Streamovacie služby: Cena a obsah na Voyo, Netflix, HBO Max a ďalších

streamovacie služby

V dnešnej dobe je svet online zábavy plný možností. Streamovacie služby sa stali neoddeliteľnou súčasťou každodenného života, ponúkajúc prístup k nekonečnému množstvu obsahu na pozeranie. Ktorú stremovaciu službu si vybrať? Podľa čoho vyberať? Aké balíčky a ceny za predplatné ponúka HBO, Netflix, Voyo, Disney plus alebo SkyShowtime?

Tento článok preskúma tieto populárne streamovacie služby dostupné na Slovensku a poskytne porovnanie ich cien, obsahu a výhod.

Čo sú to streamovacie služby

Streamovacie služby sú disruptívnou technológiou predstavujúcou revolučný spôsob, ako „konzumovať“ digitálny obsah, ktorý sa stal nepostrádateľnou súčasťou životov. Tieto online platformy umožňujú sledovať alebo počúvať filmy, seriály, hudbu a videohry priamo cez internet, a to bez zdĺhavého sťahovania súborov.

Streamovanie samotné je fascinujúci proces prenosu údajov v reálnom čase, ktorý v prípade týchto služieb znamená okamžitý prístup k obsahu.

Streamovacie služby fungujú tak, že si používateľ vytvorí účet na danej službe, a následne si môže vybrať z ponuky dostupného obsahu. Tento obsah sa prehráva priamo v reálnom čase cez internet, čo znamená, že divák nemusí čakať na sťahovanie alebo aktualizácie. Týmto spôsobom ponúkajú streamovacie služby veľké pohodlie.

Výhody a nevýhody streamovacích služieb

Výhody týchto služieb prispievajú k ich neustálemu nárastu popularity.

Rozmanitosť obsahu:Streamovacie platformy poskytujú používateľom možnosť sledovať obsah, ktorý najlepšie vyhovuje ich osobným záujmom a preferenciám. S obrovským výberom titulov je obsah pravidelne aktualizovaný a obohacovaný o nové programy.
Personalizácia:Využívaním algoritmov individualizujú zobrazovaný obsah a odporúčajú používateľom nové programy založené na ich konkrétnych záujmoch.
Kvalita:Väčšina streamovacích služieb umožňuje sledovať obsah v kvalitnom až ultra-vysokom rozlíšení.
Úspora:Existencia streamovacích platforiem eliminuje potrebu sťahovať súbory priamo do zariadenia a nezaberá tak miesto v úložisku.
Flexibilita:Používatelia majú možnosť pristupovať k streamovanému obsahu z rôznych zariadení, vrátane počítačov, smartfónov, tabletov a televízorov, a to odkiaľkoľvek.

Napriek týmto výhodám, majú streamovacie služby aj svoje úskalia. Finančný aspekt môže byť pre niekoho veľkou nevýhodou. Niektoré služby sú považované za drahé, najmä ak sa človek rozhodne využívať viacero naraz. Kvalita obrazu a zvuku môže byť ovplyvnená rýchlosťou internetového pripojenia, a nie všetky služby umožňujú offline prehrávanie obsahu.

Okrem toho môže byť obsah jednotlivých streamovacích služieb obmedzený aj na geografické oblasti. Často sa stáva, že seriál dostupný v USA nemusí byť k dispozícii pre používateľov na Slovensku. Jedným z riešení je aj využitie VPN aplikácií, ktoré umožnia prístup aj k takémuto obsahu. Medzi najlepšie VPN aplikácie patria ExpressVPN, NordVPN, či Surfshark VPN.

Streamovacie služby však predstavujú revolučný spôsob digitálnej zábavy. Prvá streamovacia služba bola založená v roku 1995 a volala sa RealNetworks. Bola určená na streamovanie videa a zvuku cez internet.

Najznámejšie streamovacie služby

  • Video-platformy: Netflix, HBO Max, Amazon Prime (aj pre Slovensko), YouTube, Disney+, AppleTV, Hulu
  • Platformy streamujúce audio: SoundCloud, Apple Music, Spotify, YouTube Music
  • Herné streamovacie platformy: Twitch, Mixer, Azubu, YouTube Gaming

Na Slovensku sú najpopulárnejšie streamovacie služby Netflix, HBO Max a Voyo.

streamovacie služby
Streamovacie služby sú prispôsobené dnešnému tempu života. To znamená, že užívateľ môže svoj obľúbený obsah sledovať kdekoľvek a kedykoľvek, čo je v súlade s moderným digitálnym vekom.

Streamovacie služby zadarmo

Pre tých, ktorým nevyhovuje často vyššia suma streamovacích služieb, existujú alternatíva. A tou sú bezplatné online platformy. Tzn., že môžu počúvať alebo sledovať digitálny obsah bez poplatkov alebo predplatného. Avšak, všetko má svoj háčik.

Nevýhody streamovacích služieb zadarmo

Reklamy: Streamovacie služby zadarmo často obsahujú množstvo reklám, ktoré sú rušivé a otravné.
Kvalita obsahu:Kvalita obsahu môže byť nižšia ako na platených službách. To však nie je pravidlom.
Omedzenia:Môžu mať rôzne obmedzenia, ako napríklad obmedzená ponuka obsahu, obmedzené rozlíšenie videa alebo obmedzené množstvo dát.

Medzi populárne streamovacie služby zadarmo patria YouTube, Twitch, Pluto TV, Crackle, Tubi, Rakuten Viki a IMDb TV.

Voyo.sk: Cena, filmy a predplatné

Voyo predstavuje platenú audiovizuálnu mediálnu službu na požiadanie, ktorá umožňuje užívateľom sledovať vybraný obsah prostredníctvom elektronických komunikácií na ich osobitnú žiadosť. Táto služba, poskytovaná na základe katalógu programov zostaveného Prevádzkovateľom alebo treťou stranou, má za cieľ informovať, zabávať alebo vzdelávať širokú verejnosť.

Voyo rozširuje svoj atraktívny balíček služieb, ktorý zahŕňa širokú škálu filmov, seriálov, televíznych relácií, živých vysielaní vybraných programov a priamych prenosov športových udalostí.

Navyše, užívateľom ponúka prístup k špeciálnemu obsahu, ako sú necenzurované a rozšírené verzie niektorých reality šou, exkluzívne zábery zo zákulisia alebo predpremiérové diely obľúbených seriálov pred ich televíznou premiérou.

Cena a predplatné za Voyo

Sledovanie obsahu na Voyo vyžaduje bezplatnú registráciu, ktorá udeľuje status „Registrovaného užívateľa“, a zároveň vyžaduje platbu za poskytovanú službu. Prevádzkovateľ informuje Registrovaného užívateľa, že po zaplatení za službu Voyo stráca právo na odstúpenie od zmluvy v 14-dňovej lehote pred uplynutím tohto obdobia.

Cena za mesiac predstavuje 5,99 € a zahŕňa prístup k rôznorodým formám obsahu, vrátane filmov, seriálov, živých vysielaní a športových prenosov. Platby za službu je možné vykonať prostredníctvom platobnej brány Adyen alebo pomocou vouchera/darčekovej poukážky.

Ponúkajú možnosť vyskúsať si Voyo na 7 dní úplne zadarmo. Skúšobné obdobie je k dispozícii Registrovaným užívateľom, ktorí si aktivujú predplatné prostredníctvom platobnej brány Adyen. V priebehu prvých 7 dní od aktivácie, môže registrovaný užívateľ zvážiť, či si službu predplatí alebo nie.

Pre zastavenie opakovaných platieb za predplatné, je nevyhnutné podniknúť kroky najneskôr 1 hodinu pred uplynutím 7-dňového skúšobného obdobia.

Proces zrušenia platby predplatného je jednoduchý. Po prihlásení sa do používateľského profilu na webovej stránke voyo.sk, si užívateľ zvolí záložku „Moje predplatné“ a „Zrušiť predplatné“. Učet zostane neaktívny, no registrovaný, čo znamená, že bude pripravený na ďalšiu aktiváciu predplatného v budúcnosti.

Ponuka filmov na Voyo.sk

Na platforme Voyo má užívateľ prístup k viac ako 1 300 filmom a seriálom, vrátane obľúbených programov zo staníc TV Markíza. Tieto programy si na Voyo môže pozrieť pred ich klasickým vysielaním v televízii. Ponuka sa neustále rozširuje o nové Voyo Originály, čo sú exkluzívne tituly pôvodnej tvorby dostupné výhradne na Voyo.

Okrem toho je tu špeciálna sekcia s obsahom pre deti, športové prenosy a záznamy zo staníc Nova Sport 1 a Nova Sport 2, živé vysielanie staníc Markíza, Doma, Dajto, Krimi, Nova Sport 1, Nova Sport 2 a Nova International. K dispozícii je aj kompletný archív produkcie TV Markíza.

V zahraničných filmoch a seriáloch je možné voliť medzi slovenským alebo českým dabingom. Niektoré tituly sú dostupné v pôvodnom znení s titulkami.

voyo filmy
Používatelia Voyo majú možnosť výberu z rôznych kategórií a žánrov, pričom existujú aj samostatné exkluzívne kategórie Voyo Originál a Voyo Špeciál.

Netflix: Cena, predplatné a balíčky

Netflix, internetová streamovacia platforma, vznikol v Amerike a bol založený v roku 1997. Jeho sídlo sa nachádza v Los Gatos, Kalifornii. Hoci začal svoju existenciu v roku 1997, poskytovanie služieb začalo až v roku 1999. K roku 2014 mal Netflix predplatiteľov v 40 krajinách.

Začiatkom roka 2016 sa oficiálne rozšíril do Južnej a Severnej Ameriky, Karibiku a niektorých častí Európy, vrátane Belgicka, Nemecka, Švédska, Nórska, Fínska, Dánska, Írska, Holandska, Spojeného kráľovstva, Švajčiarska, Rakúska a Francúzska.

Koncom roka 2016 bol prvýkrát uvedený na Slovensku. Bohužiaľ, v tom čase bol dostupný len v cudzom jazyku, predovšetkým v anglickom. Jeho najväčší úspech na Slovensku prišiel až v roku 2019, keď sa rozšíril o možnosť sledovania filmov a seriálov v českom jazyku (stále však nie v slovenskom). Postupne pribúdali aj slovenské titulky, dabing, ako aj samotné filmy.

Netflix má v súčasnosti viac ako 151 miliónov predplatiteľov v 190 krajinách po celom svete a ponúka obsah v 25 rôznych jazykoch.

Balíčky a cena Netflixu na Slovensku

Službu Netflix je možné sledovať na smartfóne, tablete, Smart TV, notebooku alebo inom streamovacom zariadení za jeden mesačný poplatok. Cena za Netflix na mesiac sa pohybuje od 7,99 € do 11,99 € mesačne. Táto streamovacia služba ponúka 3 balíčky:

BASICSTANDARDPREMIUM
Cena7,99 €9,99 €11,99 €
Kvalita videadobrálepšianajlepšia
Rozlíšenie480p1080p4K+HDR
Počet zariadení súčasne*124
*Počet obrazoviek/užívateľov, ktorí môžu sledovať Netflix naraz.

Netflix ohlásil zavedenie nového, cenovo dostupného predplatného s reklamami, ktoré by malo stáť približne 6 € mesačne. Očakáva, že tento lacnejší model predplatného priláka väčší počet používateľov. Predplatné s reklamami je už dostupné v niektorých krajinách, vrátane Japonska, Kórey, Nemecka, Talianska, Brazílie, Austrálie, Kanady, Francúzska, Španielska…

Kvalita streamovania je rovnaká ako pri základnom predplatnom, s jediným rozdielom v tom, že pri sledovaní sú vložené krátke úseky reklám. Reklamy sa zobrazujú približne 3 až 5 minút každú hodinu, pričom každá trvá zhruba 20 sekúnd. Pri tomto predplatnom zaviedol aj obmedzenejší obsah filmov a seriálov.

Presný dátum spustenia tohto predplatného na Slovensku zatiaľ nie je známy, ale očakáva sa koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024.

Dá sa sledovať Netflix zadarmo?

Netflix nie je možné sleodvať zadarmo. Neponúka dokonca ani bezplatné skúšobné obdobie. Avšak v prípade, že užívateľ zistí, že pre neho nie je Netflix ideálny, má možnosť kedykoľvek upraviť alebo zrušiť svoje Netflix predplatné. Neexistujú žiadne zmluvy, žiadne poplatky za zrušenie a ani žiadne viazanosti.

netflix zadarmo
Možnosť pridania až piatich profilov na jeden účet sa čoskoro skončí vo všetkých krajinách. Netflix už spustila tento model vo viacerých krajinách, kde zákazníci platia približne 3 € mesačne za každý pridaný podúčet na svoj hlavný účet.

Cena HBO Max

HBO Max predstavuje nezávislú streamovaciu platformu, kde nájde užívateľ nové aj kultové seriály a filmy od HBO, Warner Bros., DC, Cartoon Network a Max Originals. S viac ako 13 000 hodinami epického obsahu si každý nájde niečo pre seba. Spustená bola 27. mája 2020 v Spojených štátoch a od roku 2021 postupne expandovala do rôznych regiónov, vrátane Južnej Ameriky, Karibiku, Andory, Španielska a severských krajín.

HBO Max ponúka prevažne originálny obsah od prémiovej televíznej stanice HBO. Na rozdiel od podobných služieb ako HBO GO či HBO Now, je HBO Max prezentované ako exkluzívny priestor, kde WarnerMedia distribuuje väčšinu svojich televíznych a filmových projektov. V prípade filmov to často zahŕňa simultánne uvedenie s premiérou v kinách alebo veľmi krátko po nej.

Na Slovensku a v Českej republike bolo HBO Max oficiálne spustené 8. marca 2022, úplne nahradzujúc predchádzajúcu službu HBO GO. Pre aktívnych používateľov HBO GO bola táto zmena vykonaná automaticky.

Predplatné HBO Max

Prepdlatné HBO Max je možné získať za 6,99 € mesačne. Ak sa užívateľ rozhodne uhradiť celoročné predplatné vopred za 54,99 €, ušetrí až 34 %. To znamená, že za túto cenu za HBO Max dostane štyri mesiace sledovania úplne zadarmo. Typ predplatného je možné kedykoľvek zmeniť alebo ho zrušiť podľa vlastných preferencií.

hbo max cena
Napriek svojej relatívnej „mladosti“ má HBO Max už viac ako 70 miliónov aktívnych používateľov, čo svedčí o jeho rýchlom úspechu.

Cena Disney Plus na Slovensku

Disney Plus predstavuje streamovaciu službu, ktorá zahŕňa obsah zo štúdií Disney, Pixar, Marvel, Star Wars, National Geographic, Star a ďalších.

V rámci bežného predplatného ponúka Disney Plus množstvo výhod, vrátane exkluzívnej pôvodnej tvorby, filmových hitov, výnimočných seriálov, krátkych filmov a inšpiratívnych dokumentov. Zákazníci môžu využívať neobmedzené sťahovanie obsahu na až 10 zariadení a vytvárať až 7 rôznych profilov.

Služba umožňuje streamovanie v rozlíšení až 4K UHD a podporuje technológie Dolby Vision a Dolby Atmos na kompatibilných zariadeniach bez ďalších poplatkov. Okrem toho je k dispozícii spoľahlivý systém rodičovskej kontroly vrátane detských profilov, a používatelia môžu súčasne streamovať obsah na až 4 obrazovkách.

Predplatné Disney Plus

Cena Disney Plus na Slovensku stojí 9,99 € mesačne alebo 99,90 € ročne. V prípade zakúpenia ročného predplatného získat užívateľ 12 mesiacov za cenu 10, čo predstavuje úsporu v porovnaní s mesačnými platbami.

disney plus slovensko
Disney+ prináša tisíce filmov a seriálov od renomovaných tvorcov s pravidelnými aktualizáciami každý mesiac. Okrem toho zahŕňa hitové tituly, ako sú Cruella, Encanto a exkluzívne Marvel a Star Wars sériály.

Sky Showtime na Slovensku

SkyShowtime predstavuje ďaľšiu obľúbenú streamovaciu službu na Slovensku. Spája špičkové filmové štúdiá od Universal Pictures, Dreamworks, Sky Studios, Peacock až po Nickelodeon, SHOWTIME®, Paramount+ a Paramount Pictures.

Ako sami proklamujú, ponúkajú jedinečný katalóg, ktorý ponúka obsah zahŕňajúci nové a exkluzívne seriály, filmy pre celú rodinu, príbehy zo skutočného života, dokumentárne filmy a bohatú knižnicu od najväčších filmových štúdií.

Výhody Sky Showtime:

  • sledovanie na 2 zariadeniach súčasne, kdekoľvek a kedykoľvek
  • streamovanie na akomkoľvek zariadení podľa výberu
  • vytvorenie si až 5 jedinečných profilov pre osobné nastavenia
  • bez reklám a s možnosťou vytvoriť bezpečné detské profily
  • stiahnutie svojich obľúbených obsahov pre offline prehrávanie

Detské profily na skyshowtime.sk

Diváci si môžu vytvoriť detský profil s rodičovskými nastaveniami, ktorý ponúka jednoduché rozhranie a obsahuje iba seriály a filmy vhodné pre všetky vekové kategórie. Vytvorenie samotného detského profilu je rýchle a jednoduché.

Deťom sa zobrazí iba obsah hodnotený TV-PG/PG (Parental Guidance) alebo nižšie. Ďalšie informácie o úpravách v detskom profile nájde užívateľ v časti „Vytvorenie a úprava profilov SkyShowtime“.

V rámci dynamicky sa meniaceho digitálneho sveta sú streamovacie platformy kľúčovým hráčom, ktorý prispieva k transformácii spôsobu, akým ľudia konzumujú a zdieľajú kultúrny obsah.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang