Kódy bánk – ako ich zistiť, čo znamenajú

kódy bánk

Kódy bánk sú unikátne identifikačné kódy pridelené každej banke na celosvetovej úrovni. Tieto kódy slúžia na jednoznačné určenie banky pri rôznych transakciách, ako napríklad pri prevode peňazí alebo platbe cez internet. Ich dôležitosť spočíva v tom, že zabezpečujú správne smerovanie finančných prostriedkov do určenej banky. Preto je také dôležité poznať a správne používať kódy bánk.


Obsah článku


V spoločnosti moderného sveta, kde sú finančné transakcie na dennom poriadku, je dôležité poznať a správne používať kódy bánk, aby sa zabezpečili bezpečné a efektívne pohyby finančných prostriedkov.

Kódy bánk – prehľad

Tu je kompletný prehľad kódov slovenských bánk:

 • Slovenská sporiteľňa – kód banky 0900
 • Tatra banka – kód banky 1100
 • VÚB banka – kód banky 0200
 • ČSOB – kód banky 7500
 • 365.bank – kód banky 6500
 • Poštová banka – kód banky 6500
 • Prima banka – kód banky 5600
 • mBank – kód banky 8360
 • Fio banka – kód banky 8330
 • UniCredit Bank – kód banky 1111
 • Raiffeisen BANK – kód banky 1100
 • ČSOB stavebná sporiteľňa – kód banky 8170
 • EXIMBANKA – kód banky 8160
 • Národná banka Slovenska – kód banky 0720
 • OTP banka – kód banky 5200
 • Privatbanka – kód banky 8120
 • Slovenská záručná a rozvojová banka – kód banky 3000
 • Štátna pokladnica – kód banky 8180
 • Prvá stavebná sporiteľňa – kód banky 5900
 • Wüstenrot stavebná sporiteľňa – kód banky 7930

Ako zistiť kód banky?

Kód banky je dôležitým identifikačným nástrojom banky, ktorý sa používa pri prevádzaní finančných transakcií. Na to, ako zistiť kód banky, existujú rôzne spôsoby, ako to urobiť:

 1. Hľadanie na webových stránkach banky – väčšina bánk má na svojej webovej stránke zoznam svojich kódov bánk. Stačí nájsť svoju banku a vyhľadať príslušný kód.
 2. Kontrola bankového výpisu – ak má majiteľ prístup k svojmu bankovému výpisu, môže tam nájsť kód banky. Obvykle sa nachádza v hornom pravom rohu v blízkosti názvu banky a čísla účtu.
 3. Kontaktovanie banky – ak nemôže nájsť kód banky pomocou vyššie uvedených spôsobov, môže sa obrátiť na zákaznícku podporu banky a poprosiť o poskytnutie kódu.
 4. Využitie online služieb – existujú tiež rôzne webové stránky, kde je možné zadarmo zistiť kód banky svojej banky alebo iných bánk.

Je dôležité si zapamätať, že kód banky je zložený z rôznych čísel, ktoré označujú konkrétnu banku, jej pobočku a krajinu, v ktorej sa nachádza. Zistiť kód banky je dôležité na to, aby sa mohli uskutočňovať bezproblémové finančné transakcie.

Kód banky Slovenskej sporiteľne – 0900

SLSP (Slovenská sporiteľňa) je jednou z najväčších a najdlhšie fungujúcich bánk na Slovensku. Kód banky Slovenskej sporiteľne je 0900 a je známy mnohým jej klientom, ktorí využívajú jej služby pre rôzne finančné transakcie.


Kód banky SLSP 0900 predstavuje jedinečné identifikačné číslo Slovenskej sporiteľne, ktoré pomáha jednoduchšie a rýchlejšie vykonávať prevody peňazí medzi účtami v tejto banke a inými bankami.


Kód banky 0900 sa využíva nielen pre bankové prevody, ale aj pri platbách kartou, online nákupoch alebo pri zriaďovaní trvalých príkazov.

Jeho účelom je zabezpečiť, aby bol každý finančný transfer presný a bezpečný. Klienti Slovenskej sporiteľne majú na výber z množstva produktov a služieb, ktoré im banka ponúka. Medzi najčastejšie patria účty pre bežné vklady, sporiace účty, termínované vklady, avšak aj rôzne pôžičky, kreditné karty či investičné nástroje.

Kód banky VÚB – 0200

Kód banky VÚB (Všeobecná úverová banka) je číselný kód, ktorý slúži na jednoznačnú identifikáciu tejto banky vo finančnom systéme. Kód banky 0200, pridelený VÚB, reprezentuje jej súčasné postavenie v rámci slovenského a medzinárodného bankového prostredia.

S kódom banky 0200 sa vstup do tejto banky otvára pre viac ako 1,5 milióna zákazníkov na Slovensku, ktorí môžu využívať jej bohatú ponuku finančných produktov a služieb. VÚB je členom finančnej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá je jednou z najväčších európskych bankových inštitúcií. Svoje služby poskytuje nielen jednotlivcom a podnikateľom, ale aj korporátnym klientom a iným finančným inštitúciám.

Kód banky VÚB 0200 je dôležitou súčasťou finančného systému a jeho existencia umožňuje efektívne a bezproblémové fungovanie finančných transakcií. Pre zákazníkov je to záruka, že ich platby a prevody budú správne a bezpečne vykonané. Môžu tak mať dôveru v silnú finančnú inštitúciu s dlhoročnou tradíciou a skúsenosťami.

Kód banky Tatra banka – 1100

Kód banky je jedinečný alfanumerický identifikátor používaný na identifikáciu finančných inštitúcií. V prípade Tatra banky je kód banky 1100.


Tatra banka je jednou z najväčších a najstarších bánk na Slovensku a vďaka svojmu kódovému označeniu je ľahko rozpoznateľná pre všetkých svojich klientov a partnerov.


Kód banky 1100 zohráva dôležitú úlohu pri vykonávaní platieb a bankových transakcií, pretože slúži na presnú identifikáciu banky, ktorá má byť zahrnutá do platby. Umožňuje tak spoľahlivý a bezpečný prevod finančných prostriedkov medzi bankami.

Tatra banka, resp. kód banky 1100, sa spája s vysokou kvalitou bankových služieb, modernými technológiami a individuálnym prístupom ku klientom. Poskytuje celoštátne portfólio služieb pre fyzické a právnické osoby, vrátane retailového a firemného bankovníctva, investičných a poistných produktov a mnohých ďalších.

Používanie kódu banky je dôležité nielen pre interné bankové operácie, ale tiež pre komunikáciu so zahraničím a poskytovanie medzinárodných platobných služieb. Vďaka spolupráci s inými bankami je Tatra banka schopná vykonávať rýchle a efektívne transakcie po celom svete.

Kód banky ČSOB – 7500

Kód banky 7500 je unikátnym kódom prideleným spoločnosti Československá obchodná banka, a.s. (ČSOB). Tento kód je dôležitou súčasťou bankového systému a slúži ako identifikátor pre konkrétnu banku v rámci medzinárodných finančných transakcií.


Kód banky ČSOB 7500 je zložený zo štyroch číslic a vytvára spolu s kódom krajiny a číslom účtu tzv. IBAN kód, ktorý je potrebný pre uskutočňovanie medzinárodných prevodov peňazí.


Takto sa zabezpečuje jednoznačná identifikácia banky a jej miesto v medzinárodnom bankovom systéme.

Používanie kódu banky 7500 je dôležité nielen pre banku samotnú, ale aj pre jej klientov. Pri prevodoch peňazí z a do zahraničia totiž musia klienti uvádzať nielen kód ČSOB 7500, ale tiež iné údaje ako je SWIFT/BIC kód a adresa banky.

ČSOB je jednou z najznámejších a najväčších bánk na Slovensku. Vďaka kódu banky 7500 a jej účasti v medzinárodných systémoch uskutočňuje ČSOB prevody peňazí s rýchlosťou a presnosťou, ktoré sú dôležité pre jej klientov.

Kód banky ČSOB 7500 nie je jedinečný len pre túto banku. Rôzne banky vo svete majú každá svoj vlastný unikátny kód. Vďaka tomu je možné jednoznačne identifikovať každú banku a zabezpečiť tak bezproblémový a bezpečný priebeh medzinárodných platobných transakcií.

Kód banky Unicredit Bank – 1111

Kód banky 1111 patrí známej a spoľahlivej banke na Slovensku – Unicredit Bank. Táto banka ponúka široké spektrum finančných služieb, vrátane úverov, sporiaceho a bežného účtu, investičných a platobných kariet a mnohých ďalších. 1111 kód banky však nie je len náhodne zvolený, má špecifický význam v bankovom svete.

Kód banky 1111 je tak pre mnohých zárukou kvalitných a spoľahlivých finančných služieb, ktoré sú úzko prepojené so záväzkom dbať na finančné potreby a ciele svojich klientov. Unicredit Bank je jednou z najväčších a najrenomovanejších bánk na Slovensku a kód 1111 je iba jedným z mnohých spôsobov, ako dokazuje svoju profesionalitu a dôveryhodnosť.

Kód Prima banky Slovensko – 5600

Kód banky 5600 patrí Prima banke, jednej z najväčších a najdôveryhodnejších finančných inštitúcií na Slovensku. Tento unikátny kód je pridelený každej pobočke Prima banky v krajine, čo umožňuje jednoduché a rýchle identifikovanie pri transakciách a platbách.

Prima banka Slovensko je moderná banka, ktorá ponúka širokú škálu finančných produktov a služieb pre svojich klientov. Medzi tieto patria napríklad účty, karty, úvery, investičné produkty a poisťovacie služby.

Banka je známa svojimi vysokými štandardmi a kvalitnými službami, ktoré zaisťujú bezpečné a spoľahlivé spravovanie finančných prostriedkov jej klientov. Kód banky 5600 vytvára pre jej klientov jednoduchšiu a pohodlnejšiu skúsenosť pri práci s bankou.

Vďaka nemu môžu klienti jednoducho a bezproblémovo prevádzať peniaze medzi rôznymi účtami a bankami, získavať informácie o svojich finančných operáciách a využívať ďalšie služby Prima banky.

Okrem toho, kód banky 5600 je aj dôkazom spoľahlivosti a renomé Prima banky. Banka je známa svojou stabilnou finančnou situáciou, transparentnosťou a ústrednou prioritou, teda ochranou finančných prostriedkov svojich klientov.

Kód Poštové banky – 6500

Kód banky 6500 patrí finančnej inštitúcii s názvom Poštová banka. Tento kód je jedinečným identifikátorom banky, ktorý slúži na posielanie a prijímanie finančných transakcií. Vďaka nemu je možné jednoducho identifikovať, že transakcie sú spojené práve s touto bankou a že sú spracované správne.


Poštová banka je jeden z najväčších hráčov na Slovensku v oblasti bankovníctva a finančných služieb. Ponúka široké portfólio produktov pre svojich klientov, ako sú účty, kreditné karty, pôžičky, investičné fondy a poistenie.


Okrem toho má aj rozsiahlu sieť pobočiek a bankomatov po celom Slovensku, čo zabezpečuje prístup k finančným službám pre každého. Kód banky 6500 tak zabezpečuje prácu s touto renomovanou finančnou inštitúciou bez problémov a s prehľadom.

Kód Fio banky – 8330

8330 je unikátny kód, ktorý slúži na identifikáciu banky. Konkrétne ide o kód Fio banky, jednej z najpopulárnejších bánk v Českej a Slovenskej republike. Tento kód sa používa napríklad pri prevodoch peňazí, alebo pri zriaďovaní platobných kariet.

Fio banka je známa pre svoje moderné a pohodlné služby, ktoré ponúka svojim klientom. S jej pomocou je možné jednoducho a rýchlo spravovať financie, bez toho, aby človek musel navštíviť pobočku banky. Takže ak ide o kód banky 8330 je známe, že ide o služby Fio banky a prístup k jej širokému spektru finančných služieb.

Kód banky mBank – 8360

Kód banky 8360 môže byť pre niekoho len nevýznamnou kombináciou čísiel, avšak pre klientov mBank predstavuje dôležitú súčasť ich finančných transakcií. Či už ide o posielanie peňazí, platbu faktúr alebo spravovanie účtu, tento kód je kľúčom k úspešnému vykonaniu každej operácie.

Banka 8360 je slovenská banka, ktorá sa špecializuje na digitálne bankovníctvo a poskytuje moderné finančné služby svojim klientom. Poskytuje bezpečné a pohodlné riešenia pre správu financií prostredníctvom mobilných aplikácií či internetového bankovníctva.

Vďaka kódu banky 8360 banka zabezpečuje, že finančné transakcie prebiehajú bez problémov. Každý klient mBank má tento jedinečný kód napísaný na výpise z účtu alebo v aplikácii internetového bankovníctva.

Kód banky je potrebné uvádzať pri realizácii platby alebo na iných dokumentoch v súvislosti s bankovými transakciami. Vďaka kódu banky sa tak klienti mBank môžu spoľahnúť na rýchle a bezpečné spracovanie svojich finančných operácií. Zároveň majú istotu, že v prípade potreby sa môžu obrátiť na konkrétnu pobočku 8360 banky, kde im ochotne a kvalifikovane pomôžu s ich požiadavkami.

Kód banky Štátna pokladnica – 8180

Kód banky 8180 patrí k špecifickému finančnému subjektu – Štátnej pokladnici. Táto štátna inštitúcia má na starosti spravovanie štátnych financií a zabezpečuje dozor nad verejnými financiami. Či už ide o vyberanie daní a poplatkov alebo o správu výdavkov na rôzne sociálne programy, všetky finančné operácie Štátnej pokladnice sú identifikované práve pomocou 8180 kódu banky.

Kód umožňuje identifikovať miesto, kde sa konkrétna finančná transakcia uskutočňuje a zaisťuje tak bezpečnosť a spoľahlivosť finančných operácií. Ďalšou dôležitou úlohou bankového kódu je umožniť spojenie medzi rôznymi bankami a finančnými inštitúciami.

Vďaka nemu môže Štátna pokladnica bez problémov prenášať finančné prostriedky medzi inými bankami a podieľať sa na medzinárodných platbách.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang