Nórske počasie a nórska predpoveď – yr.no

nórske počasie

Pri plánovaní dovolenky v zahraničí alebo trávení voľného času na túrach či bicykli, je predpoveď počasia neoceniteľným nástrojom. Nórsky meteorologický inštitút sa pýši jednou z najpresnejších predpovedí, či už ide o krátkodobý alebo dlhodobý horizont. Krajina fjordov a polárnej žiary ponúka svoje vlastné meteorologické „umenie“. Ich presné predpovede lámu rekordy.


Obsah článku


Článok sa zaoberá výnimočnou meteorologickou službou – yr.no. Vysvetlí, čo táto služba ponúka, ako poskytuje predpovede yr.no Martin a Levoča a ako ju využiť na sledovanie predpovede počasia na Slovensku. Je naozaj taká presná?

Nórske počasie

Nórsky televízny kanál a štátni meteorológovia združili svoje sily a vytvorili jednu z najvýkonnejších meteorologických služieb na svete – yr.no. Presné predpovede nie sú jediným dôvodom ich úspechu. S otvoreným prístupom ponúkajú všetky svoje údaje verejnosti bezplatne.

Tieto údaje využívajú nielen amatérski meteorológovia, ale aj firmy, ktoré na nich zakladajú svoje podnikanie. Na Slovensku toto nórske počasie významne konkuruje SHMÚ a jeho platforme meteo.sk.


Predpovede z nórskeho meteorologického inštitútu, zakorenené v údajoch Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, dosahujú vysokú presnosť. Yr.no využíva model poskytovaný MET Norway, ktorý vytvára predpovede až 10 dní vopred s rozlíšením mriežky približne 9 km.


Pre miesta mimo tejto mriežky sa hodnoty dopočítavajú prostredníctvom interpolácie. Nórske počasie a predpovede modelu ECMWF (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts), ktorý je súčasťou tohto procesu, patria medzi najpresnejšie.

Nórska predpoveď – počasie na Slovensku

Mark Riedler, riaditeľ Českého hydrometeorologického ústavu, tvrdí, že Nóri získavajú svoje predpovede pre európske krajiny z Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia, ktoré sídli v britskom Readingu. Prevádzku tohto centra podporuje 14 krajín. Každý deň im tieto krajiny posielajú svoje údaje o počasí, a zároveň získavajú informácie, ktoré následne používajú na tvorbu svojich lokálnych predpovedí.

Podľa Marka Riedlera jediní Nóri tieto výsledky prezentujú pod svojou hlavičkou aj pre ostatné krajiny, nie len pre Nórsko. Napriek tomu, že Slováci, Česi a Nóri čerpajú údaje z rovnakého zdroja, ich predpovede sa často líšia, niekedy dokonca výrazne. Riedler tvrdí, že rozdiel v predpovediach pravdepodobne vzniká kvôli rôznym interpretáciám údajov.

Pre krátkodobé aj dlhodobé predpovede počasia na Slovensku je preto vhodné sledovať nielen nórsku predpoveď, ale aj slovenskú predpoveď. Pre ostatné európske krajiny môže byť nórska predpoveď na základe skúseností užívateľov odporúčaná.

Počasie na yr.no

Meteorologická služba yr.no je webová stránka a tiež mobilná aplikácia, ktorá poskytuje informácie o počasí v Nórsku a ďalších krajinách Európy. Je prevádzkovaná spoločnosťou Norwegian Broadcasting Corporation (NRK) a Nórskym meteorologickým inštitútom (Meteorologisk institutt).

Služba yr.no bola spustená v roku 1995 a od tej doby sa stala jednou z najpopulárnejších meteorologických služieb v Európe. Používa ju viac ako 50 miliónov ľudí z celého sveta. Poskytuje aktuálne predpovede počasia pre konkrétne miesta, regióny alebo celé krajiny. Informácie o počasí zahŕňajú teplotu, vlhkosť, vietor, zrážky a ďalšie parametre.

Služba yr.no ponúka aj množstvo ďalších funkcií, ako napríklad:

  • predpovede počasia pre rôzne aktivity, napríklad turistiku, lyžovanie alebo rybolov
  • informácie o počasí v zahraničí
  • grafy a mapy, ktoré zobrazujú počasie

Meteorologická služba yr.no je založená na údajoch z Nórskeho meteorologického inštitútu. Inštitút prevádzkuje sieť meteorologických staníc po celom Nórsku a Európe. Stanice zbierajú údaje o počasí, ako sú teplota, vlhkosť, vietor a zrážky. Dáta z meteorologických staníc sa spracovávajú pomocou pokročilých matematických modelov. Tieto modely umožňujú predpovedať počasie na niekoľko dní dopredu.

nórske počasie
Služba yr.no je obľúbenou stránkou pre ľudí, ktorí chcú vedieť, aké počasie ich čaká. Je to užitočný nástroj pre turistov, cestovateľov, ale aj pre ľudí, ktorí sa denne zaujímajú o počasie.

Nórske počasie po slovensky

Na webovej stránke yr.no nájde záujemca presnú predpoveď počasia v nórštine, ale aj v angličtine. S jej jednoduchým a intuitívnym používaním by nemali mať problémy ani tí, ktorí neovládajú angličtinu.


Slovákov však určite poteší, že existuje aj slovenská verzia na adrese yrno.sk. Táto lokalizovaná verzia čerpá údaje z pôvodnej nórskej stránky, no prezentuje ich v slovenskom jazyku. Väčšina funkcií, údajov a štatistík zostáva rovnaká, len s malými odlišnosťami.


Hoci ide o nórsku predpoveď počasia, yr.no ponúka detailné predpovede pre každú obec v SR a inde v Európe, bez ohľadu na jej veľkosť či polohu. Stačí zadať názov obce alebo mesta do vyhľadávania vpravo hore. Názov mesta či obce nemusí človek vždy písať celý, nakoľko ho web ponúkne.

Kliknutím na názov obce sa človek dostane na stránku s predpoveďou, kde nájde podrobné informácie. Stránka ihneď zobrazí predpoveď na aktuálny deň a nasledujúcich osem dní.

Hodinovú predpoveď je možné vidieť pre aktuálny deň a nasledujúce dva dni, pričom ďalších šesť dní je k dispozícii po šesťhodinových intervaloch. Predpoveď zahŕňa údaje o zrážkach, teplote a sile vetra, ktoré sú zobrazené prehľadne v tabuľke alebo grafe.

V menu pod názvom mesta je možné prepnúť na prediktívnu mapu alebo kliknutím na „Details“ zobraziť podrobnejšie informácie vrátane smeru vetra, vlhkosti vzduchu, pocitovej teploty a atmosférického tlaku. Predpoveď sa dá stiahnuť vo formáte pdf.

Aplikácia nórskej predpovede počasia

Aplikácia Yr, originálna nórska predpoveď, je k dispozícii na stiahnutie na platformách Google Play a App Store. Po jej spustení bude užívateľ okamžite vyzvaný k povoleniu sledovania polohy, umožňujúc aplikácii zobraziť predpoveď pre aktuálnu lokalitu. Ponúka tiež možnosť prijímať ráno notifikácie s aktuálnou predpoveďou počasia.

Po prvotnom nastavení sa človek dostane k detailnej predpovedi. Aplikácia poskytuje komplexné informácie, vrátane tých, ktoré sú pri webovej verzii predpovede, ako aj ďalších funkcií. Napr. animovaná obloha, kde je vidieť, ako sa počasie každú hodinu mení. A ak bude v priebehu nasledujúcich 90 minút pršať, appka o tom informuje pomocou aktuálneho „vysielania“.

V tejto aplikácii počasia je možné zobraziť predpoveď nielen pre svoju lokalitu, ale aj pre ľubovoľné miesto v Európe.

Pre tých, ktorí preferujú aplikáciu s českým jazykom, je možnosť stiahnuť si aplikáciu Klara od štúdia Androworks, ktorá poskytne údaje z nórskej predpovede v češtine.

Aplikácia pre Android ponúka jedinečný a vizuálne pôsobivý zážitok z predpovede počasia. Prostredníctvom prechádzania sa po krásne animovanej oblohe možno sledovať, ako sa počasie mení každú hodinu.

Navyše, ak sa v priebehu nasledujúcich 90 minút očakáva dážď, užívateľ dostane okamžité upozornenie prostredníctvom aktuálneho vysielania.

aplikácia počasie
Aplikácie na počasie sú v dnešnej dobe veľmi populárne. Medzi najobľúbenejšie, okrem yr.no, patria aj AccuWeather, The Weather Channel, Miestna predpoveď počasia, SHMÚ a Google Počasie.

yr.no Martin – nórske počasie (nielen) pre Martin

Yr.no.sk poskytuje detailné predpovede počasia pre celé Slovensko, s osobitným zreteľom na mestá Martin a Levoča. Na stránke nájde človek aktuálne informácie o súčasnom počasí a predpovedi na nasledujúce dni, ktoré sú zobrazené v mape s predpoveďou počasia cez deň a maximálnymi dennými teplotami.

Novinkou je rozdelenie na „Dnes najteplejšie“, „Dnes najchladnejšie“ a „Dnes najsilnejší vietor“, ktoré umožňujú presnejšie sledovanie aktuálnych meteorologických podmienok. Predpoveď sa vytvára v reálnom čase na základe údajov od Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) z viac než 280 klimatologických a meteorologických staníc v Slovenskej republike a Českej republike.

Stránka umožňuje zvoliť zobrazenie hodnôt v tabuľke alebo v grafe po kliknutí na dané mesto. yr.no rozšírili možnosti predpovede o zobrazenie podľa ďalších modelov, vrátane Európskeho centra pre strednodobé predpovede, nemeckej meteorologickej služby Deutscher Wetterdienst a Národného úradu pre oceán a atmosféru Spojených štátov amerických.

Tieto modely umožňujú získavať presné informácie o počasí v Martine, Levoči a ďalších lokalitách na Slovensku a v Európe.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang