Nasdaq – zloženie, graf, ako investovať 2024

Index Nasdaq je jedným z najsledovanejších indexov amerického akciového trhu. Sleduje výkonnosť všetkých akcií kótovaných na burze Nasdaq vrátane domácich aj medzinárodných spoločností. Čo je Nasdaq burza? Čo znamená Nasdaq Composite index a Nasdaq 100 index?

Nasdaq Composite je už od svojho vzniku ukazovateľom technologického sektora a stal sa dôležitým barometrom amerického akciového trhu.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Čo je Nasdaq burza?

Burza Nasdaq je globálny elektronický trh na nákup a predaj cenných papierov vrátane akcií, fondov obchodovaných na burze (ETF) a derivátov.

Na rozdiel od tradičných búrz, ako je napríklad Newyorská burza cenných papierov (NYSE), Nasdaq nevyžaduje fyzickú obchodnú halu a všetky transakcie sa uskutočňujú elektronicky. To umožňuje rýchlejšie a efektívnejšie obchodovanie a prístup k širšej škále trhov a produktov.

Burza Nasdaq poskytuje aj ďalšie služby, ako sú trhové údaje, analytika a prieskum trhu. Ako elektronická burza nemá Nasdaq žiadne geografické obmedzenia, čo umožňuje investorom z celého sveta obchodovať na tejto platforme.

Tento globálny dosah môže byť obzvlášť užitočný pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfóliá a získať prístup k jedinečným príležitostiam. Nasdaq poskytuje aj tvorcov trhu, ktorí pomáhajú sprostredkovať objednávky, a širokú škálu dátových a analytických služieb.

Nasdaq – zloženie

Burza Nasdaq je známa tým, že sa na nej kótovali najmä technologické spoločnosti, vrátane mnohých popredných svetových technologických spoločností. Na burze Nasdaq pôsobí viac ako 3 000 firiem, napr.:

 • Microsoft
 • Apple
 • Amazon
 • Alphabet
 • Facebook

Burza Nasdaq zahŕňa veľké množstvo spoločností a výkonnosť ich akcií sledujú viaceré indexy. Sú referenčnými barometrami akciového trhu Nasdaq a predstavujú výkonnosť určitého segmentu trhu.

Indexy Nasdaq sa skladajú z akcií obchodovaných na burze Nasdaq a poskytujú investorom spôsob sledovania výkonnosti akciového trhu. Indexy Nasdaq sú rozdelené do troch kategórií, a to globálne, americké a medzinárodné.

Medzi Nasdaq indexy patrí napr. Nasdaq Composite index, ktorý tvoria všetky akcie kótované na burze Nasdaq. Ďalej tu patrí Nasdaq 100 index, čo je index vážený trhovou kapitalizáciou. Zahŕňa niektoré z najväčších technologických spoločností, ako sú Apple, Microsoft a Amazon. Oba tieto indexy sú na burze Nasdaq najznámejšie.

Ďalej sú súčasťou Nasdaq napr. Nasdaq Biotechnology, Nasdaq Internet a Nasdaq Global Select Market. Potom sú to väčšie indexy, ako napr. Nasdaq Europe, ktorý sa skladá z akcií kótovaných na akciovom trhu Nasdaq v Európe, a Nasdaq Japan, ktorý sa skladá z akcií kótovaných na akciovom trhu Nasdaq v Japonsku.

Okrem hlavných indexov Nasdaq ponúka širokú škálu sektorových indexov, ktoré sledujú výkonnosť konkrétnych sektorov trhu, ako sú napríklad technológie, zdravotníctvo a financie. Tieto sektorové indexy poskytujú investorom možnosť sledovať výkonnosť konkrétneho sektora, čo im umožňuje robiť informovanejšie rozhodnutia o svojich investíciách.

Nasdaq ponúka mnoho rôznych sektorových indexov.

Nasdaq Composite index

Nasdaq Composite index je kapitalizačne vážený index všetkých akcií kótovaných na burze Nasdaq. Je to jeden z najsledovanejších indexov akcií na burze Nasdaq. Bol zavedený v roku 1971 a je kľúčovým referenčným indexom.

Vypočítava sa pomocou modifikovaného systému váženia trhovej kapitalizácie. Index zahŕňa všetky akcie kótované na burze Nasdaq vrátane bežných akcií, REIT, ETF, uzavretých fondov a amerických depozitných certifikátov (ADR).

Nasdaq Composite je pre investorov skvelým nástrojom na sledovanie výkonnosti akcií kótovaných na burze Nasdaq. Index je veľmi volatilný. Poskytuje pohľad na výkonnosť akcií kótovaných na burze Nasdaq v reálnom čase a podáva predstavu o tom, ako sa sektoru darí a kam smeruje.

Nasdaq Composite index je dôležitým meradlom na posúdenie celkového stavu technologického sektora a často sa používa ako referenčná hodnota pre jeho výkonnosť. V tomto smere sa však častejšie hovorí o Nasdaq 100 indexe.

Nasdaq 100 index

Nasdaq 100 index je jedným z najpopulárnejších akciových indexov v USA. Tvorí ho 100 najväčších nefinančných spoločností kótovaných na burze Nasdaq. Tento index je skvelým spôsobom merania výkonnosti technologického sektora. Investorom ponúka expozíciu voči najúspešnejším technologickým spoločnostiam vrátane spoločností Apple, Microsoft a Amazon.

Index Nasdaq 100 je vážený trhovou kapitalizáciou, čo znamená, že najväčšie spoločnosti budú mať na index najväčší vplyv. Je tiež vážený v prospech technologického sektora, čo z neho robí skvelý ukazovateľ toho, ako sa tomuto sektoru darí. Index sa štvrťročne rebalancuje a zahŕňa výplatu dividend.

Mnohí investori používajú Nasdaq 100 index ako referenčnú hodnotu pre svoje investície. Je obľúbený medzi obchodníkmi a investormi, ktorí chcú získať expozíciu voči technologickému sektoru bez toho, aby museli nakupovať jednotlivé akcie.

Je to tiež skvelý spôsob, ako diverzifikovať portfólio a znížiť riziko. Celkovo je Nasdaq 100 index skvelým spôsobom merania výkonnosti technologického sektora.

Nasdaq graf – aktuálná hodnota

Nasdaq grafy sú dôležitým nástrojom pre investorov, pretože poskytujú prehľad o výkonnosti akcií spoločností na burze Nasdaq. Tieto grafy umožňujú investorom identifikovať vzory a trendy vo výkonnosti akcií v priebehu času a rozhodnúť sa, kedy investovať alebo kedy predať.

Grafy Nasdaq sú ľahko zrozumiteľné a poskytujú množstvo informácií. Možno ich použiť aj na porovnanie výkonnosti akcií spoločnosti s výkonnosťou jej konkurentov. To môže byť pre investorov cenný nástroj, pretože im pomôže identifikovať, ktorým spoločnostiam sa darí a ktorým nie.

A napokon, Nasdaq grafy poskytujú investorom skvelý spôsob, ako sledovať výkonnosť svojich portfólií. Sledovaním výkonnosti svojich akcií môžu investori prijímať informované rozhodnutia o tom, kedy by mali akcie kúpiť, predať alebo držať.

Nasdaq grafy sú dostupné na viacerých webových stránkach. Môžu byť aj pohyblivé, kde si môže každý nastaviť obdobie, za ktoré chce mať zobrazené výnosy. Grafy indexu Nasdaq sú dostupné napr. na Google Finance.

Graf indexu Nasdaq Composite ukazuje výkonnosť indexu v priebehu času. (zdroj: Google Finance)

Akcie Nasdaq

Nasdaq je skvelá burza pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio. Na burze je kótovaných viac ako 3 000 spoločností, takže je tu veľa príležitostí investovať do rôznych akcií. Akcie Nasdaq môžu byť v investovaní dobrou voľbou.

Napríklad je súčasťou burzy Nasdaq eToro, popredná sociálna obchodná platforma, ktorá tam len nedávno uviedla svoje akcie. Tým, že platforma eToro Nasdaq burze sprístupnila akcie, poskytla väčšej základni investorov efektívnejší a transparentnejší spôsob obchodovania.

Chcete investovať do akcií a ETF fondov s nízkymi poplatkami? Na platforme eToro máte jedinečnú príležitosť investovať do týchto aktív s nízkymi transakčnými poplatkami. Nezmeškajte túto šancu na výhodné investovanie a zistite viac na oficiálnej stránke eToro.

Začať investovať s eToro >


U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Okrem toho sú súčasťou burzy Nasdaq akcie mnohých významných a veľkých spoločností. Ide napr. o Amazon či Tesla. Sú to jedny z najobľúbenejších akcií na burze Nasdaq. Tesla aj Amazon sú technologickými gigantmi so silnými základnými ukazovateľmi a ich akcie dosahovali v posledných rokoch dobré výsledky.

Investovanie do týchto dvoch spoločností je skvelým spôsobom, ako získať expozíciu v technologickom sektore. Akcie Tesla aj Amazon Nasdaq akcie sú skvelou voľbou pre investorov, ktorí hľadajú spoľahlivé výnosy.

Nasdaq je skvelou voľbou pre investorov, ktorí chcú diverzifikovať svoje portfólio. Vďaka širokej škále akcií si investori môžu nájsť takú, ktorá bude vyhovovať ich potrebám. Či už je to eToro, Amazon, Tesla či iné, na trhu je veľa príležitostí na investovanie.

Investori si môžu v Nasdaq vybrať zo širokej škály akcií a následne sledovať ich výnosy.

Ako investovať do Nasdaq indexu?

Do indexu Nasdaq sa dá investovať niekoľkými spôsobmi. Jednou z obľúbených možností je kúpiť fond obchodovaný na burze (ETF). ETF Nasdaq sú fondy, ktoré sledujú index Nasdaq a obchoduje sa s nimi na burze.

ETF Nasdaq poskytujú výhodu diverzifikácie, pretože často zahŕňajú stovky akcií, ktoré tvoria index. Zvyčajne sú tiež lacnejšie ako individuálny nákup akcií a investície sa rozložia medzi rôzne spoločnosti s menším množstvom peňazí. Okrem toho sú ETF zvyčajne likvidnejšie ako jednotlivé akcie, čo znamená, že sa dajú rýchlejšie kúpiť a predať. Medzi známe Nasdaq ETF patria:

 • iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)
 • Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc
 • Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C)

Pred investovaním je dobré porovnať jednotlivé ETF. Majú vlastné špecifiká, sú rôzne veľké a každý vyžaduje iný poplatok:

Názov ETFPomer nákladovVeľkosť fondu
iShares Nasdaq 100 UCITS ETF (Acc)0,33 %10,77 miliardy €
Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF – Acc0,22 %1,750 miliardy €
Amundi Nasdaq 100 UCITS ETF EUR (C)0,23 %0,916 miliardy €
Porovnanie ETF indexu Nasdaq.

Pomer nákladov predstavuje ročný poplatok, ktorý musí investor zaplatiť za správu fondu. U porovnávaných ETF sa pohybuje medzi 0,22 %0,33 %. Veľkosť fondu znamená množstvo peňazí, ktoré sú do indexu investované.

Ročný poplatok sa strháva denne. To znamená, že sa z investovanej sumy, kde má investor napr. 0,07 % pomer nákladov, strhne denne 0,07 % investovanej čiastky vydelených 365 (počet dní v roku). To je za rok dokopy 0,07 % z investovanej sumy, preto je nízky pomer nákladov dôležitý.

Ďalšou možnosťou je nákup jednotlivých akcií v rámci indexu Nasdaq. To dáva možnosť vybrať si, do ktorých akcií v rámci indexu investovať. Takto môže investor prispôsobiť svoje portfólio vlastným investičným cieľom a tolerancii rizika.

Nakoniec sa dá investovať aj do podielových fondov, ktoré sledujú index Nasdaq. Podielové fondy sú profesionálne spravované a zvyčajne zahŕňajú rôzne akcie z rôznych sektorov. To investorom poskytuje väčšiu diverzifikáciu a potenciálne vyššie výnosy. Podielové fondy sú však spojené s vyššími poplatkami, preto nemusia byť vhodné pre každého.

Nasdaq ponúka aj obchodovanie s futures a opciami. Obchodovanie s futures a opciami zahŕňa nákup kontraktov, ktoré po vypršaní platnosti kontraktu vyplatia určitú sumu peňazí. Hoci tieto investície môžu byť rizikové, pri správnom postupe môžu byť aj veľmi výnosné.

Bez ohľadu na to, ktorú možnosť si investor vyberie, je dôležité, aby pred investovaním urobil prieskum a uistil sa, že rozumie príslušným rizikám. Následne môže do indexu investovať. Dá sa to napríklad cez online investičné platformy, ktoré sú dnes medzi investormi obľúbené:

 • online investičná platforma Portu
 • obchodná obchodná platforma XTB
 • online obchodná platforma eToro
 • online investičná platforma Fondee

Online platformy môžu byť dobrou voľbou pre začínajúceho aj skúsenejšieho investora. Sú vhodné napr. na pasívne investovanie do ETF, ktoré si radi zvolia pasívni investori. Tento spôsob vyhovuje ľuďom, ktorí by radi pravidelne posielali do investovania čiastku peňazí a ďalej sa o to nestarali.

Ako kúpiť akcie a ETF

Pre väčšinu ľudí je dlhodobé a pasívne investovanie tou najlepšou voľbou. Pravidelne investujú to, čo sú schopní odložiť, a nechajú si to niekoľko rokov zhodnocovať na akciovom trhu, ideálne v ETF, ktoré sú diverzifikované a lacnejšie ako podielové fondy.

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. ETF, akcie aj iné aktíva je možné kúpiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG portfólia a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Nasdaq index – porovnanie

Pri porovnávaní Nasdaq s ostatnými hlavnými akciovými indexmi je dôležité poznamenať, že Nasdaq má iné zloženie ako jeho náprotivky. Zatiaľ čo indexy S&P 500, Dow Jones, MIB 40 či DAX sú zložené z veľkých, verejne obchodovaných spoločností, Nasdaq sa viac zameriava na technologické spoločnosti.

To znamená, že Nasdaq je volatilnejší a môžu ho viac ovplyvňovať správy alebo udalosti súvisiace s technológiami. Okrem toho vyššia volatilita Nasdaqu znamená aj to, že je pravdepodobnejšie, že zaznamená prudké zisky a straty ako ostatné hlavné akciové indexy.

Čo sa týka napr. porovnania S&P 500 vs Nasdaq, index S&P 500 je možno tradičnejší a známejší, no Nasdaq v posledných rokoch vykazuje pôsobivú výkonnosť a rast, čo z neho robí cenný doplnok každého investičného portfólia. V konečnom dôsledku je kľúčom k úspešnému investovaniu do ktoréhokoľvek z indexov dôkladný prieskum a analýza trhu.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang