Eurobankovky: Z histórie až po budúcnosť európskej meny

eurobankovky

Eurobankovky sú bežnou súčasťou peňaženiek a denného života v EÚ. ľudia ich používajú na nákupy, platby a výdavky, no koľko vlastne vedia o tejto mene, ktorá symbolizuje ekonomickú jednotu Európskej únie?

Článok sa zameriava na fascinujúce fakty o eurobankovkách, ich históriu a dizajn a tiež na to, aký majú význam pre európsku a globálnu ekonomiku. Začína cesta do sveta, kde má každá bankovka svoj príbeh a význam.

Fakty o eurobankovkách

Eurobankovky sú zákonným platidlom v 19 krajinách eurozóny a vydáva ich Európska centrálna banka (ECB) a národné centrálné banky (NCB) členských krajín. Boli vydané v roku 2002, súčasne so zavedením eura. Od roku 2013 je v obehu iba druhá séria eurobankoviek.

Tu je niekoľko zaujímavých informácií o eurobankovkách:

Jednotný dizajn pre všetky krajiny:Jedným z výnimočných rysov eurobankoviek je, že majú jednotný dizajn pre všetkých 19 krajín eurozóny. To znamená, že bez ohľadu na to, v ktorej krajine v eurozóne sa človek nachádza, bude mať rovnaký vizuál bankoviek.
Rôzne hodnoty a veľkosti:Eurobankovky majú rôzne hodnoty a veľkosti, čo uľahčuje rozlišovanie a používanie. Bankovky sú dostupné v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur.
Bezpečnostné prvky:Eurobankovky sú vybavené množstvom pokročilých bezpečnostných prvkov, vrátane vodoznakov, farebných pruhov, hologramov a mikrotextu. Tieto prvky chránia pred falzifikátmi a robia eurobankovky jednými z najbezpečnejších bankoviek na svete.
Historické a kultúrne motivy:Každá hodnota eurobankoviek má svoj vlastný dizajn s historickými a kultúrnymi motívmi, ktoré odkazujú na európsku kultúru a dedičstvo. Napríklad bankovka hodnoty 10 eur zobrazuje architektonické prvky z rímskej doby.
Recyklovateľnosť:Sú vyrobené z odolného bavlneného papiera a polyesterového vlákna. Vďaka týmto materiálom sú bankovky odolné a dlhotrvajúce. Okrem toho sú aj recyklovateľné, čo je krokom smerom k udržateľnosti.
Medzinárodná dôvera:Euro je jednou z najpoužívanejších rezervných mien na svete. To znamená, že mnoho krajín a medzinárodných inštitúcií ukladá svoje finančné rezervy v eurách a používa ich na medzinárodné transakcie a obchod.
Staršie série bankoviek:Prešli niekoľkými sériami výmeny kvôli zlepšeným bezpečnostným prvkom. Série eurobankoviek sa označujú písmenami, pričom prvá séria mala písmeno „X“, druhá „Y“, a tak ďalej. Tieto výmeny mali za cieľ zvýšiť odolnosť voči falzifikátom.
eurobankovky
Na eurobankovkách sú vyobrazené rôzne symboly, ktoré odrážajú európsku kultúru a históriu.

Eurá: Dizajn bankovky

 • Dizajn eurobankoviek bol vytvorený rakúskym výtvarníkom Robertom Kalinom v rámci celoeurópskej súťaže v roku 1996.
 • Vzory na bankovkách odzrkadľujú architektonické štýly siedmich historických období v Európe.
 • Jednotlivé hodnoty majú svoje vlastné štýly:
  • antika – 5 €
  • románsky sloh – 10 €
  • gotika – 20 €
  • renesancia – 50 €
  • barok a rokoko – 100 €
  • secesia – 200 €
  • moderná architektúra – 500 €
 • Dizajn týchto bankoviek zdôrazňuje tri kľúčové architektonické prvky: okná, mosty a brány.
 • Okná a brány na prednej strane bankoviek symbolizujú ducha otvorenej spolupráce v celej Európskej únii.
 • Na zadnej strane bankoviek sú vyobrazené mosty, ktoré predstavujú vzťahy medzi európskymi národmi a ich vzťahy so zvyškom sveta.

Ochranné prvky bankoviek

Prípady falošných eurobankoviek sa občas vyskytujú aj na Slovensku, a preto je dôležité byť pri manipulácii s eurobankovkami obozretní, najmä s bankovkami s vysokou nominálnou hodnotou.

Vynaliezaví falšovatelia sa snažia dosiahnuť čo najlepšiu podobnosť s originálnymi bankovkami, no eurobankovky majú niekoľko sofistikovaných ochranných prvkov, ktoré umožňujú ich identifikáciu.

Hmatom:Eurobankovky majú jedinečnú tlačiarsku technológiu, ktorá umožňuje jednoduchú identifikáciu pravých bankoviek na dotyk.
Pohľadom:Ak bankovku pozriete proti svetlu, uvidíte vodoznak, ochranný prúžok a sútlačovú značku.
Naklonením:Naklonením bankovky môžete odhaliť ďalšie ochranné prvky, ako premenlivý obraz hologramu na lícnej strane a zlatistý pruh na rubovej strane.
Ďalšie ochranné prvky:Okrem vyššie uvedených ochranných prvkov obsahujú eurobankovky aj mikrotlač, prvky viditeľné pod ultrafialovým svetlom a prvky viditeľné pod infračerveným svetlom. Tieto prvky spolu s hĺbkovým reliéfom, farebnými zmenami a UV tlačou robia z eurobankoviek jedny z najbezpečnejších platidiel na svete.
eurobankovky
Kontrola týchto ochranných prvkov je dôležitou súčasťou ochrany pred falošnými bankovkami a môže pomôcť udržať finančné prostriedky v bezpečí.

Neplatné eurobankovky

Existuje niekoľko dôvodov, prečo eurobankovky môžu byť označené ako neplatné. Medzi najčastejšie dôvody patrí:

 • Poškodenie: Bankovky sú neplatné, ak sú poškodené natoľko, že nie je možné ich identifikovať alebo ak sú nepoužiteľné z iného dôvodu.
 • Falšovanie: Falošné bankovky sú jednoznačne neplatné a ich účelom je oklamať systém.
 • Opotrebovanie: Bankovky sa stávajú neplatnými, ak sú tak opotrebované, že už nemôžu plniť svoju funkciu v bežných transakciách.
 • Zničenie: Zničené bankovky, napríklad spálené alebo zničené iným spôsobom, sú samozrejme neplatné.

Medzi príklady neplatných eurobankoviek patria:

 • Bankovky, ktoré sú roztrhané, spálené alebo poškodené tak, že nie je možné určiť ich hodnotu.
 • Bankovky, ktoré majú chýbajúce časti alebo sú výrazne znečistené alebo poškodené vodou.
 • Bankovky, ktoré sú nesprávne zlepené alebo iným spôsobom poškodené tak, že sa stali nepoužiteľnými.
 • Samozrejme, falošné bankovky, ktoré sú určené na klamlivé použitie v ekonomickom systéme.

V prípade, že človek vlastní poškodené bankovky, môže ich vymeniť v ktorejkoľvek banke alebo na pošte v eurozóne.

100 eurová bankovka

Jej dizajn a ochranné prvky ju robia jedným z najznámejších platidiel v eurozóne.

 • Dizajn: Na prednej strane 100 eurovej bankovky je portrét Európy, postavy z gréckej mytológie, ktorý symbolizuje kontinent Európa. Na rubovej strane bankovky je vyobrazená architektúra v barokovom a rokokovom štýle, čo odráža historické a kultúrne dedičstvo Európy.
 • Rok vydania: 100 eurové bankovky boli prvýkrát vydané v roku 2002, súčasne so zavedením eura ako spoločnej meny v niekoľkých krajinách eurozóny. V roku 2019 bola vydaná nová séria 100 eurovej bankovky, ktorá zaviedla vylepšené ochranné prvky na zvýšenie ich bezpečnosti a autentickosti.
 • Farba a rozmery: 100 eurová bankovka je zelenej farby a má rozmer 147 x 77 mm. Jej farba a veľkosť ju odlišujú od iných hodnôt eurobankoviek.

100 eurová bankovka je jednou z hodnôt v sérii eurobankoviek a patrí k stredným nominálnym hodnotám.

Platné 100 eurové bankovky

Platné 100 eurové bankovky sú tie, ktoré sú v súlade s normami a ochrannými prvky stanovenými Európskou centrálnou bankou (ECB) a národnými centrálnymi bankami eurozóny.

 • Ochranné prvky: Platné 100 eurové bankovky obsahujú rôzne ochranné prvky, ako je hĺbkový reliéf, vodoznak, premenlivý obraz hologramu, farebné zmeny, UV tlač a ďalšie. Tieto prvky sú navrhnuté tak, aby chránili pred falšovaním a zabezpečili ich autentickosť.
 • Platnosť: Platné 100 eurové bankovky sú v plnej miere prijímané v obchodných prevádzkach, bankách a iných inštitúciách v celej eurozóne. Ich platnosť je dlhodobá.
100 eurová bankovka
Na rubovej strane 100 eurovej bankovky je vyobrazený most v barokovom štýle, ale tento most neexistuje v skutočnosti. Je to fiktívny most, ktorý bol vytvorený dizajnérmi bankoviek ako symbol historickej architektúry Európy.

200 eurová bankovka

Táto bankovka má rozmer 153 × 77 mm a jej farba je žltohnedá. Jej veľkosť a farba ju výrazne odlišujú od iných hodnôt eurobankoviek.

200 eurová bankovka je považovaná za relatívne vzácnu v bežnej dennodennej platobnej praxi z niekoľkých dôvodov:

 • Vysoká nominálna hodnota: 200 eurová bankovka je jednou z najväčších hodnôt v sérii eurobankoviek, čo môže obmedziť jej používanie pri bežných nákupoch a platbách.
 • Nedostatok dopytu: Niektorí ľudia nemajú každodennú potrebu používať 200 eurových bankoviek, a preto sa stávajú vzácnymi v dennodenných transakciách.
 • Vyššia náchylnosť k falšovaniu: Bankovky s vyššími nominálnymi hodnotami, ako je táto, sú častejšie cieľom falšovateľov, čo môže viesť k obavám z autenticity tejto bankovky.

Je vybavená komplexnými ochrannými prvkami, ktoré zabezpečujú jej autentickosť a chránia ju pred falšovaním. Patrí sem hĺbkový reliéf, meniace sa hologramy, premenlivé farebné zmeny pri nakláňaní, vlákno s mikrotextom a prvky viditeľné iba pri UV svetle.

2 eurové mince, ktoré majú hodnotu

Mince v peňaženkách nie sú vždy iba bežnými kovovými platidlami. Niektoré z nich môžu mať podstatne väčšiu hodnotu v porovnaní s ich nominálnou cenou. I napriek tomu, že sú často používané pri bežných platbách, môže sa jednať o mincové poklady v hodnote stoviek až tisícok eur.

Tieto mince zdieľajú spoločnú tvár s bežnými mincami, no na ich opačnej strane nesú jedinečný dizajn. Každá krajina eurozóny má právo vydávať dve pamätné mince v hodnote 2 eurá každý rok. Tieto mince často vyjadrujú symboliku, kultúru, alebo významné udalosti pre danú krajinu.

Medzi nice, ktoré majú hodnotu platrí napr.:

 • Monacká minca s Grace Kelly (2007): Táto minca bola vydaná na počesť monackej kňažnej Grace Kelly a dnes má hodnotu až 5 000 eur.
 • Maltézska minca (2011): Táto minca pripomína prvé voľby v roku 1849 a má hodnotu 20 eur.
 • Slovinská minca: Vyrobilo sa len obmedzené množstvo kópií a dosahuje trhovú hodnotu až 40 eur.
 • Španielska minca (2009): Má hodnotu okolo 60 eur.
 • San Maríno (2004): Pri zavedení eura vydalo San Maríno mincu s hodnotou približne 190 eur.
 • Vatikánska minca: Vydaná pri príležitosti Dňa mládeže v Kolíne nad Rýnom a ocenená na približne 300 eur.
 • Monacká minca k 10. výročiu svadby: Táto minca má hodnotu až 695 eur.
 • Cyperská minca (2009): Jej hodnota môže dosiahnuť až 200 eur.
 • Litovská minca (2021): Vďaka výrobnej chybe stúpla jej hodnota až na 1 500 eur, i keď bola pôvodne predávaná za 9 eur.

Záujem o numizmatiku stále rastie, a v roku 2021 stúpol objem predaných historických mincí, bankoviek a iných numizmatických predmetov na slovenskom a českom trhu o 55 % na hodnotu 23,2 milióna eur.

Predná strana mince

Na rozdiel od eurobankoviek, ktoré sú vyrábané v európskych tlačiarňach na ceniny, mince sa v jednotlivým krajinách eurozóny vyrábajú samostatne.

Každá eurominca má spoločnú prednú stranu, na ktorej je zobrazená Európska únia alebo geografický obraz Európy. Európsky parlament ako jeden z hlavných orgánov EÚ, hrá kľúčovú úlohu v rozhodovacom procese, ktorý ovplyvňuje nielen hospodárstvo, ale aj symboliku a identitu Európy.

Zaujímavosti o eurominciach a eurobankovkách

 • Mince v číslach: K 31. 12. 2020 bola celková emisia eurobankoviek v hodnote 16,5 miliardy €. Ich hmotnosť by dosiahla 28,3 km, viac ako trikrát výšku Mount Everestu. Euromince tvoria takmer miliardu kusov, čo by vážilo viac ako 22 veľrýb.
 • Najviac sa opotrebujú 5-eurovky: 86 % ľudí v eurozóne je spokojných s eurobankovkami. 50 € bankovky majú najvyššiu spokojnosť (93 %), 5 € bankovky sú menej obľúbené (56 %).
 • Celkové množstvo euromincí a eurobankoviek: V obehu je viac ako 26 miliárd eurobankoviek v hodnote 1,4 bilióna € a takmer 138 miliárd euromincí v hodnote vyše 30 miliárd €. Najčastejšie sa používa 50-eurovka.
 • Symbol €: Symbol € bol inšpirovaný gréckym písmenom epsilon a je označením stability eura.

Zadná strana mince je označovaná ako národná a venovaná konkrétnej krajine. V prípade slovenských euromincí je na ich národnej strane dvojkríž na trojvrší, Bratislavský hrad a Kriváň. Výroba týchto mincí prebieha v Mincovni Kremnica, š.p., a od zavedenia eura sa už vyrazilo viac ako jednu miliardu kusov slovenských euromincí.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang