Pôžička na občiansky preukaz

pozicka-na-obciansky-preukaz

Slováci si veľmi radi požičiavajú a žiadosť o úver v dnešnej dobe odošlete v SMS správe ani nie za minútu. Práve tento stále sa zvyšujúci záujem nahráva vzniku nových a nových poskytovateľov. Dá sa v dnešnej dobe vybaviť pôžička len na občiansky preukaz?

Konkurencia je v súčasnosti obrovská, vďaka čomu sa poskytovatelia navzájom predbiehajú v tom, ktorý z nich dokáže pôžičku poskytnúť rýchlejšie, ideálne s minimom dokladov a potvrdení. Nie každý však pôžičku naozaj dostane.

V dnešnom článku sa zameriame na pôžičky, ktoré sľubujú, že na ich získanie žiadateľovi postačí iba občiansky preukaz. Či je táto reklama pravdivá alebo sa nevyhneme iným zamlčaným dokladom vysvetľuje dnešný článok.

Na koho cielia pôžičky na OP?

pôžičky na OP sa pravdepodobne nebude zaujímať dobre zarábajúci človek s preukázateľným príjmom a majetkom vhodným pre pôžičku s ručením.

Poskytovatelia na nich lákajú ľudí, ktorí nemajú alebo nechcú dokladovať príjem, nevedia sa preukázať vhodným ručením (zábezpekou pôžičky) alebo majú nie príliš dobré záznamy v registroch neplatičov.

Medzi tieto osoby teda najčastejšie patria nezamestnaní, dôchodcovia, zdravotne postihnutí, mamičky na MD, študenti či rôzni sezónni pracovníci. Všetko skupiny ľudí bez príjmu zo mzdy, často odkázaní na príspevky a dávky. 

Všetci vieme, že tieto príspevky, dávky a dôchodky sa na Slovensku pohybujú často tesne nad úrovňou životného minima (v lepšom prípade). Každý občan SR má nárok na životné minimum. Je to absolútne trefné pomenovanie, pretože tieto peniaze stačia maximálne na prežitie.

Je však možné z týchto peňazí splácať úver? Iste uznáte, že nie. Túto skutočnosť vnímajú rovnako aj poskytovatelia, kvôli čomu nie je možné dostať pôžičku na OP. Žiadateľ totiž predstavuje takmer 100% riziko nesplatenia.

Cudzia banka – pôžička zamietnutá

Ak prídete do cudzej banky, ktorá o Vás (okrem overenia registrov) nič nevie, s občianskym neuspejete. Banka, ktorej nie ste klientom, nebude akceptovať iba OP a istotne od Vás bude vyžadovať aj ďalšie dôkazy o schopnosti splácania.

Na druhej strane ak navštívite svoju banku, ktorá má okamžitý prístup k pohybom na Vašom bankovom účte, pôžičku dostať môžete. Všetko ale iba za predpokladu, že Vám na účet pravidelne pritekajú peniaze.

Na základe výšky príjmov Vám môže ponúknuť určitú pôžičku, no tá nemusí byť taká „štedrá“, ako ste si predstavovali. Najvyššia možná pôžička vždy odzrkadľuje výšku príjmov, ale aj výdajov žiadateľa.

Ak Váš účet „zíva prázdnotou“ a jediné, čo sa na ňom objavuje je príspevok životného minima, opäť sa s bankovou pôžičkou rozlúčte.

Na občiansky preukaz Vám požičajú tieto banky: 

  • Poštová banka – Dobrá pôžička – 300 až 30 000 € – úrok od 7,90 % ročne – pre ľudí s pravidelným príjmom
  • OTP banka – REFINANC expres úver – 400 až 25 000 € – úrok od 5,90 % ročne – nutné 2 doklady totožnosti –  pre ľudí s pravidelným príjmom
  • Slovenská Sporiteľňa – Spotrebný úver na čokoľvek – 300 až 30 000 € – úrok od 7,90 % ročne – nutné 2 doklady totožnosti –  pre ľudí s pravidelným príjmom
  • VÚB banka – Flexipôžička – 490 až 25 000 € – úrok 11,90 %

Upozorňujeme, že podmienkou získania týchto pôžičiek na občiansky preukaz je, aby ste boli klientom a banka tak mala o Vás prehľad. Pre získanie pôžičky nie je nutné uskutočňovať výmenu OP s čipom.

Zaujali Vás reklamy štedrých nebankoviek?

Kroky človeka bez peňazí, ktorého banka odmietla, budú pravdepodobne smerovať do nebankovky. Avšak ani nebankovka nie je charita, ktorá by na Vaše príjmy neprihliadala. Bez akýchkoľvek dokladov aj pre ňu predstavujete veľké riziko, čo sa zákonite odrazí na výške úrokov a celkovej odplaty (RPMN).

Reklamy síce znejú krásne a tvária sa, akoby bolo získanie pôžičky úplne jednoduché a (čo je horšie) absolútne výhodné. To však nie je pravda. Vo vlastnom záujme Vám odporúčame veselé reklamy ignorovať. Realita je opačná.

S občianskym najčastejšie na splátky

Na pôžičky s OP lákajú hlavne známe nebankovky, ktoré sa zameriavajú na splátkové predaje. Princíp je jednoduchý.

Prídete do obchodu, „nakúpite“, nebankovka za Vás nákup uhradí a Vy po podpise zmluvy odchádzate domov s tovarom. Ďalej začínate splácať, no tento spôsob nemusí byť vždy výhodný. Zvyčajne totiž zaplatíte 1 splátku navyše ako poplatok za službu, resp. úver.

Ojedinele zaplatíte presne toľko, koľko nákup stál a poskytovateľ si svoju províziu strhne z ceny tovaru, ktorú má predajca nastavenú.

Aj pri splátkovom predaji si Vás bude nebankovka overovať v registroch, preto nečkajte, že Vám bude nákup s OP povolený za každých okolností. Výhodou je, že túto skutočnosť sa dozviete už v niekoľkých minútach priamo na predajni. V horšom (alebo lepšom?) prípade odídete s prázdnymi rukami.

Požičajú na OP aj inde?

Dá sa tvrdiť, že s občianskym uspejete aj inde, než len pri nákupe na splátky. Istotne sa ale nevyhnete ďalšiemu skúmaniu Vašej schopnosti splácať.

S občianskym zájdite do svojej banky alebo do obchodu, ponúkajúceho nákup na splátky.

Požiadajte o SMS pôžičku. Operátorovi na linke budú (nie v každom prípade!) stačiť údaje z Vášho OP. Dávajte však pozor, keďže tieto pôžičky patria medzi drahšie. Treba si skontrolovať aj platnosť občianskeho preukazu a prípadne zabezpečiť včasnú výmenu OP.

Druhým moderným typom sú pôžičky so žiadosťou cez telefón. Cenovo ide opäť o náročnejšie pôžičky. Výhodou je ale jednoduchosť žiadosti a rýchlosť odsúhlasenia a doručenia peňazí.

Internetové formuláre eliminujú zbytočnú nežiaducu komunikáciu s operátormi alebo obchodnými zástupcami. Vybavíte ich z domova a v závislosti od pracovných hodín sa o odsúhlasení dozviete okamžite.

Majú pôžičky na OP nejaké výhody?

Aj v prípade pôžičiek na OP sa dá uvažovať o výhodách. Výhody sú však skôr všeobecné, pretože vieme, že žiadny poskytovateľ ich nedokáže zaručiť všetky:

  • schválenie aj v prípade neúspechu v banke – pozor na cenu!
  • rýchle odsúhlasenie
  • bez dokladovania príjmu – overovať si Vás ale budú
  • bez potvrdenia o zamestnaní – podstatný je príjem, nie jeho pôvod
  • bez nahliadania do registrov – iba ak preukážete dostatočnú bonitu!
  • bez dokazovania účelu

Negatívom ostáva vysoká odplata. Kvôli nej popravde tieto pôžičky ani neodporúčame, nakoľko človek v tiesni by sa mohol dostať do veľkých problémom so splácaním.

Záver

K pôžičke na OP sa teda dá dostať, no pripravte sa na znevýhodnenie. Zároveň majte na pamäti, že všetko budete musieť splatiť. Svoju pozornosť a energiu preto radšej smerujte do zarábania peňazí, než ich požičiavania. Dúfame, že sa z finančnej tiesne dostanete čo najskôr. Pred žiadosťou si overte platnosť OP. Ak sa blíži koniec, je čas na rezerváciu termínu na občiansky preukaz.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang