Meta akcie – graf, spoločnosť, kedy vznikol Facebook

Spoločnosť Meta Platforms, predtým známa ako Facebook, je americká technologická spoločnosť so sídlom v Menlo Park v Kalifornii. Kde kupovať akcie Meta Platforms, ako sa vyvíja graf Meta akcií a kedy vznikol Facebook?

Spoločnosť Meta je materskou spoločnosťou niekoľkých sociálnych sietí a technologických platforiem, vrátane Facebooku, Instagramu, WhatsAppu alebo napríklad virtuálnej reality Oculus VR.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Akcie Meta Platforms sú atraktívnou investičnou možnosťou pre investorov, ktorí veria v rast technologického sektora a v pokračujúci úspech platforiem Mety.
 • Graf akcií Meta Platforms pomáha investorom pri identifikovaní trendov, supportovej a odporovej úrovne a ďalších dôležitých technických indikátorov.
 • Investovania do Meta (FB) akcií má rôzne riziká, ako je napríklad spomaľovanie rastu užívateľov, ale aj príležitosti, ako je rast príjmov z reklamy alebo expanzia do nových trhov.
 • História Facebooku siaha až do 4. februára 2004, kedy vznikol na pôde Harvardovej univerzity v USA v Amerike.
 • Facebook má významný vplyv na to, ako ľudia komunikujú a žijú a má takmer 2 miliardy aktívnych užívateľov denne.

Akcie Meta Platforms

Na trhu s investíciami sú akcie Meta Platforms medzi investormi populárnou voľbou. Meta Platforms je technologická spoločnosť známa najmä populárnymi sociálnymi sieťami ako Facebook, Instagram a WhatsApp.

Pri investovaní do akcií Meta Platforms by mali investori brať do úvahy nielen ich aktuálny kurz, ale aj dlhodobý výhľad spoločnosti a trendov v odvetví. S ohľadom na rýchly vývoj technológií sa môžu objaviť riziká, ale aj príležitosti pre rast akcií Meta Platforms v budúcnosti.

Dáta spoločnosti Meta (Facebook)

Trhová kapitalizácia$1,23 bil.
P/E pomer32,58
Dividendový výnos0,41 %
Príjmy spoločnosti$134,9 mld.
Príjmy na akciách$52,41
Zisková marža28,98 %

Akcie Mety sú atraktívnou investičnou možnosťou pre investorov, ktorí veria v rastúci trend technologického sektora a v pokračujúci úspech platforiem Mety. Investori by však mali zvážiť aj riziká spojené s investíciou do akcií Mety.

Graf výnosov a čistých príjmov spoločnosti Meta (Facebook).

Akcie Meta graf

Analýza grafu akcií Meta Platforms (META) môže investorom pomôcť pri identifikovaní trendov, supportovej a odporovej úrovne a ďalších dôležitých technických indikátorov, ktoré im pomôžu pri investovaní do tejto spoločnosti.

Existujú rôzne typy grafov Meta akcií:

 • Denný graf
 • Päťdňový graf
 • Mesačný graf
 • Polročný graf
 • Ročný graf
 • Päťročný graf
 • Graf za maximálne obdobie

Investori by sa mali pred investovaním do akýchkoľvek akcií, vrátane akcií Meta Platforms, riadiť nielen podľa grafu Meta akcií, ale taktiež by sa mali poradiť s licencovaným investičným poradcom.

Graf vývoja akcií spoločnosti Meta za maximálne obdobie od jej vzniku.

FB akcie

Akcie FB – akcie Facebooku, ktoré teraz nesú názov META, boli kedysi jedným z najhorúcejších investičných nástrojov na trhu. Od vstupu na burzu v roku 2012 dosiahli rast o viac ako 1000%. V roku 2023 sa však akcie FB stali terčom kritiky a ich cena prudko klesla.

Cenu akcií FB môžu ovplyvniť rôzne faktory, ako je napríklad zvyšujúce sa používanie sociálnych sietí, prípadné regulácie zo strany vlády alebo konkurencia z iných firiem.

Riziká a príležitosti investovania do Meta (FB) akcií

RIZIKÁPRÍLEŽITOSTI
Spomaľovanie rastu užívateľovRast príjmov z reklamy
Zvýšená reguláciaExpanzia do nových trhov
KonkurenciaVývoj nových produktov a služieb
Zmeny v preferenciách užívateľov

Má to však háčik. Akcie FB sú volatilným investičným nástrojom s vysokým rizikom a vysokou odmenou. Investori by mali pred investovaním do akcií FB zvážiť všetky riziká a faktory, ktoré ovplyvňujú ich cenu.

Spoločnosť Meta

Meta sa zameriava na vývoj a prevádzku sociálnych sietí a technologických platforiem, ktoré spájajú ľudí a umožňujú im zdieľať informácie a skúsenosti. Spoločnosť sa tiež venuje vývoju nových technológií, ako je virtuálna realita a umelá inteligencia, ktoré by v budúcnosti mohli ovplyvniť spôsob, akým ľudia komunikujú a žijú.

Medzi najznámejšie produkty spoločnosti Meta patria:

 • Facebook: Sociálna sieť, ktorá umožňuje používateľom spájať sa s priateľmi a rodinou, zdieľať obsah a komunikovať medzi sebou.
 • Instagram: Platforma na zdieľanie fotografií a videí, ktorá umožňuje používateľom zdieľať s ostatnými vizuálne zážitky.
 • WhatsApp: Aplikácia na posielanie správ, ktorá umožňuje používateľom komunikovať s ostatnými prostredníctvom textových a hlasových správ alebo videohovorov.
 • Oculus VR: Výrobca hardvéru a softvéru pre virtuálnu realitu, ktorý umožňuje používateľom zažívať hry, zábavu a iné aktivity v pohlcujúcom prostredí.

Budúcnosť Mety je neistá. Spoločnosť Meta čelí mnohým výzvam, ktoré by mohli ovplyvniť jej rast a ziskovosť. Meta sa však snaží tieto výzvy riešiť a investovať do nových technológií, ktoré by jej mohli pomôcť udržať si pozíciu lídra v technologickom priemysle.

Meta čelí mnohým výzvam, vrátane:

 1. Šírenie dezinformácií
  Meta je kritizovaná za to, že nedokáže dostatočne efektívne bojovať proti šíreniu dezinformácií na jej platformách.

 2. Zneužívanie osobných údajov
  Meta čelí niekoľkým vyšetrovaniam v súvislosti so zneužívaním osobných údajov používateľov.

 3. Nedostatky v moderovaní obsahu
  Meta je kritizovaná za to, že nedokáže dostatočne efektívne moderovať obsah na jej platformách, čo vedie k šíreniu nenávistných prejavov, obťažovania a iného škodlivého obsahu.

Meta sa v posledných rokoch stretla so zvýšenou kritikou. Spoločnosť čelila obvineniam z monopólií a antikompetitívneho správania. Napriek týmto ťažkostiam Meta pokračuje v misii spojiť a informovať ľudí po celom svete prostredníctvom služieb a technológií. Aký je však reálny príbeh histórie Facebooku?

Kedy vznikol Facebook – história

História Facebooku siaha až do 4. februára 2004, kedy Facebook vznikol. Jeho zakladateľom je Mark Zuckerberg, ktorý v tom čase študoval informatiku. Mark na tvorbe Facebooku spolupracoval so spolužiakmi Eduardom Saverinom, Dustinom Moskovitzom a Chrisom Hughesom.

Keďže Facebook vznikol v Amerike na pôde Harvardu, pôvodne bol určený len pre študentov Harvardu, ale rýchlo sa rozšíril na ostatné univerzity v USA a nakoniec do celého sveta.

V priebehu niekoľkých rokov sa Facebook stal jednou z najpoužívanejších sociálnych sietí na svete, kde ľudia zdieľajú životné udalosti, fotografie, video, články a komunikujú s priateľmi a rodinou.

Začiatky Facebooku

 • V roku 2004 sa Facebook rozšíril na univerzity Stanford, Yale a Kolumbia.
 • V roku 2005 sa Facebook sprístupnil všetkým študentom v USA s emailovou adresou .edu.
 • V roku 2006 sa Facebook sprístupnil všetkým ľuďom vo veku nad 13 rokov s emailovou adresou.
 • V roku 2007 Facebook spustil platformu Facebook Connect, ktorá umožňuje webovým stránkam integrovať sa s Facebookom.
 • V roku 2008 spustili Facebook reklamy, ktoré umožňujú firmám oslovovať užívateľov Facebooku.

Facebook pre používateľov neustále pridáva nové funkcie a možnosti. Medzi najznámejšie patria statusy, komentáre, like, zdieľanie, udalosti, skupiny, stránky a reklamy. Facebook má aj vlastnú mobilnú aplikáciu, ktorá umožňuje používateľom byť online kdekoľvek a kedykoľvek.

Facebook a Messenger

Facebook a Messenger sú dve platformy od spoločnosti Meta, ktoré sa používajú na komunikáciu a zdieľanie informácií. Aj keď sa na prvý pohľad zdajú podobné, existujú medzi nimi dôležité rozdiely.

 1. Funkcie
  Facebook ponúka širokú škálu funkcií, zatiaľ čo Messenger sa zameriava na posielanie správ a komunikáciu.

 2. Súkromie
  Facebook je verejná platforma, zatiaľ čo Messenger umožňuje súkromnú komunikáciu.

 3. Použitie
  Facebook sa používa na budovanie a udržiavanie sociálnych väzieb, zatiaľ čo Messenger sa používa na rýchlu a efektívnu komunikáciu.

Facebook je najväčšou sociálnou sieťou na svete s takmer 2 miliardami aktívnych užívateľov denne. Facebook je kótovaný na burze Nasdaq a jeho trhová kapitalizácia v roku 2023 presiahla 500 miliárd USD. Zaujímavosťou je, že je dostupný v 100 jazykoch.

Facebook má významný vplyv na to, ako ľudia komunikujú a žijú. Umožňuje ľuďom spájať sa s priateľmi a rodinou, zdieľať informácie a skúsenosti a objavovať nové veci. Facebook má však aj negatívne stránky, ako je napríklad šírenie dezinformácií a zneužívanie osobných údajov.

Facebook a Messenger sú dve platformy od spoločnosti Meta, ktoré sa používajú na komunikáciu a zdieľanie informácií.

Ako kúpiť akcie a ETF

Pre väčšinu ľudí je dlhodobé a pasívne investovanie tou najlepšou voľbou. Pravidelne investujú to, čo sú schopní odložiť, a nechajú si to niekoľko rokov zhodnocovať na akciovom trhu, ideálne v ETF, ktoré sú diverzifikované a lacnejšie ako podielové fondy.

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. ETF, akcie aj iné aktíva je možné kúpiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG portfólia a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang