Boeing – akcie, spoločnosť, ako investovať

Boeing evokuje vizionárstvo, inovácie a nezameniteľné príspevky k histórii letectva a aerokozmického priemyslu. Od svojich skromných začiatkov ako výrobcu drevených hydroplánov až po dnešné postavenie jedného z najvýznamnejších svetových hráčov vo vzdušnom a vesmírnom priemysle, spoločnosť Boeing sa vypracovala na ikonickú značku spoľahlivosti a technologického pokroku. Kde kúpiť akcie Boeingu a oplatí sa to?

Boeing je jedným z najvýznamnejších svetových výrobcov leteckých lietadiel a aerokozmických technológií. S rozsiahlym portfóliom produktov a služieb zohráva Boeing kľúčovú úlohu vo vzdušnom priemysle a vo forme leteckých technológií ovplyvňuje životy miliónov ľudí po celom svete.

Kľúčové informácie článku

Spoločnosť Boeing je jedným z najvýznamnejších svetových výrobcov lietadiel a obranných technológií s dlhoročnou históriou a globálnym vplyvom.

Produktové portfólio spoločnosti Boeing je pestré a zahŕňa širokú škálu komerčných lietadiel, ako aj vojenské a vesmírne technológie, čím zabezpečuje rozmanité trhy a príležitosti pre rast.

Investície do akcií Boeingu zažili rôznorodý vývoj v priebehu času, ovplyvnený faktormi ako ekonomické podmienky, politické udalosti a výkonnosť spoločnosti, čo predstavuje zaujímavú oblasť pre investičných analytikov a trhových pozorovateľov.

Predikcie a cena akcií Boeingu sú predmetom širokej diskusie medzi investormi a analytikmi, pričom je dôležité brať do úvahy nielen fundamentálne faktory, ale očakávania voči spoločnosti.

Spoločnosť kvôli svojim nízkym dividendovým výnosom nepatrí medzi obľúbené voľby investorov, ktorých zaujíma pasívny príjem z dividendových spoločností.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Základné informácie o spoločnosti Boeing

Boeing je jedným z popredných globálnych hráčov v oblasti leteckého a vesmírneho priemyslu. Jeho činnosť sa zameriava na výrobu a poskytovanie leteckých lietadiel, vesmírnych vozidiel, obranných systémov a ďalších aerokozmických technológií a služieb.

Sídlo spoločnosti Boeing sa nachádza v Seattli vo Washingtone, ale jej pôsobnosť siaha po celom svete. Má viacero výrobných závodov a zariadení v Spojených štátoch amerických, ako aj vo viac ako desiatich ďalších krajinách.

V oblasti leteckého priemyslu Boeing dominuje v segmentoch komerčných a vojenských lietadiel. Jeho produkčný program zahŕňa dopravné lietadlá, vojenské stíhačky a transportné lietadlá, ako aj vesmírne technológie a systémy. Spoločnosť Boeing je veľmi aktívnym hráčom v oblasti vesmírneho priemyslu, s úspešnými programami ako NASA Commercial Crew Development Program na prepravu ľudí do vesmíru.

Boeing zamestnáva tisíce ľudí po celom svete a má dlhoročné partnerstvá s rôznymi leteckými spoločnosťami, vládnymi organizáciami a inými podnikmi vo vzdušnom priemysle. Jeho vplyv na globálnu ekonomiku a technologický vývoj je nezanedbateľný a jeho prínos k pokroku vo vzdušnom a vesmírnom priemysle je významný.

Investovanie do akcií Boeingu – vývoj

Investovanie do akcií Boeing, rovnako ako do akejkoľvek inej spoločnosti, vyžaduje dôkladnú analýzu a zváženie rôznych faktorov. Niektoré kľúčové faktory, na ktoré by mal investor myslieť pri investovaní do spoločnosti Boeing, zahŕňajú:

 • trhovú situáciu a trendy v leteckom priemysle, ako je dopyt, konkurencia, či regulácia odvetvia
 • finančný výkon spoločnosti, kde je potrebná analýza tržieb, ziskov a dlhodobej finančnej stability
 • konkurencieschopnosť, ktorá je daná produktovým portfóliom, inováciami a technologickým vývojom v odvetví
 • rôzne riziká, ako napríklad geopolitické riziká, zmeny v regulácii, technologické riziká či riziká spojené s nákladmi na opravy a odstránenie problémov
 • vývoj a úspechy nových produktov
 • rastúci dôraz na environmentálnu udržateľnosť a úsilie o znižovanie emisií, vývoj ekologickejších technológií a dodržiavanie príslušných environmentálnych noriem

Celkovo je investovanie do spoločnosti Boeing spojené s rôznymi faktormi a rizikami, a preto je dôležité dôkladne sa oboznámiť s trhom, finančným výkonom a dlhodobými vyhliadkami spoločnosti predtým, ako sa niekto rozhodne investovať. Diverzifikácia portfólia je tiež dôležitá, aby sa minimalizovalo riziko spojené s investovaním do jednej jedinej spoločnosti, čo je možné dosiahnuť napríklad ETF fondami.

Boeing je vedúcim výrobcom vojenských lietadiel, ktoré sa používajú po celom svete v rôznych obranných a bezpečnostných kapacitách, pričom až 50 % príjmov spoločnosti plynie zo zbrojného priemyslu.

Boeing akcie predikcie a cena

Boeing je jednou z najväčších a najvýznamnejších spoločností vo vzdušnom a vesmírnom priemysle, a jeho akcie sú dôležitým predmetom záujmu pre investorov po celom svete. Predikcia a hodnotenie vývoja ceny Boeing akcií je zložitý proces, ktorý závisí od mnohých faktorov a udalostí.

Na základe predikcie vývoja, akcie Boeingu predstavujú príležitosti aj výzvy pre potenciálnych investorov. Spoločnosť má ambiciózne ciele, pričom k týmto cieľom prispieva silný výkon v rámci divízií komerčných lietadiel, obrany a služieb. Analytici si zachovávajú pozitívny postoj k akciám, pričom väčšina má rating „Silný nákup“.

Boeing však niekedy čelí niekoľkým prevádzkovým výzvam, vrátane oneskorení pri plnení cieľov dodávky, problémov s kontrolou kvality a pretrvávajúcich problémov v rámci divízie obrany. To má občas za následok pokles ceny akcií Boeing a hodnotení predikcií vývoja akcií Boeingu v dôsledku rôznych incidentov a neistoty okolo jej operácií.

Opatrným investorom sa odporúča, aby vykonali dôležitú fundamentálnu ale aj technickú analýzu na zhodnotenie životaschopnosti plánovaných cieľov spoločnosti. Pri posudzovaní spoločnosti môžu pomôcť rôzne ukazovatele, ako sú napríklad:

Hoci akcie Boeingu ponúkajú presvedčivú hodnotovú ponuku, nesú so sebou riziká spojené so schopnosťou spoločnosti prekonať svoje výzvy a dosiahnuť svoje strategické ciele. Investori, ktorí chcú byť vystavení Boeingu, by mali pred prijatím rozhodnutí starostlivo zvážiť riziká a odmeny.

Boeing akcie dividendy

Hoci sa vzťahujú na akcie Boeing dividendy, medzi investormi nepatrí medzi preferované dividendové investície. Dôvodom toho je, že úroveň dividend, ktoré Boeing vypláca, je relatívne nízka v porovnaní s inými spoločnosťami.

Toto je aj dôsledkom špecifík leteckého priemyslu, ktorý je tradične známy svojimi vysokými kapitálovými výdavkami a potrebou investovať veľké sumy do výskumu a vývoja nových inovácií a produktov. Preto spoločnosti ako Boeing často preferujú reinvestovať zisky do rozvoja a rastu svojho podnikania namiesto výplaty vysokých dividend.

Pre investorov, ktorí sú zameraní na pasívny príjem a hľadajú stabilné a vysoké dividendy, môžu byť dividendy akcií Boeing menej atraktívne voči iným alternatívam, akou sú dividendoví aristokrati. Avšak pre tých, ktorí sa zaujímajú o dlhodobý rast ceny akcií a sú ochotní tolerovať nižšie dividendové výnosy, môže Boeing stále predstavovať zaujímavú investičnú príležitosť, najmä ak sa výhľady na letecký priemysel zlepšia a spoločnosť dosiahne finančnú stabilitu.

Začiatky a história Boeingu

Boeing, spoločnosť pôvodne známa ako Pacific Aero Products Company, bola založená v roku 1916 Williamom E. Boeingom. Začiatky spoločnosti siahajú do obdobia prvej svetovej vojny, kedy sa Boeing zaoberal výrobou drevených hydroplánov pre americké vojenské sily. Jeho prvé úspechy pri výrobe vojenských lietadiel ho rýchlo postavili do popredia amerického leteckého priemyslu.

V medzi vojenskom období ako aj po skončení druhej svetovej vojny Boeing pokračoval vo svojom úsilí o inovácie a vývoj nových technológií vo vzdušnom priemysle. V roku 1958 predstavil Boeing 707, ktorý bol prvým úspešným civilným nadzvukovým lietadlom. Tento krok značne posilnil pozíciu spoločnosti na trhu s civilnými lietadlami a otvoril cestu pre ďalšie inovácie.

Spoločnosť vyvinula a uviedla na trh niekoľko ďalších úspešných modelov, vrátane Boeing 737, ktorý sa stal jedným z najpredávanejších úzkotrupých lietadiel na svete. V 21. storočí Boeing pokračuje vo svojom vývoji a inováciách, pričom sa angažuje aj vo vesmírnom priemysle, s účasťou na projektoch ako Medzinárodná vesmírna stanica a komerčné vesmírne lety.

Boeing si tak upevňuje svoju pozíciu ako jeden z popredných svetových výrobcov leteckých lietadiel a aerokozmických technológií. Jeho história je plná úspechov, výziev a inovácií, ktoré formovali moderné letectvo a vesmírny priemysel.

Boeing je jedným z najvýznamnejších výrobcov komerčných lietadiel na svete. Jeho portfólio komerčných lietadiel zahŕňa širokú škálu modelov navrhnutých na rôzne účely a potreby leteckých spoločností po celom svete.

Produktové portfólio spoločnosti Boeing

Boeing je svetovým lídrom vo výrobe širokej škály leteckých a vesmírnych produktov. Jeho rozmanité portfólio zahŕňa niekoľko hlavných produktov a služieb:

 • Komerčné lietadlá – Boeing je dlhodobo známy svojimi komerčnými lietadlami, ktoré sú široko využívané leteckými spoločnosťami po celom svete. Medzi jeho najvýznamnejšie komerčné modely patria Boeingy rady 7, pričom najnovším prírastkom je Dreamliner, ktorý využíva pokročilé materiály a technológie.
 • Vojenské lietadlá – okrem komerčných lietadiel Boeing dodáva aj širokú škálu vojenských lietadiel pre rôzne účely a potreby vojenských síl. Niektoré z najznámejších vojenských lietadiel spoločnosti Boeing zahŕňajú bojové stíhačky a výkonné vrtuľníky.
 • Vesmírne technológie – spoločnosť sa tiež angažuje v oblasti vesmírnych technológií a programov, pričom vyvíja a vyrába vesmírne lode, satelity a iné vesmírne technológie pre rôzne účely a aplikácie.

Boeingove rozmanité portfólio produktov a služieb zahŕňa širokú škálu leteckých lietadiel, vojenských strojov, vesmírnych technológií a súvisiacich služieb. Jeho dlhoročné záväzky voči inováciám, kvalite a bezpečnosti spravili zo spoločnosti ikonu vo svete leteckého a vesmírneho priemyslu.

Kde kúpiť a ako predať akcie Boeing?

Akcie spoločnosti Boeing môžu investori kúpiť a predávať prostredníctvom rôznych finančných inštitúcií a platforiem na obchodovanie s akciami. Tu sú niektoré z najčastejších spôsobov, ako nakupovať a ako predať akcie Boeing:

 • online brokerské služby
 • tradičné brokerské spoločnosti
 • investičné aplikácie
 • investičné fondy a ETF

Pred kúpou alebo predajom akcií Boeing je dôležité vykonať dôkladnú analýzu a zvážiť svoje investičné ciele, rizikový profil a dlhodobú stratégiu. Okrem toho je dôležité sledovať aktuálne udalosti a vývoj spoločnosti Boeing a leteckého priemyslu ako celku, aby mohli investori urobiť informované investičné rozhodnutie pri aktivitách, ako predať akcie Boeing či investovať do ďalších.

Ako kúpiť akcie a ETF

Pre väčšinu ľudí je dlhodobé a pasívne investovanie tou najlepšou voľbou. Pravidelne investujú to, čo sú schopní odložiť, a nechajú si to niekoľko rokov zhodnocovať na akciovom trhu, ideálne v ETF, ktoré sú diverzifikované a lacnejšie ako podielové fondy.

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. ETF, akcie aj iné aktíva je možné kúpiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG portfólia a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang