Pump and Dump schéma – P&D definícia, ako sa chrániť

Kryptomeny sa stali fenoménom moderného finančného sveta, pričom ich ceny často prudko stúpajú a klesajú. Napriek tomu, že rast kryptomien je dôsledkom rôznych faktorov, vrátane dopytu a technologického pokroku, existuje aj temná stránka kryptomenových trhov, ktorá sa prejavuje prostredníctvom „Pump and Dump“ schém.

Tieto schémy nesú so sebou riziko a nečestné praktiky, ktoré môžu poškodiť bežných investujúcich a celkovú dôveryhodnosť kryptomenových trhov.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Definícia Pump and Dump schémy

Pump and Dump schémy predstavujú praktiky, ktoré umožňujú skupinám alebo jednotlivcom umelo nafukovať ceny kryptomien a potom ich rýchlo vyprázdniť. Táto zvýšená aktivita na trhu pritiahne pozornosť bežných investujúcich, ktorí sa nechávajú uniesť sľubmi rýchleho obohatenia.

Všetko toto má za následok následný rast a pád cien kryptomien, pričom tí, ktorí tieto schémy organizujú, často získajú značné zisky na úkor ostatných.

„Pump“ časť

Pumpovanie (alebo pumping) je termín používaný na označenie situácie, keď skupina investorov alebo jednotlivci sú zámerne manipulujú s cenou určitej kryptomeny (napríklad Dash či Polkadot), aby ju zdvihli dočasne a vytvorili dojem rýchleho rastu hodnoty.

Proces pumpovania cien kryptomien je spôsobený týmito faktormi:

 • Spamovanie a šírenie fámy: P&D skupiny často využívajú sociálne médiá a fóra na propagáciu falošných informácií a prehnaných správ o určitej kryptomene. Tieto správy môžu obsahovať tvrdenia o revolučných inováciách alebo partnerstvách, ktoré nie sú podložené žiadnym dôkazom. To privádza nových investorov k tomu, aby začali nakupovať dotknutú kryptomenu, čo vedie k jej nárastu ceny.
 • Použitie skrytých kanálov komunikácie: P&D skupiny sa často stávajú majstrovskými v používaní skrytých kanálov komunikácie, aby si udržali informácie mimo verejného povedomia. Toto môže zahŕňať súkromné diskusné skupiny, kde sa koordinuje nákup a pumpovanie, a zároveň zabezpečuje, že verejnosť sa o týchto aktivitách nedozvie vopred.
 • Nákup veľkého množstva kryptomien: skupiny často investujú obrovské sumy do určitej kryptomeny, aby vyvolali rýchly rast jej ceny. Týmto spôsobom vytvoria dojem silnej dopytovej strany na trhu, ktorá môže prilákať ďalších investorov.
 • Využívanie kolektívneho psychologického efektu: Počas „pumpu“ sa do procesu zapája aj psychologický faktor. Rast ceny spôsobuje obavu z chýbajúcej príležitosti, čo môže priviesť ďalších investorov, aby začali investovať do kryptomeny. Tento kolobeh vedie k exponenciálnemu rastu cien.
 • Časovanie: tieto skupiny majú tendenciu operovať v krátkodobom horizonte. Rýchle nárasty cien majú tendenciu prilákať pozornosť regulátorov a verejnosti, preto sa snažia realizovať „dump“ čo najrýchlejšie, aby získali zisk, kým je cena vysoko.

Výsledkom pumpu je často prudký a neudržateľný nárast ceny kryptomeny, ktorý môže vyvolať paniku a nadmernú eufóriu na trhu. Avšak, po krátkej dobe nasleduje druhá časť schémydump.

Pump and Dump schéma sa skladá z dvoch taktík, výsledkom ktorých je získanie nelegálnych ziskov P&D skupiny.

„Dump“ časť

Dump je časť P&D schémy, ktorá nasleduje po pumpovaní. Po tom, ako cena kryptomeny bola umelo nafúknutá, manipulátori začnú masívne predávať svoje údajné zisky. Tento proces môže byť rýchly a drastický, čo spôsobuje strmý pokles cien kryptomeny. Investori, ktorí boli podvedení do kúpy v priebehu pumpu, následne čelia rapidným stratám hodnoty svojich investícií.

Manipulátori používajú rôzne spôsoby na to, aby získali maximálny zisk počas dumpu. Medzi tieto spôsoby patria:

Dôsledky dumpu sú často katastrofálne pre bežných investorov, ktorí verili v rast kryptomeny počas pumpu. Stupňovitý pokles cien môže spôsobiť stratu investícií alebo dokonca finančné ťažkosti.

Okrem toho P&D schémy tiež nesú negatívny vplyv na dôveru v kryptomenový trh ako celok a môžu priviesť k prísnym regulačným opatreniam a kontrole trhu, čo môže obmedziť možnosti pre legitímne projekty.

Kde obchodovať s kryptomenami?

Kryptomeny možno obchodovať na rôznych platformách a burzách, ktoré poskytujú rôznorodé možnosti pre investovanie. Jednou z populárnych možností je využiť služby brokera, ako je napríklad aj eToro, ktorý zjednodušuje obchodovanie a poskytuje prístup k rozsiahlej ponuke digitálnych aktív.

eToro je medzinárodná obchodná platforma, ktorá si získala popularitu u viac ako 30 miliónov používateľov, čo robí eToro jedným z najväčších brokerov v oblasti kryptomenového obchodovania.

Na platforme eToro majú klienti prístup k pestrej ponuke kryptomien, ktorá zahŕňa 74 rôznych digitálnych aktív. V ponuke možno nájsť najznámejšie kryptomeny ako je Bitcoin, Ethereum či Cardano, ako aj tie menej známe, napríklad Tezos či Polkadot. Táto ponuka je pravidelne aktualizovaná a rozširovaná, aby investori mohli využívať nové príležitosti na trhu.

eToro je prívetivou platformou aj pre začiatočníkov, pretože ponúka jednoduché užívateľské rozhranie a nástroje na sledovanie a analýzu trhov. S možnosťou sociálneho obchodovania môžu noví investori sledovať a kopírovať stratégie skúsených obchodníkov, čo zvyšuje ich šance na úspech na kryptomenových trhoch.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Investovanie do kryptoaktív je vysoko volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Neexistuje tu žiadna ochrana spotrebiteľa. Na zisky sa môže vzťahovať daň.

Dôsledky a právne aspekty

P&D schémy majú značný negatívny vplyv na kryptomenové trhy a na investorov, ktorí sa snažia vytvoriť si svoje miesto v tomto novom finančnom ekosystéme. Dôsledky týchto schém sú viacvrstvové a výrazné, a preto je nevyhnutné, aby boli správne identifikované a riešené.

Straty pre bežných investorov

Pump and Dump schémy často manipulujú s cenami kryptomien tak, aby ich investori kúpili za nadhodnotené ceny. Následný dump vedie k dramatickému poklesu hodnoty, čo spôsobuje finančné straty pre tých, ktorí nechápali manipulatívnu povahu týchto schém.

Dôvera v kryptomeny

Každý verejný prípad Pump and Dump schém zasahuje do dôvery investičnej verejnosti voči kryptomenám ako celku. Tieto prípady môžu zničiť povesť kryptomenových trhov ako nespoľahlivých a podvádzajúcich.

Regulačné reakcie

Rastúci počet Pump and Dump schém privádza regulátory do akcie. Mnohé krajiny začali konať proti týmto nekalým praktikám a prijali prísnejšie regulácie, ktoré majú na cieľ ochrániť investície a zvýšiť transparentnosť na kryptomenových trhoch.

Závažné právne dôsledky

Osoby a skupiny zodpovedné za Pump and Dump schémy čelia vážnym právnym následkom. Medzi trestné činy, ktoré sa im pripisujú, patria manipulácia s cenami, podvody a porušovanie pravidiel trhu. Tieto porušenia môžu viesť k trestom od pokút po väzbu.

Kultúrna zmena

Dlhodobý vplyv Pump and Dump schém môže byť kultúrny. Investori sa musia stať opatrnejšími a ostražitejšími, pričom zdôraznia potrebu vzdelávania a nezávislého výskumu pred investovaním.

Napriek týmto dôsledkom je dôležité zdôrazniť, že kryptomeny ako technológia a investičná trieda (napríklad Bitcoin, Ethereum, Ripple) majú stále potenciál priniesť inovácie a zmenu do finančného sveta a investori ich radi využívajú na diverzifikáciu portfólia. Na dosiahnutie toho je nevyhnutné, aby sa ľudia postarali o rýchly a dôsledný boj proti P&D schémam a iným formám manipulácie na kryptomenových trhoch.

Pump and Dump schéma môže postihovať akékoľvek kryptomeny, najčastejšie však ide o tie, ktoré sú menej známe, alebo vo svojich začiatkoch.

Ako sa chrániť pred P&D schémami?

Pump and Dump schémy predstavujú vážnu hrozbu pre kryptomenové trhy a ich účastníkov. Výrazné kolísanie cien a vysoká potenciálna ziskovosť kryptomien prilákala pozornosť manipulatívnych jednotlivcov a skupín, ktoré sa snažia profitovať na úkor menej skúsených investičných účastníkov.

Ak sa investori chcú ochrániť pred týmito rizikami, je dôležité venovať pozornosť niekoľkým kľúčovým stratégiám a správnemu investičnému správaniu.

Ako sa chrániť pred P&D schémami:

 • vlastný výskum a vzdelanie
 • sledovanie spravodajstva
 • dávkové nákupy a stratégie
 • zníženie emocionálnej reakcie
 • sledovanie varovných signálov
 • diskrétnosť vo verejnom prejave
 • sledovanie regulácií

Základným pilierom ochrany pred P&D schémami je schopnosť identifikovať potenciálne riziká. Pred investovaním do akejkoľvek kryptomeny sa dôkladne oboznámte s tým, ako fungujú kryptomeny, ich technológiou, tímom a cieľmi. Výskum môže zabrániť tomu, aby investori investovali do projektu, ktorý nie je dobre založený a zrelý na trh.

Aktívne sledovanie kryptomenových médií, spravodajstva a komunity môže pomôcť identifikovať potenciálne manipulatívne taktiky. Informovaní investori majú väčšiu pravdepodobnosť rozpoznať výrazné odchýlky v cene kryptomeny, ktoré môžu byť varovnými signálmi.

Ďalšou taktikou je rozdelenie svojich investícií do viacerých transakcií, namiesto jedného veľkého nákupu, môže znížiť riziko straty v prípade, že cena kryptomeny klesne. Investície by mali byť rozložené do viacerých aktív a stratégie by mali zahŕňať dlhodobý horizont investície.

Pump and Dump schémy často využívajú emocionálnu reakciu investora. Dôležité je mať jasný investičný plán dlhodobých či krátkodobých investícií, a dodržiavať ho bez ohľadu na krátkodobé kolísanie cien.

Je potrebné byť opatrný, ak sa objaví nadmerná propagácia alebo pozitívne správy o kryptomene bez jasného dôvodu. Sledujte varovné signály, ako sú vysoká volatilita cien, neprimerané šírenie informácií a agresívna reklama. Okrem toho je potrebné sledovať aj legislatívne kroky a dodržiavať všetky právne predpisy.

Nakoniec, netreba dávať verejne najavo vedieť svoje investičné rozhodnutia a stratégie. Verejná diskrétnosť môže ochrániť investície pred manipulatívnymi osobami alebo skupinami.

Záver

Boj proti P&D schémam vyžaduje investičnú disciplínu, informovanosť a trpezlivosť. Zatiaľ čo kryptomeny ponúkajú zaujímavé investičné príležitosti a sú populárnym spôsobom, ako investovať peniaze, je dôležité pamätať na to, že trhy sú náchylné na manipulácie. Dôkladný výskum a zdravé investičné stratégie môžu výrazne pomôcť chrániť investície pred rizikom P&D schém.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang