Alkohol kalkulačka – výpočet promile v krvi

Alkohol je depresívna droga a nachádza sa v mnohých nápojoch vrátane piva, vína a liehovín. Hladina alkoholu udávaná ako promile v krvi sa dá zmerať a určiť tak úroveň opitosti osoby. Ako funguje alkoholová kalkulačka na výpočet promile v krvi?


Obsah článku


Je dôležité pochopiť účinky alkoholu, najmä pred rozhodnutím piť. Ak chce človek zabezpečiť, aby pil s mierou, mal by použiť kalkulačku na výpočet alkoholu v krvi.

Kalkulačka na výpočet alkoholu v krvi

Alkoholová kalkulačka je interaktívna aplikácia na výpočet približného množstva zostatkového alkoholu v krvi či dychu, a tým aj na určenie toho, kedy bude mať človek „nulu“ a bude môcť šoférovať (auto, bicykel, motorku…).

Tento test určuje približné množstvo alkoholu v krvi (promile) a na grafe zobrazuje priebeh odbúravania alkoholu.

Kalkulačka je nástroj určený na výpočet koncentrácie alkoholu v krvi na základe množstva alkoholu, ktoré človek vypil. Zohľadní také faktory, ako je množstvo vypitého alkoholu, telesnú hmotnosť a čas, počas ktorého človek alkohol pil. Na internete možno nájsť rôzne kalkulačky, ako aj aplikácie v telefóne. Po určení množstva alkoholu v krvi možno urobiť informované rozhodnutie o ďalšom postupe.

Výpočet je len orientačný. Rýchlosť odbúravania alkoholu je individuálna a závisí okrem iného od fyzického a psychického stavu, zdravotného stavu, liekov, prostredia, genetických predpokladov atď.

Pre zaujímavosť, mnohí ľudia s depresívnymi stavmi sa uchyľujú k užívaniu Lexaurinu, ktorý by sa rozhodne nemal kombinovať s alkoholom. Nadmerné užitie Lexaurinu môže spôsobiť závažné poruchy vedomia, zníženie reflexov, dýchacích ťažkostí a v extrémnych prípadoch až zastavenie dýchania.

Čo je alkoholmeter?

Alkoholmeter je online alkoholová kalkulačka, ktorá pomôže zistiť, ako dlho by malo trvať, kým hladina alkoholu v krvi klesne na 0 promile po vypití alkoholických nápojov.

Do kalkulačky na výpočet alkoholu v krvi je potrebné zadať tieto údaje:

  • pohlavie
  • hmotnosť osoby, ktorá alkohol požila
  • začiatok pitia
  • koniec pitia
  • typ alkoholického nápoja
  • skonzumovaný objem alkoholu

Výstupom alkoholmetra je hodnota promile alkoholu v krvi na konci pitia a čas, kedy sa alkohol z krvi odbúra a jeho hladina klesne na 0 promile. Alkohometer taktiež zobrazí graf odburávania alkoholu z krvi ako závislosť promile alkoholu v krvi na čase.

Alkoholmeter predstavuje dobrý spôsob, ako si orientačne vypočítať množstvo alkoholu v krvi a urobiť tak rozumné rozhodnutie týkajúce sa šoférovania.

Ako dlho sa odbúrava alkohol z krvi?

Väčšina zdravých dospelých ľudí zvyčajne dokáže odbúrať jednu jednotku alkoholu za hodinu, čo znamená, že koncentrácia alkoholu v krvi sa spravidla zníži približne o 0,01 % s každou ďalšou hodinou. Nie je však zárukou, že sa zníži po hodine alebo dvoch.

Alkohol (etanol) z krvi odbúrava, a teda odstraňuje enzým alkoholdehydrogenáza (ADH). Tento enzým sa vyskytuje hlavne v bunkách pečene, žalúdka a obličiek. Zatiaľ je známych 7 typov ADH. Každý variant pracuje inou rýchlosťou. Rýchlosť metabolizmu ovplyvňuje toleranciu alkoholu a jeho čas eliminácie z krvi.

Je dokázané, že ADH u žien pracuje nižšou mierou efektivity, trvá teda dlhšie, kým odstráni alkohol z tela.

Množstvo skonzumovaného alkoholu, metabolizmus, telesná hmotnosť, spánok, jedlo a zdravotný stav sú faktory, ktoré môžu ovplyvniť hladinu alkoholu v krvi.

Človek, ktorého zaujíma, ako sa správne stravovať, by sa mal konzumácii alkoholu čo najviac vyhýbať. To isté platí napr. aj pri darovaní plazmy alebo darovaní krvi. Alkohol môže ovplyvniť krvný obeh a zrážanlivosť krvi, čo môže spôsobiť komplikácie počas darovania.

Výpočet promile alkoholu v dychu

Promile alkoholu v krvi sa vypočíta pomocou dychového analyzátora. Toto zariadenie odhaduje hladinu alkoholu v organizme osoby na základe určeného množstva alkoholu prítomného v dychu.

Množstvo alkoholu prítomného v krvi sa meria krvným testom. Ak má však polícia podozrenie, že vodič je pod vplyvom alkoholu, zvyčajne namiesto toho vykoná dychovú skúšku.


Ak dychová skúška ukáže hladinu promile, ktorá je vyššia ako povolený limit, vzorka vodiča sa odošle na úplný krvný test. Vzorka sa potom analyzuje v laboratóriu a môže sa stanoviť presná hladina alkoholu v krvi. Výsledky tohto testu určia, či je vodič vinný z jazdy pod vplyvom alkoholu alebo nie. Na Slovensku platí nulová tolerancia alkoholu.


Okrem toho sa na určenie úrovne opitosti osoby môžu použiť aj iné testy, napríklad testy moču, policajné pozorovania a testy triezvosti v teréne.

Ak namerané množstvo alkoholu prekročí zákonom stanovený limit, osoba šoférovala pod vplyvom alkoholu a môže čeliť vážnym sankciám. Šoférovanie pod vplyvom alkoholu sa neodporúča hlavne kvôli tomu, že človek tak môže byť príčinou dopravnej nehody.

Je dôležité poznamenať, že zákonné limity a definície opitosti sa v jednotlivých štátoch líšia, preto je dôležité preštudovať si miestne zákony. Na Slovensku zákon nepovoľuje žiadne množstvo alkoholu v dychu alebo krvi vodiča, na základe metrologických pravidiel však polícia akceptuje hodnoty do 0,28 promile.

Prepočet alkoholu – mg/l na promile

V praxi je oveľa jednoduchšie merať obsah alkoholu vo vydychovanom vzduchu ako stanoviť obsah alkoholu v krvi. Vďaka moderným meracím prístrojom sa v poslednej dobe množstvo požitého alkoholu meria skoro výlučne z vydychovaného vzduchu.

  • Jednotka mg/l (miligramy alkoholu na liter vydychovaného vzduchu) predstavuje zákonnu jednotku obsahu alkoholu v dychu v SR. 1 mg/l znamená obsah 1 mg alkoholu v 1 litri vydychovaného vzduchu. Prepočet alkoholu na jednotky promile je približne 2:1, to znamená, že 1 mg/l zodpovedá približne 2 promile.
  • Jednotka promile (promile alkoholu v krvi) predstavuje staršiu zákonnú jednotku obsahu alkoholu v krvi používanú do roku 2000. 1 promile znamená 1 tisícina, čiže obsah alkoholu v krvi jedno promile znamená, že v jednom litri krvi je 1 ml 100% alkoholu. Prepočet alkoholu na zákonné jednotky mg/l je približne 1:2, to znamená, že 1 promile zodpovedá približne 0,5 mg/l.

Prepočet alkoholu z mg/l na promile umožní výpočet množstva alkoholu v dychu v častejšie používaných jednotkách. Tabuľka promile resp. obsahu alkoholu v krvi je uvedená nižšie v tomto článku.

Prvou pomocou, ako sa čo najrýchlejšie zbaviť alkoholu, je piť dostatok tekutín. Alkohol tiež vyplavuje z tela minerály, preto je vhodné zvoliť minerálnu vodu s vysokým obsahom horčíka. Telo je potrebné hydratovať pomaly a postupne. Vitamín C môže pomôcť rýchlejšie odbúrať alkohol.

Tabuľka promile alkoholu – stupne opilosti

Podľa nameranej hladiny (promile) alkoholu v dychu resp. krvi človeka či jeho približného výpočtu pomocou kalkulačky sa určí stupeň opilosti človeka. Z nameraného obsahu (promile) alkoholu v krvi uvedeného v tabuľke nižšie sa následne určí, aký trest sa udelí človeku za volantom.

Stupne opilostiHladina alkoholu (mg/l)Hladina alkoholu (promile)
žiadna opilosť0,00 až 0,14 mg/l 0 až 0,29 promile
excitačná opilosť0,15 až 0,47 mg/l0,30 až 0,99 promile
mierna opilosť0,48 až 0,71 mg/l 1,00 až 1,49 promile
stredná opilosť0,72 až 0,95 mg/l 1,50 až 1,99 promile
ťažká opilosť0,96 až 1,43 mg/l 2,00 až 2,99 promile
vážna otrava alkoholom1,44 až 1,91 mg/l 3,00 až 3,99 promile
riziko smrteľnej otravy alkoholom1,92 a viac mg/l4,00 a viac promile

Koľko dní je možné detegovať alkohol v krvi?

Jedným z najdôležitejších faktorov v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu je niečo, čo sa nazýva obsah alkoholu v krvi. Otázkou však ostáva, koľko dní po jeho požití je alkohol v krvi detegovateľný.

Obsah alkoholu v krvi je miera množstva etanolu (alkoholu) prítomného v krvi. Aj keď je promile alkoholu nad zákonom stanovenou hranicou dôležitým faktorom, mnohí ľudia si neuvedomujú, že je možné, aby hladina alkoholu v krvi osoby zostala nad zákonom stanovenou hranicou aj niekoľko dní.

Je to spôsobené niečím, čo sa nazýva zvyškový alkohol v krvi. V podstate ide o alkohol, ktorý bol predtým požitý a ktorý je stále prítomný v tele, aj keď osoba už nie je opitá.

Zostatok alkoholu sa dá zistiť v dychu a slinách a môže byť hlavným faktorom v prípade jazdy pod vplyvom alkoholu. Platí to najmä pre osoby, ktoré možno pili predchádzajúci večer a neskôr počas dňa ich zastavia.

Pitie za volantom alebo šoférovanie auta pod vplyvom alkoholu sa považuje za trestný čin.

Zostatkový alkohol v dychu – kalkulačka

V kalkulačke na výpočet zostatkového alkoholu v dychu sa obvykle postupuje podľa tohto algoritmu:

  • na základe druhu a objemu skonzumovaného alkoholu sa vypočíta hmotnosť skonzumovaného alkoholu: hmotnosť vypitého alkoholu [g] = (objem nápojov * obsah alkoholu v nápoji * 0,8) / 100
  • na základe telesnej hmotnosti a pohlavia sa vypočíta, ako dlho trvá odbúravanie alkoholu: hmotnosť (odbúraného) alkoholu za hodinu [g] = hmotnosť * odb; odb – koľko g alkoholu sa rozloží za jednu hodinu na 1 kg živej hmotnosti: muž 0,1 žena 0,085; doba odbúrania [h] = hmotnosť vypitého alkoholu / hmotnosť (odbúraného) alkoholu za hodinu
  • na základe telesnej hmotnosti a pohlavia sa vypočíta promile alkoholu v krvi: promile = hmotnosť alkoholu / (hmotnosť * r); r – podiel vody v tele: muži 0,7 ženy 0,6

Okrem vypitého alkoholu ovplyvňujú hladinu alkoholu v krvi (promile) aj ďalšie faktory, ktoré nie sú zahrnuté v kalkulačke (jedlo, iné nápoje, aktuálny fyzický a psychický stav atď.). Okrem toho rôzne značky podobných nápojov obsahujú rôzne množstvá alkoholu. Vypočítané hodnoty sú preto len približné a orientačné.

Zostatok alkoholu v krvi – kedy môžem šoférovať?

Keďže zostatok alkoholu v krvi je veľmi ťažké odhaliť, je dôležité, aby jednotlivci poznali fakty o tom, koľko dní je alkohol v krvi prítomný. Je to dôležité aj preto, aby vedeli, kedy môžu znovu šoférovať. Prítomnosť zostatkového alkoholu v krvi človeka sa môže zistiť až 24 hodín po vypití alkoholu.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že tento časový rámec môže byť dlhší v závislosti od počtu vypitých nápojov, telesnej hmotnosti, príjmu potravy a dokonca aj od individuálnej fyziológie. Preto je dôležité, aby si jednotlivci uvedomili, že alkohol môže zostať v tele dlhší čas a môže byť spojený s možným obvinením z jazdy pod vplyvom alkoholu.

Vzhľadom na všetky tieto skutočnosti je dôležité poznamenať, že neexistuje jednoduchý spôsob, ako u niekoho zistiť obsah alebo zostatok alkoholu v krvi, pretože oba testy si vyžadujú vzorku krvi, dychu alebo slín.

Kedy teda môže človek po požití alkoholu opäť šoférovať? Ak vypil niekoľko pohárikov, najbezpečnejšou možnosťou je nesadnúť si za volant auta.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang