Hypotéka pre Slovákov v Česku – ako ju získať

Žijete dlhšiu dobu v Českej republike a rozhodli ste sa kúpiť nehnuteľnosť? Aj keď Slováci patria k najväčšej menšine, stále sú občania iného štátu a sú teda posudzovaní ako cudzinci.

Aké sú šance Slovákov získať hypotéku a aké faktory vstupujú do posudzovania žiadosti?

Nie je cudzinec ako cudzinec

Banky pri posudzovaní žiadostí svojich zahraničných klientov uplatňujú niekoľko kritérii, na základe ktorých sa rozhodujú o poskytnutí hypotéky či zamietnutí žiadosti. Okrem výšky príjmov, doby splácania či ručenia pri úvere sú to:

  • krajina pôvodu žiadateľa
  • druh pobytu v Českej republike
  • pôvod príjmov žiadateľa

Krajina pôvodu žiadateľa

Väčšina českých bánk nemá problém poskytnúť hypotéku občanom Európskej únie bez akýchkoľvek obmedzení. Nájdu sa však aj tie, ktoré majú podmienky prísnejšie.

Portál www.infocizinci.cz pripravil takúto prehľadnú tabuľku podmienok jednotlivých bánk: 

Názov bankyKto môže získať hypotéku
Česká spořitelnaobčan z EÚ bez obmedzenia
Hypoteční bankaobčan z EÚ bez obmedzenia
Komerční bankaobčan z EÚ s prechodným pobytom
LBBW Bankobčan z EÚ bez obmedzenia
mBankobčan z EÚ bez obmedzenia
Raiffeisenbankpobyt na území ČR minimálne 2 roky
Unicredit Banktrvalý pobyt
Volksbankobčan z EÚ bez obmedzenia
Wüstenrotobčan z EÚ bez obmedzenia

Banky pracujú so zoznamom rizikových krajín, pri ktorých je nižšia šanca hypotéku získať. Oproti tomu, občania Slovenska sú pri žiadaní o hypotéku posudzovaní miernejšie. V prípade, ak spĺňate ďalšie podmienky, o ktorých si povieme nižšie v článku, máte naozaj vysokú šancu získať hypotéku.

Druh pobytu žiadateľa na území Českej republiky

Poskytnutie úveru tiež závisí od druhu pobytu, na základe ktorého sa zdržujete v Českej republike.

Ak vynecháme krátkodobý pobyt za účelom návštevy krajiny, môže ísť o:

  • Prechodný pobyt s registráciou, kedy sa plánujete zdržať viac ako 3 mesiace. Prihlásenie prechodného pobytu je potrebné kvôli úradom a iným praktickým záležitostiam, medzi ktoré patrí aj žiadosť o hypotéku. Pre banky je to pozitívny signál.
  • Najlepšie je, ak máte trvalý pobyt. O ten však môžete požiadať až po 5 rokoch prechodného pobytu. Je väčšia pravdepodobnosť, že v krajine zostanete a v očiach banky sa stávate dôveryhodnejší klient.

Pôvod príjmov žiadateľa

Základným kritériom pre poskytnutie hypotéky je, samozrejme, posúdenie schopnosti splácať úver.

Najlepší možný variant je, ak ste prišli do krajiny za prácou, a teda váš zamestnávateľ sídli na území Českej republiky, máte uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, ktorú môžete banke doložiť. Vaše šance sa v pri splnení tejto podmienky veľmi zvyšujú.

Komplikácie prichádzajú, ak vykonávate pracovnú činnosť na živnosť. Pri podnikateľoch je ťažšie preukázateľná schopnosť splácať úver, preto banky k takýmto klientom pristupujú opatrne. Bude potrebné doloženie daňového priznania, ktoré preukáže, že vaše príjmy sú dostatočné na splácanie poskytnutého úveru.

Ak ste Slovák, ktorého príjmy pochádzajú z iného štátu ako z Českej republiky, možnosť získania hypotéky je obmedzená na Hypoteční banku.

Čo je ešte dobré vedieť?

Ak aj splníte všetky podmienky stanovené bankou pre poskytnutie hypotéky, môže vás prekvapiť, že nezískate 100% hypotéku. Sú banky, ktoré uplatňujú rovnaké podmienky ako pre českých občanov, no niektoré automaticky znižujú poskytnutú výšku do hodnoty maximálne 70 – 85 % LTV. Je preto dobré disponovať určitou čiastkou hotovosti.

Záver

Slováci majú veľké šance kúpiť si vysnívané bývanie v Českej republike. Mnohé banky uplatňujú miernu politiku posudzovania žiadostí od slovenských klientov napriek tomu, že technicky ide o cudzincov. Vaše šance na získanie hypotéky sa zvyšujú, ak máte v Českej republike registrovaný minimálne prechodný pobyt, váš zamestnávateľ má s vami uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu neurčitú, a teda príjmy pochádzajú z Českej republiky.

Hlavu v smútku nemusia mať ani ostatní žiadatelia, napríklad podnikatelia. Stačí predložiť daňové priznanie, ktoré preukáže dostatočnú schopnosť splácať hypotéku. Ak však vaše príjmy z podnikania plynú zo zahraničia (napríklad máte zamestnanie v ČR, no podnikanie v SR), vašou jedinou šancou je Hypoteční banka, ktorá ako jediná akceptuje príjmy z podnikania zo zahraničia.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang