Nasdaq – zloženie, graf, ako investovať 2023

Index Nasdaq je jedným z najsledovanejších indexov amerického akciového trhu. Sleduje výkonnosť všetkých akcií kótovaných na burze Nasdaq vrátane domácich aj medzinárodných spoločností. Čo je Nasdaq burza? Čo znamená Nasdaq Composite index a Nasdaq 100 index?

Nasdaq Composite je už od svojho vzniku ukazovateľom technologického sektora a stal sa dôležitým barometrom amerického akciového trhu.

Čo je Nasdaq burza?

Burza Nasdaq je globálny elektronický trh na nákup a predaj cenných papierov vrátane akcií, fondov obchodovaných na burze (ETF) a derivátov.

Na rozdiel od tradičných búrz, ako je napríklad Newyorská burza cenných papierov (NYSE), Nasdaq nevyžaduje fyzickú obchodnú halu a všetky transakcie sa uskutočňujú elektronicky. To umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie obchodovanie a prístup k širšej škále trhov a produktov.

Burza Nasdaq poskytuje aj ďalšie služby, ako sú trhové údaje, analytika a prieskum trhu. Ako elektronická burza nemá Nasdaq žiadne geografické obmedzenia, čo umožňuje investorom z celého sveta obchodovať na tejto platforme.

Tento globálny dosah môže byť obzvlášť užitočný pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfóliá a získať prístup k jedinečným príležitostiam. Nasdaq poskytuje aj tvorcov trhu, ktorí pomáhajú sprostredkovať objednávky, a širokú škálu dátových a analytických služieb.

Nasdaq – zloženie

Burza Nasdaq je známa tým, že sa na nej kótovali najmä technologické spoločnosti, vrátane mnohých popredných svetových technologických spoločností. Na burze Nasdaq pôsobí viac ako 3 000 firiem, napr.:

 • Microsoft
 • Apple
 • Amazon
 • Alphabet
 • Facebook

Burza Nasdaq zahŕňa veľké množstvo spoločností a výkonnosť ich akcií sledujú viaceré indexy. Sú referenčnými barometrami akciového trhu Nasdaq a predstavujú výkonnosť určitého segmentu trhu.

Indexy Nasdaq sa skladajú z akcií obchodovaných na burze Nasdaq a poskytujú investorom spôsob sledovania výkonnosti akciového trhu. Indexy Nasdaq sú rozdelené do troch kategórií, a to globálne, americké a medzinárodné.

Medzi Nasdaq indexy patrí napr. Nasdaq Composite index, ktorý tvoria všetky akcie kótované na burze Nasdaq. Ďalej tu patrí Nasdaq 100 index, čo je index vážený trhovou kapitalizáciou. Zahŕňa niektoré z najväčších technologických spoločností, ako sú Apple, Microsoft a Amazon. Oba tieto indexy sú na burze Nasdaq najznámejšie.

Ďalej sú súčasťou Nasdaq napr. Nasdaq Biotechnology, Nasdaq Internet a Nasdaq Global Select Market. Potom sú to väčšie indexy, ako napr. Nasdaq Europe, ktorý sa skladá z akcií kótovaných na akciovom trhu Nasdaq v Európe, a Nasdaq Japan, ktorý sa skladá z akcií kótovaných na akciovom trhu Nasdaq v Japonsku.

Okrem hlavných indexov Nasdaq ponúka širokú škálu sektorových indexov, ktoré sledujú výkonnosť konkrétnych sektorov trhu, ako sú napríklad technológie, zdravotníctvo a financie. Tieto sektorové indexy poskytujú investorom možnosť sledovať výkonnosť konkrétneho sektora, čo im umožňuje robiť informovanejšie rozhodnutia o svojich investíciách.

Nasdaq ponúka mnoho rôznych sektorových indexov.

Nasdaq Composite index

Nasdaq Composite index je kapitalizačne vážený index všetkých akcií kótovaných na burze Nasdaq. Je to jeden z najsledovanejších indexov akcií na burze Nasdaq. Bol zavedený v roku 1971 a je kľúčovým referenčným indexom.

Vypočítava sa pomocou modifikovaného systému váženia trhovej kapitalizácie. Index zahŕňa všetky akcie kótované na burze Nasdaq vrátane bežných akcií, REIT, ETF, uzavretých fondov a amerických depozitných certifikátov (ADR).

Nasdaq Composite je pre investorov skvelým nástrojom na sledovanie výkonnosti akcií kótovaných na burze Nasdaq. Index je veľmi volatilný. Poskytuje pohľad na výkonnosť akcií kótovaných na burze Nasdaq v reálnom čase a podáva predstavu o tom, ako sa sektoru darí a kam smeruje.

Nasdaq Composite index je dôležitým meradlom na posúdenie celkového stavu technologického sektora a často sa používa ako referenčná hodnota pre jeho výkonnosť. V tomto smere sa však častejšie hovorí o Nasdaq 100 indexe.

Nasdaq 100 index

Nasdaq 100 index je jedným z najpopulárnejších akciových indexov v USA. Tvorí ho 100 najväčších nefinančných spoločností kótovaných na burze Nasdaq. Tento index je skvelým spôsobom merania výkonnosti technologického sektora. Investorom ponúka expozíciu voči najúspešnejším technologickým spoločnostiam vrátane spoločností Apple, Microsoft a Amazon.

Index Nasdaq 100 je vážený trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že najväčšie spoločnosti budú mať na index najväčší vplyv. Je tiež vážený v prospech technologického sektora, čo z neho robí skvelý ukazovateľ toho, ako sa tomuto sektoru darí. Index sa štvrťročne rebalancuje a zahŕňa výplatu dividend.

Mnohí investori používajú Nasdaq 100 index ako referenčnú hodnotu pre svoje investície. Je obľúbený medzi obchodníkmi a investormi, ktorí chcú získať expozíciu voči technologickému sektoru bez toho, aby museli nakupovať jednotlivé akcie.

Je to tiež skvelý spôsob, ako diverzifikovať portfólio a znížiť riziko. Celkovo je Nasdaq 100 index skvelým spôsobom merania výkonnosti technologického sektora.

Nasdaq graf

Nasdaq grafy sú dôležitým nástrojom pre investorov, pretože poskytujú prehľad o výkonnosti akcií spoločností na burze Nasdaq. Tieto grafy umožňujú investorom identifikovať vzory a trendy vo výkonnosti akcií v priebehu času a rozhodnúť sa, kedy investovať alebo kedy predať.

Grafy Nasdaq sú ľahko zrozumiteľné a poskytujú množstvo informácií. Možno ich použiť aj na porovnanie výkonnosti akcií spoločnosti s výkonnosťou jej konkurentov. To môže byť pre investorov cenný nástroj, pretože im pomôže identifikovať, ktorým spoločnostiam sa darí a ktorým nie.

A napokon, Nasdaq grafy poskytujú investorom skvelý spôsob, ako sledovať výkonnosť svojich portfólií. Sledovaním výkonnosti svojich akcií môžu investori prijímať informované rozhodnutia o tom, kedy by mali akcie kúpiť, predať alebo držať.

Nasdaq grafy sú dostupné na viacerých webových stránkach. Môžu byť aj pohyblivé, kde si môže každý nastaviť obdobie, za ktoré chce mať zobrazené výnosy. Grafy indexu Nasdaq sú dostupné napr. na Google Finance.

Graf indexu Nasdaq Composite ukazuje výkonnosť indexu v priebehu času. (zdroj: Google Finance)

Akcie Nasdaq

Nasdaq je skvelá burza pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio. Na burze je kótovaných viac ako 3 000 spoločností, takže je tu veľa príležitostí investovať do rôznych akcií. Akcie Nasdaq môžu byť v investovaní dobrou voľbou.

Napríklad je súčasťou burzy Nasdaq eToro, popredná sociálna obchodná platforma, ktorá tam len nedávno uviedla svoje akcie. Tým, že platforma eToro Nasdaq burze sprístupnila akcie, poskytla väčšej základni investorov efektívnejší a transparentnejší spôsob obchodovania.

Chcete investovať do akcií a ETF fondov bez poplatkov? Na platforme eToro máte jedinečnú príležitosť investovať do týchto aktív s nulovými transakčnými poplatkami. Nezmeškajte túto šancu na bezplatné investovanie a zistite viac na oficiálnej stránke eToro.

Začať investovať s eToro >


U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Okrem toho sú súčasťou burzy Nasdaq akcie mnohých významných a veľkých spoločností. Ide napr. o Amazon či Tesla. Sú to jedny z najobľúbenejších akcií na burze Nasdaq. Tesla aj Amazon sú technologickými gigantmi so silnými základnými ukazovateľmi a ich akcie dosahovali v posledných rokoch dobré výsledky.

Investovanie do týchto dvoch spoločností je skvelým spôsobom, ako získať expozíciu v technologickom sektore. Akcie Tesla aj Amazon Nasdaq akcie sú skvelou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú spoľahlivé výnosy.

Nasdaq je skvelou voľbou pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio. Vďaka širokej škále akcií si investori môžu nájsť takú, ktorá bude vyhovovať ich potrebám. Či už je to eToro, Amazon, Tesla či iné, na trhu je veľa príležitostí na investovanie.

Investori si môžu v Nasdaq vybrať zo širokej škály akcií a následne sledovať ich výnosy.

Ako investovať do Nasdaq indexu?

Do indexu Nasdaq sa dá investovať niekoľkými spôsobmi. Jednou z obľúbených možností je kúpiť fond obchodovaný na burze (ETF). ETF Nasdaq sú fondy, ktoré sledujú index Nasdaq a obchoduje sa s nimi na burze.

ETF Nasdaq poskytujú výhodu diverzifikácie, pretože často zahŕňajú stovky akcií, ktoré tvoria index. Zvyčajne sú tiež lacnejšie ako individuálny nákup akcií a investície sa rozložia medzi rôzne spoločnosti s menším množstvom peňazí. Okrem toho sú ETF zvyčajne likvidnejšie ako jednotlivé akcie, čo znamená, že sa dajú rýchlejšie kúpiť a predať. Medzi známe Nasdaq ETF patria:

 • iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)
 • Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc
 • Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C)

Pred investovaním je dobré porovnať jednotlivé ETF. Majú vlastné špecifiká, sú rôzne veľké a každý vyžaduje iný poplatok:

Názov ETFPomer nákladovVeľkosť fondu
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)0,33 %10,77 miliardy €
Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc0,22 %1,750 miliardy €
Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C)0,23 %0,916 miliardy €
Porovnanie ETF indexu Nasdaq.

Pomer nákladov predstavuje ročný poplatok, ktorý musí investor zaplatiť za správu fondu. U porovnávaných ETF sa pohybuje medzi 0,22 %0,33 %. Veľkosť fondu znamená množstvo peňazí, ktoré sú do indexu investované.

Ročný poplatok sa strháva denne. To znamená, že sa z investovanej sumy, kde má investor napr. 0,07 % pomer nákladov, strhne denne 0,07 % investovanej čiastky vydelených 365 (počet dní v roku). To je za rok dokopy 0,07 % z investovanej sumy, preto je nízky pomer nákladov dôležitý.

Ďalšou možnosťou je nákup jednotlivých akcií v rámci indexu Nasdaq. To dáva možnosť vybrať si, do ktorých akcií v rámci indexu investovať. Takto môže investor prispôsobiť svoje portfólio vlastným investičným cieľom a tolerancii rizika.

Nakoniec sa dá investovať aj do podielových fondov, ktoré sledujú index Nasdaq. Podielové fondy sú profesionálne spravované a zvyčajne zahŕňajú rôzne akcie z rôznych sektorov. To investorom poskytuje väčšiu diverzifikáciu a potenciálne vyššie výnosy. Podielové fondy sú však spojené s vyššími poplatkami, preto nemusia byť vhodné pre každého.

Nasdaq ponúka aj obchodovanie s futures a opciami. Obchodovanie s futures a opciami zahŕňa nákup kontraktov, ktoré po vypršaní platnosti kontraktu vyplatia určitú sumu peňazí. Hoci tieto investície môžu byť rizikové, pri správnom postupe môžu byť aj veľmi výnosné.

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si investor vyberie, je dôležité, aby pred investovaním urobil prieskum a uistil sa, že rozumie príslušným rizikám. Následne môže do indexu investovať. Dá sa to napríklad cez online investičné platformy, ktoré sú dnes medzi investormi obľúbené:

 • online investičná platforma Portu
 • obchodná obchodná platforma XTB
 • online obchodná platforma eToro

Online platformy môžu byť dobrou voľbou pre začínajúceho aj skúsenejšieho investora. Sú vhodné napr. na pasívne investovanie do ETF, ktoré si radi zvolia pasívni investori. Tento spôsob vyhovuje ľuďom, ktorí by radi pravidelne posielali do investovania čiastku peňazí a ďalej sa o to nestarali.

Portu – Nasdaq

Investičná spoločnosť Portu vznikla v spoločnosti WOOD & Company. Dnes už funguje a poskytuje podporu aj v slovenčine. Výhody Portu sú dobré výnosy, transparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov.

Nasdaq je ponúkaný medzi inštrumentmi, z ktorých si môžu investori poskladať vlastnú stratégiu.

Investori musia počítať s dlhšou dobou investovania, aby sa prejavilo zložené úročenie. Iné poplatky Portu nemá. Nevyžaduje ani poplatok za premenu EUR do iných mien. Platforma je vhodná pre investorov, ktorí chcú pravidelne niekam posielať čiastku peňazí a o investíciu sa viac nestarať. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii Portu.

XTB – Nasdaq

Platforma XTB vznikla v Poľsku a investorom ponúka množstvo spôsobov investovania. Aj táto spoločnosť funguje v slovenčine a poskytuje v slovenskom jazyku aj podporu. XTB sa zameriava na aktívne i pasívne investovanie.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou ponúka poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. Novinkou od septembra 2023 je možnosť vytvoriť si investičnú ETF stratégiu. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 78 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

eToro – Nasdaq

Online investičná platforma eToro na rozdiel od predošlých dvoch ešte neposkytuje podporu v slovenskom jazyku. Spoločnosť eToro tiež ponúka rôzne spôsoby investície a je obľúbenou voľbou mnohých investorov.

Platforma eToronízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva a sú prehľadne uvedené na webovej stránke eToro. Viac informácií sa nachádza v recenzii eToro.

U 76 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Nasdaq index – porovnanie

Pri porovnávaní Nasdaq s ostatnými hlavnými akciovými indexmi je dôležité poznamenať, že Nasdaq má iné zloženie ako jeho náprotivky. Zatiaľ čo indexy S&P 500, Dow Jones, MIB 40 či DAX sú zložené z veľkých, verejne obchodovaných spoločností, Nasdaq sa viac zameriava na technologické spoločnosti.

To znamená, že Nasdaq je volatilnejší a môžu ho viac ovplyvňovať správy alebo udalosti súvisiace s technológiami. Okrem toho vyššia volatilita Nasdaqu znamená aj to, že je pravdepodobnejšie, že zaznamená prudké zisky a straty ako ostatné hlavné akciové indexy.

Čo sa týka napr. porovnania S&P 500 vs Nasdaq, index S&P 500 je možno tradičnejší a známejší, no Nasdaq v posledných rokoch vykazuje pôsobivú výkonnosť a rast, čo z neho robí cenný doplnok každého investičného portfólia. V konečnom dôsledku je kľúčom k úspešnému investovaniu do ktoréhokoľvek z indexov dôkladný prieskum a analýza trhu.

© 2023 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang