primárny zdroj príjmu pre 99,99 % populácie je zamestnanie alebo podnikanie. Bežný človek nemôže sledovať každý pohyb na finančných trhoch a podľa toho meniť jeho investičnú stratégiu.

Preto by sa mal človek primárne zameriavať na prácu a príjem z práce, ktorá ho baví a napĺňa. Časť svojich zarobených peňazí môže následne investovať. Zarobiť peniaze dlhodobým investovaním je pomerne nenáročné, no vyžaduje disciplínu a vytrvalosť.

Ak chce niekto zarobiť peniaze krátkodobým investovaním s vyšším rizikom, nemusí to vždy výjsť a musí počítať aj so stratou investovaných peňazí. Z toho dôvodu je dôležité vedieť ako, kde a do čoho investovať peniaze.

Ako a kde investovať peniaze

Keď sa niekto rozhodne investovať, hoci aj malé čiastky mesačne, je na správnej ceste. Následne sa musí rozhodnúť, ako investovať peniaze, teda cez koho a kde investovať peniaze. Možností je viacero, a potenciálni investori by mali zvážiť svoje skúsenosti a finančnú gramotnosť.

Medzi základné možnosti, cez koho a kde investovať peniaze sú brokeri (napr. XTB), robo poradcovia, finanční poradcovia a banky.

1. Broker

Pre ľudí, ktorí majú minimálne teoretické základy v investovaní, môžu využiť služby brokerov. Ide o jednoduchý, efektívny a lacný spôsob investovania.

Pod pojmom broker si ľudia môžu predstaviť online platformu v smartfóne, ktorá má prístup na finančné trhy. Za tento prístup k trhom si účtujú poplatky, ktoré sú avšak najnižšie zo všetkých iných možností. Pre výber toho správneho brokera odporúčame porovnať si dostupných brokerov na Slovensku, napríklad v našich článkoch o eToro, XTB, Degiro či Plus500.

S platformou eToro si môže ako začiatočník, tak aj pokročilý investor namixovať svoje portfólio podľa vlastných predstáv. Taktiež je v ponuke kopírovanie profesionálnych investorov.

Začať investovať s eToro >


U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

2. Robo poradcovia

Robo poradcovia, resp. robo-advisors sú automatizované investičné platformy, ktoré poskytujú personalizované finančné poradenstvo a správu portfólia pomocou algoritmov a umelej inteligencie.

Tieto digitálne platformy využívajú sofistikované algoritmy na analýzu finančných cieľov, tolerancie voči riziku a investičných preferencií jednotlivca a následne odporúčajú diverzifikované portfólio nízkonákladových fondov obchodovaných na burze (ETF) prispôsobené potrebám klienta.

Inými slovami, pri investovaní cez robo poradcov môže investor získať za nízke poplatky kvalitné pasívne investovanie, napríklad na dôchodok. Na Slovensku možno nájsť napríklad Finax či Portu, ktoré sú rozhodne vhodnou voľbou pre ľudí, ktorí nerozumejú investovaniu.

Platforma Portu je vhodná pre začínajúcich investorov, ktorí chcú investovať pravidelné mesačné čiastky. S 15 ročnou fixáciou môžu investori investovať s poplatkom len 0,6 % ročne, čo je jeden z najnižších poplatkov medzi platformami.

Zistiť o Portu viac >

3. Finanční poradcovia

Ďalšou možnosťou, ako investovať peniaze, je prostredníctvom finančných poradcov. Takmer každý človek má vo svojom okolí niekoho, kto pracuje ako finančný sprostredkovateľ, resp. finančný poradca.

Stačí takéhoto človeka vyhľadať a porozprávať sa o možnostiach investovania vzhľadom na rozpočet. Finanční poradcovia majú taktiež prístup k zaujímavým investičným produktom, ku ktorým by sa bežný človek nedostal.

4. Banky

Posledným častým spôsobom, ako investovať peniaze, sú banky. Mnoho bánk sa prispôsobilo trendu investovania do ETF, kolektívneho investovania či investovania do spoločensky zodpovedných firiem.

Aj investovanie cez banky je lepšie, ako neinvestovať vôbec, no ak má človek možnosť využiť predchádzajúce možnosti, z dlhodobého hľadiska sú pravdepodobne vhodnejšou alternatívou. Na konci dňa je na konkrétnom investorovi, ako sa rozhodne zhodnotiť peniaze.

Do čoho investovať peniaze

Pri zvažovaní, kam investovať peniaze, je veľmi dôležité posúdiť svoje finančné ciele, toleranciu voči riziku a časový horizont. Je mnoho možností, do čoho investovať peniaze, či už nehnuteľnosti alebo akcie. V tomto článku sú spomenuté najzákladnejšie a nejbežnejšie možnosti investovania peňazí. Pri rozumnom investovaní dokážu pomôcť rôzne investičné platformy ako napríklad Fondee.sk.

Možností, do čoho investovať peniaze je veľmi veľa. Každý finančný nástroj má svoje špecifiká, o ktorých by mal investor vedieť pred tým, ako začne investovať.

Akcie

Investovanie s eTorom a inými brokermi na akciovom trhu môže ponúknuť dlhodobý rastový potenciál. Kúpou akcií verejne obchodovaných spoločností sa investor stáva ich čiastočným vlastníkom a môže ťažiť z ich úspechu. Najpopulárnejšou možnosťou je nakúpiť akcie v S&P 500, Dow Jones, DAX 40, MIB 40, CAC 40 a iných indexoch.

Akcie si je možné vybrať jednotlivo alebo prostredníctvom diverzifikovaných nástrojov, ako sú indexové fondy alebo fondy obchodované na burze (ETF). Investície na akciovom trhu však so sebou prinášajú prirodzené riziká a volatilitu, preto je veľmi dôležitý dôkladný prieskum a dlhodobá perspektíva.

Mnoho spoločností začalo aktívne využívať buyback akcií. Ide o praktiku, kedy spoločnosť odkupuje vlastné akcie od investorov. Spätný odkup akcií má za úlohu znížiť počet aktívnych akcií na finančnom trhu.

Dlhopisy

Dlhové cenné papiere, resp. dlhopisy sú dlhové nástroje emitované vládami alebo podnikmi. Investovanie do dlhopisov môže zabezpečiť stabilitu a pravidelný príjem prostredníctvom výplaty úrokov.

Dlhopisy majú vo všeobecnosti nižšie riziko v porovnaní s akciami, čo ich robí atraktívnymi pre investorov, ktorí sa boja riskovať. Štátne dlhopisy, komunálne dlhopisy a podnikové dlhopisy sú bežnými možnosťami v tejto kategórii. Pre nákup celého dlhopisového trhu sa odporúča investovať do dlhopisových ETF fondov

Nehnuteľnosti a realitné fondy

Investície do nehnuteľností zahŕňajú nákup nehnuteľností za účelom príjmu z prenájmu alebo zhodnotenia kapitálu. Investovanie do nehnuteľností môže poskytnúť diverzifikáciu portfólia a potenciálne daňové výhody.

Medzi možnosti patria rezidenčné nehnuteľnosti, komerčné budovy alebo realitné investičné fondy (REIT). Investície do nehnuteľností si vyžadujú dôkladný prieskum, riadenie a dlhodobú perspektívu, ale môžu ponúknuť hmatateľnú a potenciálne lukratívnu triedu aktív.

Podielové fondy

Podielové fondy zhromažďujú peniaze od viacerých investorov a investujú do diverzifikovaného portfólia akcií, dlhopisov alebo iných cenných papierov. Spravujú ich profesionálni správcovia fondov, ktorí prijímajú investičné rozhodnutia v mene investorov.

Ponúkajú diverzifikáciu a profesionálnu správu, takže sú vhodné pre jednotlivcov, ktorí uprednostňujú jednoduchý prístup. Existujú v rôznych kategóriách, napríklad akciové fondy, dlhopisové fondy či vyvážené fondy.

Alternatívne investovanie

Alternatívne investície sa vzťahujú na netradičné aktíva okrem akcií a dlhopisov. Do tejto kategórie patria investície ako komodity (zlato, ropa, cena medi), hedge fondy, súkromný kapitál, rizikový kapitál a kryptomeny.

Alternatívne investície môžu poskytnúť diverzifikáciu a potenciálne vyššie výnosy, ale nesú aj vyššie riziká a môžu mať obmedzenú likviditu. Tento druh investovania sa odporúča najmä skúsenejším invesorom, ktorí už skúsili obchodovanie na burze.

Netreba zabudnúť, že každá investičná možnosť má svoje výhody, nevýhody a súvisiace riziká. Je veľmi dôležité diverzifikovať svoje portfólio rozložením investícií do rôznych tried aktív, aby sa znížili riziko.

Pred prijatím akéhokoľvek investičného rozhodnutia sa odporúča poradiť sa alebo vykonať dôkladný prieskum, aby investor svoje investície zosúladil so svojimi konkrétnymi finančnými cieľmi a toleranciou voči riziku.

Investičná kalkulačka

Investičná kalkulačka je nástroj, ktorý pomáha investorom analyzovať a plánovať výnosy a vývoj ich investícií. Tento nástroj umožňuje investorom zadávať rôzne vstupné parametre, ako je počiatočná investícia, očakávaná miera výnosu, doba investície a prípadne pravidelné príspevky.

Na základe týchto vstupov investičná kalkulačka vypočíta predpokladaný vývoj hodnoty investície a potenciálny výnos. Investičná kalkulačka je užitočným nástrojom, pretože umožňuje investorom získavať lepšiu predstavu o tom, ako sa ich investície vyvíjajú v čase.

Pomocou kalkulačky možno vyhodnocovať rôzne scenáre a zistiť, aké výnosy môže investor očakávať v závislosti od rôznych faktorov. To umožňuje robiť informované rozhodnutia pri investovaní a prispieva k lepšiemu plánovaniu a riadeniu finančných cieľov.

Ako na pasívny príjem

Pasívny príjem je pojem, kedy človek dostáva peniaze bez toho, aby pre to v súčasnosti niečo urobil. Za prácu v zamestnaní či podnikaním dostáva aktívny príjem. Mať pasívny príjem je možné rôznymi spôsobmi a investovanie tu rozhodne patrí.

Dosiahnuť pasívny príjem je možné z vybudovania kvalitného podnikania alebo pri prenájme nehnuteľnosti. Investovaním však človek nemusí budovať žiadny biznis plán či kupovať nehnuteľnosti.

Ak chce niekto pasívny príjem z investovania, najčastejšími spôsobmi sú investície do dividendových akcií, resp. ETF fondov alebo investovaním do realitných fondov.

Dividendové fondy investujú do takých firiem, ktoré svoje zisky namiesto reinvestovania do podnikania prerozďelujú akcionárom vo forme dividend. V prípade realitných fondov to funguje podobne. Ak niekto má určitú časť realitného fondu, môže si nechať vyplácať podiely z prenájmu nehnuteľností vo fonde.

Ako kúpiť akcie a ETF

Pre väčšinu ľudí je dlhodobé a pasívne investovanie tou najlepšou voľbou. Pravidelne investujú to, čo sú schopní odložiť, a nechajú si to niekoľko rokov zhodnocovať na akciovom trhu, ideálne v ETF, ktoré sú diverzifikované a lacnejšie ako podielové fondy.

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. ETF, akcie aj iné aktíva je možné kúpiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG portfólia a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang