Vihorlatský prales

Vihorlatsky prales

Áno, aj na Slovensku máme prales. Nie je taký veľký ako Amazonský, avšak aspoň nám ho nenahradia plantáže… aspoň nie v najbližšej budúcnosti.

Čo je prales? Je to voľne rastúci les, ktorý nie je ovplyvnený človekom. Keďže ľudia ovplyvňujú celú zem (a niektorí sú dokonca stredom vesmíru), tak žiadny prales v podstate neexistuje, a preto ho berieme ako veľmi starý les.

Karpatské bukové pralesy

Karpatské bukové pralesy sú okrem Slovenska rozložené aj v Nemecku a na Ukrajine. Všetky oblasti sú zapísané vo Svetovom zozname prírodného dedičstva UNESCO. Na Slovensku sa delí na štyri časti a to Havešová, Rožok, Stužica a Vihorlatský prales.

Vihorlatský prales

Územie vo Vihorlatských vrchoch, ktoré sa môže pochváliť vyše 240 ročnými bukmi. Z celkovej rozlohy približne 5 000 ha je v zozname UNESCO zapísaných 2 578 ha.

Prales sa nachádza na východe Slovenska a na jeho južnom konci obkolesuje ďalšie zaujímavé miesto Morské oko.

Morské oko

Tretie najväčšie prírodné jazero na Slovensku, do ktorého ústi 6 prameňov. Napriek výstavbe lesných ciest a ťažbe dreva si Morské oko zachovalo svoju krásu a jedinečnosť. K jazeru donedávna viedla aj malá lesná železnica, no bola nahradená novou asfaltovou cestou.

Kde sa nachádza Vihorlatský prales?

Vihorlatský prales je národný park v strednej Európe, nachádzajúci sa v severovýchodnej časti Slovenska. Národný park bol vyhlásený v roku 1978 a jeho primárnym cieľom je ochrana a obnova druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú.

Vihorlatský prales sa rozkladá na rozlohe takmer 63 kilometrov štvorcových a tým je jeden z najväčších prírodných parkov v strednej Európe. Národný park sa nachádza v krajine medzi obcami Čerhov, Laborec a Humenné v Prešovskom kraji.

Vihorlatský prales je zväčša lužný les, ktorý sa tiahne počas celej dĺžky rieky Laborec. Je domovom pre viac ako 5.000 druhov rastlín, 300 druhov hmyzu, 30 druhov vtákov a 30 druhov cicavcov.

Medzi najviac študované druhy patria veľké kopytníky, ako je jeleň, diviak, diviačia koza a daniel. V národnom parku sa nachádza aj veľa druhov vodných vtákov, ako sú labuť čierna, labuť biela a volavka popolavá, ktoré sú chránené v Európskej únii.

Vihorlatský prales je tiež obľúbenou turistickou destináciou pre ľudí, ktorí majú radi prírodu, pretože je tu veľa možností prechádzok a prehliadok. Prechádzky po lesnej značke sú obľúbenou aktivitou pre turistov, ktorí chcú obdivovať prírodu v plnej svojej kráse.

Aj keď je Vihorlatský prales národným parkom, sú tu aj aktivity, ktoré nie sú dovolené. Napríklad, nie je možné požívať alkohol, fajčiť, jazdiť na motorizovaných vozidlách, chodiť so psom, zberať rastliny alebo zabíjať zvieratá.

Vihorlatský prales je jednou z najkrajších prírodných scenérií v strednej Európe. Je domovom pre veľa druhov rastlín a živočíchov a je ideálnym miestom na prechádzky a prehliadky prírodných scenérií.

V národnom parku je tiež veľa aktivít, ktoré sú vhodné pre všetky vekové kategórie, ako sú cykloturistika, vodné aktivity a rybárčenie. Vihorlatský prales je určite miesto, ktoré si zaslúži návštevu.

Vihorlatský prales – zaujímavosti

Vihorlatský prales je najväčším pralesom v strednej Európe. Je to národný park v juhovýchodnej časti Slovenska. Ide o nádhernú lokalitu s pestrou flórou a faunou. V pralese je viac ako 250 druhov rastlín a zvierat. Patria sem napríklad jelene, medvede, vlky, líšky a rysy.

V pralese sa nachádza aj veľa prírodných atrakcií, ako je napríklad skalná veža s názvom Červený kameň, ktorá sa nachádza na vrchu Slanec. Ďalšou zaujímavou lokalitou je Strážna skala, ktorá vyzerá ako veža a bola vytvorená zo skál pochádzajúcich z čias starých Slovanov.

V pralese je tiež obrovské množstvo geologických zaujímavostí, ako sú napríklad vyvieračky, ryolitové skále a krasové útvary. V pralese je tiež veľa turistických atrakcií, ako sú kultúrne pamiatky, ako napríklad mešita v mestečku Haniska, ktorá bola postavená v 11. storočí alebo kostolík sv. Juraja v obci Veľké Trakany.

Sú tu aj náučné chodníky, ktoré vedú cez prales a ponúkajú návštevníkom príležitosť obdivovať jeho prírodné krásy.

Vihorlatský prales – turistika

Vihorlatský prales je nádherná oblasť na juhovýchode Slovenska, ktorá je plná prírodných krás a bohatej histórie. Je to jedno z najväčších chránených území v Európe a je turistami veľmi obľúbené.

Vihorlatský prales je najväčším pralesom v strednej Európe a je domovom pre mnoho druhov rastlín a živočíchov. K najvzácnejším druhom patrí jeleň, veľký červený vlk a bystrorohý jeleň.

Ďalšími známymi druhmi sú medvede, vlci, diviaky a bažanti. Vihorlatský prales je ideálnym cieľom pre milovníkov prírody. Turistických trás je veľa a sú vhodné pre všetky úrovne schopností.

Pre pokročilých turistov sú tu trasy s náročnejšími terénmi. Pre milovníkov prírody sú tu trasy s menej náročnými terénmi. Je možné tu tiež navštíviť mnoho prírodných rezervácií, ako napríklad Vihorlat, Ľubovňu, Karpaty a ďalšie.

Existuje tu tiež veľa možností ubytovania, ako sú prírodné tábory, penzióny a chaty. Okrem toho sa tu nachádza aj mnoho zaujímavých múzeí, ako je Múzeum Vihorlatu a Múzeum prírody. Tu sa nachádza veľa informácií o pralese a jeho histórii.

Okrem toho sa tu dá navštíviť tiež mnoho obchodov so suvenírmi a informačných stánkov s informáciami o turistických trasách.

Vihorlatský prales je skvelou voľbou pre turistov, ktorí chcú objavovať krásy prírody a poznať jej históriu. Je to miesto, ktoré ponúka niečo pre každého.

Ako sa dostať do Vihorlatského pralesa?

Vihorlatský prales je jedným z najväčších pralesov v Európe. Tento obrovský prales je domovom pre veľa druhov fauny a flóry, vrátane medveďov, vlkov, jeleňov a veľa druhov rastlín. Návštevníci sa sem môžu dostať autobusom, vlakom alebo autom.

Autobusová stanica Vihorlatského pralesa sa nachádza v meste Humenné, ktoré je asi 40 kilometrov od pralesa. Autobusy odchádzajú takmer každý deň zo stanice, s cestovným časom asi hodinu až hodinu a pol.

V blízkosti Vihorlatského pralesa sa nachádza niekoľko vlakových staníc, ako napríklad stanica Humenné, Michalovce a Snina. Vlaky odchádzajú z týchto staníc každý deň a cestovný čas je približne hodina až hodinu a pol.

Pre návštevníkov je najjednoduchším spôsobom ako sa dostať do Vihorlatského pralesa cesta autom. Návštevníci si môžu prenajať auto alebo prísť osobným autom. Cesta autom trvá asi hodinu až hodinu a pol z Humenného alebo Michaloviec.

Keď už je turista v pralese, môže sa tešiť na prehliadku nádherných prírodných scenérií, ako sú lesy, lúky, jazerá a rieky. V pralese sú tiež mnohé turistické trasy, ktoré vedú k nadštandardným miestam.

Okrem toho je možné si tiež prenajať bicykle a vyraziť na prehliadku pralesa. Vihorlatský prales je skvelým miestom pre dobrodružnú dovolenku. Ak je turista pripravený vyraziť na dobrodružnú cestu, netreba zabudnúť si zarezervovať dopravu do Vihorlatského pralesa a užiť si skvelý výlet.

Oplatí sa navštíviť Vihorlatský prales?

Áno, určite sa oplatí navštíviť Vihorlatský prales. Je to nádherné miesto, kde sa nachádzajú unikátne prírodné ekosystémy, ktoré sú obklopené horami a prírodnými jazerami.

Prales je domovom mnohých divokých zvierat, rastlín a hmyzu, čo z neho robí skvelé miesto pre pozorovanie a fotografovanie. Navštíviť Vihorlatský prales je skvelá príležitosť na to, aby si človek užil ticho prírody, objavil nové druhy rastlín a zvierat a načerpal energiu pri prechádzkach lesom.

Kedy je najlepšie navštíviť Vihorlatský prales?

Vihorlatský prales je najkrajší počas jarnej a jesennej sezóny, kedy je najväčší príval farieb. Vhodné je navštíviť ho v období od polovice marca do konca mája, ktoré je najkrajšie a najdynamickejšie obdobie pre tento prales. Je to tiež najlepší čas pre pozorovanie zvierat a rastlín v pralese.

© 2023 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang