Detský účet – najvýhodnejší účet pre deti

detsky-ucet

Keďže v súčasnosti majú deti čoraz viac príležitostí naučiť sa cenné veci o peniazoch a finančnej zodpovednosti, je čoraz dôležitejšie otvoriť im bankový účet už v mladom veku. Ktorý detský účet je najlepší?

Svet sa rýchlo mení a s ním sa mení aj spôsob, akým deti spravujú svoje financie. Dnešní mladí ľudia sú oveľa dôvtipnejší, pokiaľ ide o pochopenie dôležitosti sporenia a sily správneho investovania. Preto sa čoraz viac rodičov rozhoduje zriadiť svojim deťom bankový účet, ktorý prináša ďalšie výhody v podobe sporiaceho účtu, investičných príležitostí a finančného vzdelávania.

Účet pre deti

Otvorenie bankového účtu pre deti je jedným z najlepších spôsobov, ako ich správne naštartovať, pokiaľ ide o hospodárenie s peniazmi a finančnú zodpovednosť. Účet pre deti je ideálny nástroj, s ktorým sa dieťa môže naučiť narábať s peniazmi a vážiť si ich hodnotu už v mladom veku.

Pokiaľ ide o výber správnej banky pre dieťa, najlepšie je preskúmať rôzne možnosti a vybrať tú, ktorá najlepšie vyhovuje individuálnym potrebám rodiča a jeho dieťaťa. Banky môžu ponúkať rôzne sporiace a investičné účty, ktoré sú určené špeciálne pre deti.

Tieto účty môžu mať nízke alebo žiadne požiadavky na minimálny zostatok a môžu ponúkať špeciálne služby, ako napríklad program vreckového, špeciálnu debetnú kartu pre deti a ďalšie. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré banky na Slovensku majú v ponuke detské účty a ktorý z nich je najvýhodnejší.

Detský účet – výhody

Otvorenie bankového účtu pre dieťa mu môže poskytnúť množstvo konkrétnych lekcií a odmien:

 • možnosť šetriť peniaze a sledovať ich rast
 • vďaka bankovému účtu môžu rodičia pomôcť deťom vybudovať si dobrý kredit už v mladom veku
 • s bankovým účtom sa deti učia, ako hospodáriť s peniazmi, a sú zodpovedné za sledovanie zostatku a vykonávanie transakcií
 • zvyšuje finančné sebavedomie
 • detský bankový účet umožňuje deťom získavať úroky z vkladov a ukazuje im, že je výhodné presúvať svoje peniaze na rôzne účty
 • bankové účty poskytujú deťom väčšiu bezpečnosť peňazí v porovnaní s hotovosťou, pretože môžu ľahko sledovať transakcie a podvody
 • dostupnosť – detské účty ponúkajú deťom jednoduchý prístup k ich peniazom

Keď ide o otvorenie bankového účtu pre dieťa, je dôležité urobiť si prieskum, aby sa rodič uistil, že našiel tú správnu možnosť pre svoju rodinu. Je to skvelá príležitosť, ako dieťa previesť procesom otvárania účtu a pomôcť mu osvojiť si cenné návyky v oblasti hospodárenia s peniazmi.

Detské účty umožňujú deťom získať finančnú gramotnosť už odmalička.

Karta pre deti ako bonus k detskému účtu

Väčšina bánk ponúka k účtu pre deti aj bezplatnú platobnú kartu od určitého veku – zväčša 6 či 8 rokov.

Dieťa môže platiť v obchodoch kartou pre deti alebo si môže peniaze vyberať z bankomatov, často bez poplatku. Karta deťom umožní napríklad aj nákupy cez internet. Všetky tieto platby má obvykle rodič pod kontrolou a môže ich nastaviť alebo obmedziť tak, že dieťaťu stanoví limity na karte.

Sporiaci účet pre deti

Sporiaci účet pre deti je skvelý spôsob, ako im pomôcť učiť sa investovať a učiť sa finančnej disciplíny. Viaceré banky poskytujú sporenie pre tých najmladších, medzi inými aj Prvá stavebná sporiteľňa, Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, ČSOB či Prima banka. Každá z nich ponúka iný úrok a iné podmienky.

Najvýhodnejšie sporiace účty pre deti umožňujú ľahší prístup a väčšiu flexibilitu pre rodičov pri výberoch a najmä vkladaní peňazí počas celej doby trvania účtu. Ušetrené peniaze sú navyše chránené štátom a sú k dispozícii až do dospelosti dieťaťa.

Ako vybrať najvýhodnejší detský účet?

Otvorením detského či študentského bankového účtu rodičia v podstate dlhodobo investujú do finančnej budúcnosti svojho dieťaťa. Tento účet prináša mnoho výhod, ako napríklad vyššie limity na výšku vkladu, obmedzené poplatky a flexibilné práva na výbery. Otázkou však ostáva, ktorý detský účet je najvýhodnejší.

Pri výbere banky na zriadenie detského účtu treba zvážiť jej vlastnosti. Niektoré banky majú vysoké úrokové sadzby a ponúkajú stimuly, ako napríklad vrátenie peňazí a programy odmien, keď deti dosiahnu určité finančné ciele. To môže byť skvelým stimulom na podporu zdravých finančných návykov u mladých ľudí.

Okrem toho mnohé banky ponúkajú špeciálne účty pre mladých, ktoré sú vybavené možnosťami online bankovníctva, takže deti môžu svoje účty spravovať bezpečne a samostatne.

Niektoré banky ponúkajú aj nástroje na správu peňazí a finančné vzdelávanie, ktoré môžu byť veľkým prínosom pri učení dieťaťa dôležitým zručnostiam v oblasti finančnej gramotnosti.

Nakoniec by si rodičia mali určite nájsť banku, ktorá ponúka kvalitný zákaznícky servis, istotu poistenia a dobrú povesť. S tým najvýhodnejším detským bankovým účtom môže mať dieťa nástroje, ktoré potrebuje na to, aby sa vydalo na cestu finančného zabezpečenia a úspechu.

1. VÚB – detský účet s bonusom a výhodami

VÚB banka má v ponuke detský účet s bonusom a výhodami. Banka teraz ponúka detský účet s bonusom 30 € pri otvorení VÚB Účtu pre juniorov. Stačí ak si dieťa nasporí min. 50 € na Sporiaci účet a táto nasporená suma bude na Sporiacom účte aspoň do konca nasledujúceho mesiaca.

Aké ďalšie výhody prináša detský účet s bonusom od VÚB?

 • účet pre deti je úplne zadarmo do dovŕšenia veku 15 rokov
 • možnosť používania účtu bez mesačného poplatku až do tridsiatky
 • možnosť platenia so smart hodinkami alebo cez mobil vďaka Apple Pay, Google Pay a Viamo
 • k účtu pre deti od VÚB banky si možno otvoriť sporenie a získať zvýhodnený bonusový úrok
 • možnosť nastaviť automatické posielanie vreckového na detský účet

Debetná platobná karta pre deti je k detskému účtu od VÚB vydaná bezplatne. Dieťa ňou môže zadarmo platiť v obchodoch, na internete alebo vyberať z bankomatov VÚB banky.

2. Tatra banka – detský účet od 0 rokov

Tatra banka má v ponuke Detský účet s kartou Kozmix pre deti od 0 do 15 rokov. Tento účet otvára dieťaťu dvere do sveta financií a finančnej gramotnosti. S detským účtom má dieťa pocit zodpovednosti a možnosť vytvoriť si rozumný vzťah k peniazom.

Aké výhody prináša Detský účet od 0 rokov od Tatra banky?

 • účet bez poplatkov
 • jednoduché a bezplatné vyberanie peňazí z bankomatu
 • vďaka elektronickému bankovníctvu má rodič prehľad o tom, na čo dieťa míňa peniaze
 • peniaze možno dieťaťu poslať cez Internet banking alebo mobilnú aplikáciu Tatra banka
 • karta Kozmix umožňuje neobmedzené platby kartou aj v zahraničí

Ak má dieťa 6 rokov a viac, automaticky k Detskému účtu získava bezkontaktnú debetnú platobnú kartu podľa vlastného výberu. Rodič má dobrý prehľad o pohyboch na karte svojho dieťaťa. Maximálny denný limit na výber hotovosti a platby kartou môže kedykoľvek meniť v rozsahu od 10 € do 200 €.

Detský účet od 0 rokov otvára dieťaťu dvere do sveta financií.

3. ČSOB – detský účet Sloník

Aj ČSOB banka má v ponuke Detský účet Sloník pre najmladších od narodenia do 15 rokov. Banka navyše ponúka odmenu 15 € za starostlivosť v prípade, ak rodič prevedie 30 € najneskôr do konca ďalšieho mesiaca po založení detského účtu.

Čo človek získa založením Detského účtu Sloník v ČSOB banke?

 • medzinárodnú platobnú kartu Visa Classic Junior pre deti od 6 rokov
 • neobmedzený počet odoslaných platieb v EUR elektronicky
 • neobmedzený počet zriadení a elektronických zmien SEPA platby trvalého príkazu na úhradu, súhlasu so SEPA inkasom
 • elektronický výpis z účtu neobmedzene
 • aktívny prístup k službe MOJA ČSOB, ČSOB SmartBanking pre zákonného zástupcu – majiteľ účtu má pasívny prístup
 • neobmedzený počet výberov hotovosti v rozšírenej sieti bankomatov ČSOB v SR
 • možnosť platiť platobnou kartou na Slovensku aj v zahraničí
 • možnosť individuálne nastaviť denný limit pre transakcie kartou

Okrem týchto výhod môže zakladateľ Detského účtu v ČSOB navyše získať možnosť pravidelného sporenia na sporiacom účte pre dieťa.

ČSOB – Sporiaci účet pre deti

Depozit, Sporiaci účet pre deti od ČSOB, možno zriadiť k ČSOB Detskému účtu Sloník. Ide o zaujímavú formu sporenia pre dieťa do budúcnosti. Sporiť pre dieťa môže ktokoľvek z rodiny pomocou trvalého príkazu. Stav úspor na Sporiacom účte pre deti možno kedykoľvek sledovať cez ČSOB SmartBanking.

Raiffeisen banka – detský účet

Raiffeisen banka nemá v súčasnosti v ponuke žiadny detský účet určený pre najmenších. Jediný bankový účet, ktorý Raiffeisen banka ponúka, je osobný účet s povoleným prečerpaním pod názvom Parádny účet.

Tento účet si však môže v Raiffeisen banky založiť napríklad rodič dieťaťa a využiť ho ako formu detského účtu pre dieťa. V rámci tohto účtu získa sporiaci účet Kasičku, ktorý sa môže výborne hodiť ako sporenie pre dieťa do budúcnosti.

Aké sú výhody sporiaceho účtu Kasička od Raiffeisen banky?

 • bez minimálnej výšky vkladu
 • peniaze nie sú viazané – klient ich má kedykoľvek k dispozícii
 • úročená je akákoľvek výška vkladu
 • úroky získa človek aj keď nesporí pravidelne mesačne
 • zostatok Kasičky vidí klient vo svojom Internet bankingu

Peniaze na Kasičku možno prevádzať z akéhokoľvek účtu alebo vkladať a vyberať v hotovosti v pobočkách Raiffeisen banky.

© 2023 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang