Alphabet Inc. – akcie, kde a ako kúpiť, spoločnosť Google

Alphabet Inc. je holdingová spoločnosť, ktorá vlastní spoločnosť Google a niekoľko ďalších spoločností. Oplatí sa investovať do Alphabet akcií, aká je história Google, kto je zakladateľom Google a kedy kupovať Google akcie?

Spoločnosť Alphbet Inc. bola založená v roku 2015 s cieľom reštrukturalizovať Google a umožniť mu zamerať sa na jadrové internetové produkty. Alphabet dohliada na rôznorodé portfólio spoločností, ktoré pôsobia v rôznych odvetviach – od technológií a zdravotníctva až po životné prostredie a rizikový kapitál.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

  • Alphabet Inc. je holdingová spoločnosť, ktorá vlastní Google (najväčší vyhľadávač na svete) a ďalšie firmy.
  • Medzi hlavné dcérske spoločnosti Alphabetu patria Google, Waymo (vyvíja autonómne vozidlá), Calico (zameriava sa na výskum starnutia), Verily (zameriava sa na technológie pre zdravie) a X (zameriava sa na „moonshot“ projekty).
  • Akcie Alphabetu (GOOGL a GOOG) sú obľúbené medzi investormi a ich hodnota neustále rastie.
  • Google bol založený v roku 1998 Larrym Pageom a Sergeyom Brinom a spoločnosť sa rýchlo rozrástla na jednu z najväčších technologických firiem na svete.
  • Alphabet čelí kritike za zneužívanie dominantného postavenia na trhu, ochranu osobných údajov a šírenie dezinformácií.

Alphabet Inc.

Spoločnosť Alphabet je známa inováciami a investuje do širokej škály technologických projektov. Spoločnosť má silný dôraz na výskum a vývoj a neustále hľadá nové príležitosti na rast. Alphabet je tiež aktívny investor v startupoch a venture kapitálových fondoch.

Medzi hlavné dcérske spoločnosti Alphabetu patria:

Google

Najväčšia dcérska spoločnosť Alphabetu a najväčší vyhľadávač na svete. Google ponúka širokú škálu produktov a služieb, ako je napríklad Gmail, YouTube, Android a Google Maps.

Waymo

Waymo je spoločnosť zaoberajúca sa vývojom autonómnych vozidiel. Waymo je lídrom v tejto oblasti a už testuje vlastné autonómne autá na verejných cestách.

Calico

Calico je spoločnosť zaoberajúca sa výskumom v oblasti starnutia a chorôb. Calico sa snaží vyvinúť technológie, ktoré by predĺžili ľudský život a zlepšili jeho kvalitu.

Verily

Verily je spoločnosť zaoberajúca sa vývojom technológií pre zdravie a životné vedy. Verily vyvíja rôzne produkty a služby, ako sú napríklad diagnostické nástroje a nosiace zariadenia.

X

X je spoločnosť zaoberajúca sa vývojom „moonshot“ projektov, teda ambicióznych projektov s potenciálom zásadne ovplyvniť svet. X vyvíja rôzne technológie, ako sú napríklad drony na doručovanie liekov a projekt Loon, ktorý má za cieľ poskytnúť internetové pripojenie do odľahlých oblastí.

Alphabet čelí kritike za rôzne otázky, ako je napríklad zneužívanie dominantného postavenia na trhu, ochrana osobných údajov a šírenie dezinformácií. Spoločnosť sa snaží tieto problémy riešiť, ale stále je to pre ňu veľká výzva.

Google je najväčšia dcérska spoločnosť Alphabetu a zároveň najväčší vyhľadávač na svete so širokou škálou produktov a služieb.

Google (Alphabet) akcie

Akcie Alphabet Inc. majú veľmi silnú pozíciu na trhu a sú obľúbené medzi investormi. Ich hodnota neustále rastie a spoločnosť sa teší ziskom. Akcie Alphabetu sú považované za stabilnú investíciu a mnohí analytici ich odporúčajú zakúpiť. Ale to nie je všetko.

Príchod nových technológií a služieb, napríklad umelej inteligencie a rozšírenej reality, by mohol ešte viac posilniť pozíciu spoločnosti na trhu a zvýšiť hodnotu jej akcií.

Aký je však skutočný príbeh? Ešte predtým, než sa Google Inc. stal dcérskou spoločnosťou Alphabetu bola štruktúra spoločnosti Google Inc. založená na tom, že bola vlastníkom spoločnosti Alphabet.

Avšak po vzniku zástupnej dcérskej spoločnosti pre vlastníctvo Alphabetu došlo k zmenám v rozdelení úloh, kedy bola táto nová dcérska spoločnosť zlúčená so spoločnosťou Google.

Následne boli akcie spoločnosti Google prevedené na akcie spoločnosti Alphabet. Tento proces reorganizácie holdingovej spoločnosti, ktorý sa uskutočnil podľa zákona o všeobecných korporáciách v štáte Delaware (kde je spoločnosť Alphabet zaregistrovaná), nevyžadoval hlasovanie akcionárov.

Dáta spoločnosti Alphabet

Trhová kapitalizácia$1,76 bil.
P/E pomer24,34
Účtovná hodnota na akciách$22,74
Príjmy spoločnosti$307,4 mld.
Príjmy na akciách$24,34
Zisková marža24,01 %

Vďaka investíciám do výskumu a vývoja a strategickým partnerstvám s inými technologickými firmami sa očakáva, že Alphabet Inc. bude aj naďalej prosperovať. Vzhľadom na silnú pozíciu spoločnosti a jej stabilný rast sú Alphabet (Google) akcie považované za atraktívnu investíciu.

Mnoho investorov vidí v akciách spoločnosti potenciálne zisky a dlhodobé zhodnotenie kapitálu. S ohľadom na výkonnosť spoločnosti a perspektívy technologického trhu sa očakáva, že Alphabet (Google) bude aj naďalej patriť medzi obľúbenú spoločnosť s výbornými a výnosnými investíciami.

Graf výnosov a čistých príjmov spoločnosti Alphabet (Google).

Spoločnosť Google – Alphabet

Spoločnosť Google bol založená v roku 1998. Zakladateľmi Google sú Larry Page a Sergey Brin a túto spoločnosť vytvorili, aby slúžila ako internetový vyhľadávač. Postupne sa však rozrástla na jednu z najväčších technologických firiem na svete a rozšírila ponuku na ďalšie služby a produkty.

V roku 2015 sa spoločnosť Google rozhodla zreorganizovať a vytvoriť novú nadspoločnosť s názvom Alphabet. Pod touto novou spoločnosťou sa nachádza viacero odvetví, ktoré sa zaoberajú rôznymi technologickými službami a projektmi.

Google zostal jedným z hlavných pilierov v rámci Alphabetu a zároveň sa k nemu pridali ďalšie zaujímavé projekty ako napríklad Waymo (vývoj autonómnych vozidiel), Calico (výskum v oblasti biotechnológií) alebo DeepMind (vývoj umelej inteligencie).

Prečo na tom záleží? Alphabet sa stal jedným z najväčších technologických konglomerátov na svete a jeho vplyv a inovácie siahajú do mnohých oblastí života.

Jeho obrovským rozsahom a investíciami do nových technológií sa spoločnosť snaží neustále posúvať hranice a prinášať inovácie, ktoré menia spôsob, akým ľudia žijú a pracujú.

Google – Alphabet si tak upevňuje postavenie ako jedna z najvýznamnejších technologických firiem na svete a zároveň ukazuje potenciál zmeniť svet k lepšiemu prostredníctvom technológií a inovácií.

História Google – zakladatelia

Ako už bolo spomenuté, zakladateľmi Google sú Larry Page a Sergey Brin, dvaja doktorandi na Stanfordskej univerzite. Ich cieľom bolo vytvoriť vyhľadávací systém, ktorý by bol presnejší a užívateľsky priateľskejší ako vtedajšie existujúce možnosti. Google sa stal jednou z najväčších a najznámejších technologických spoločností na svete.

História Google siaha až do roku 1996, keby začali Page a Brin spolupracovať na projekte a o dva roky neskôr založili spoločnosť Google Inc. Ich prvým úspechom bol vyhľadávací stroj Google, ktorý sa rýchlo stal najpoužívanejším vyhľadávačom na internete.

V roku 2004 spoločnosť Google oficiálne vstúpila na burzu a odvtedy rýchlo rástla a rozširovala podnikanie do rôznych oblastí, vrátane online reklamy, cloudových služieb a mobilných technológií.

Spoločnosť Google je okrem inovatívnych produktov a služieb známa aj pre filozofiu „Don’t be evil“ („Nebuď zlý„), ktorá zdôrazňuje ich záväzok k etickému a zodpovednému podnikaniu. Spoločnosť Google sa stala symbolom technologického inovátora a jedným z lídrov v odvetví informačných technológií.

Aj keď Google patrí pod nadnárodnú spoločnosť Alphabet Inc., Larry Page a Sergey Brin zostali dôležitými postavami vo vedení spoločnosti a naďalej prispievajú k jej úspechu a inováciám. Ich príbeh je príkladom toho, ako dvaja mladí študenti s víziou a odhodlaním dokázali zmeniť svet technológií a internetu.

Spoločnosť Google bol založená v roku 1998 a medzi jej produkty a služby patria napríklad Google Maps, YouTube a Gmail.

Ako kúpiť akcie a ETF

Pre väčšinu ľudí je dlhodobé a pasívne investovanie tou najlepšou voľbou. Pravidelne investujú to, čo sú schopní odložiť, a nechajú si to niekoľko rokov zhodnocovať na akciovom trhu, ideálne v ETF, ktoré sú diverzifikované a lacnejšie ako podielové fondy.

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. ETF, akcie aj iné aktíva je možné kúpiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG portfólia a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang