Pôžičky od súkromných osôb na zmenku – recenzia

Vybavenie bez komplikácii a peniaze dostupné takmer ihneď. Najväčšie lákadlá pôžičky od súkromných osôb na zmenku využívajú najmä ľudia, ktorí by mali problém dokladovať príjem alebo už majú záznam v úverovom registri. S tým však prichádza aj vyšší úrok a riziko, preto je tento typ pôžičiek zväčša poslednou možnosťou.

Napriek tomu, že najmä v minulosti bolo požičiavanie na zmenku bežnou súčasťou nebankových pôžičiek, aj v našej bezplatnej inzercii sa takmer každý deň objavujú noví súkromní investori s ponukou pôžičiek. Na čo si dávať pri týchto pôžičkách pozor, aby ste si nenarobili ešte viac problémov?

Čo je to zmenka?

Pýtate sa, ako je možné, že cudzej osobe stačí iba papier a peniaze máte rýchlo k dispozícii? Ide cenný papier, ktorý slúži ako zabezpečenie pôžičky. Požičiavanie na zmenku je síce pre mnohých ľudí veľmi lákavé, ale v prípade, že požičanú sumu nebudete vedieť splatiť, je to aj veľmi rizikové.

Pre poskytovateľa pôžičky je zmenka veľmi výhodná. Na základe zmenky má investor zabezpečené, že sa mu peniaze aj s úrokmi vrátia, pretože tento typ zabezpečenia je rovnocenný napríklad so založením nehnuteľnosti. Ďalšie plus je veľmi jednoduchá vymáhateľnosť súdom. Súd vydá platobný rozkaz, ktorý je splatný okamžite.

Dlžník v ťažkej finančnej situácii zasa nemusí strácať čas hľadaním ručiteľa alebo zakladať svoj majetok. S tým však prichádza riziko, ktoré na seba dlžník preberá za cenu rýchlo dostupných peňazí a ktoré si pravdepodobne neuvedomuje.

Ak súd vydá platobný rozkaz a dlžník nedokáže sumu uhradiť, začne sa voči nemu exekučné konanie, kedy ručí celým svojím majetkom. Ak už raz zmenku podpíšete, investor vás má vo svojich rukách.

Zmenka je obchodovateľný cenný papier. To znamená, že veriteľ môže zmenku predať a v čase vrátenia dlžnej sumy už platíte niekomu inému.

Výhody pôžičky na zmenku

Pokiaľ máte záujem o pôžičku od súkromnej osoby na zmenku, nikto z investorov od vás nebude chcieť potvrdenie zo zamestnania. Táto pôžička je bezúčelová a nepotrebujete k nej ani žiadneho ručiteľa.

Získanie pôžičky na zmenku je veľmi jednoduché a rýchle. O pôžičku môže požiadať každý, dokonca aj tí, ktorí nemajú trvalý príjem. Neexistuje žiadna komplikovaná administrácia a nemusíte nič preukazovať. Jediné, čo budete ku vybaveniu potrebovať je občiansky preukaz a doklad, na ktorom je uvedené vaše trvalé bydlisko.

Na čo si dať pozor?

Ak ste rozhodnutí, že pôžička na zmenku je to pravé riešenie, nasleduje stretnutie s investorom, ktorý vám dá podpísať zmenku. Zmenka obsahuje dohodnutú sumu, úrokové sadzby, dobu splácania a celkovú sumu, ktorú musí klient vrátiť. Peniaze od investora dostanete v hotovosti.

Zmenkový úrok je pri pôžičkách od súkromných osôb najrizikovejšou časťou. Pred podpisom zmenky si dobre skontrolujte, či je uvedený úrok, celková dlžná suma. Taktiež v zmenke musia byť špecifikované podmienky a kroky pri problémoch so splácaním.

Pri súkromných investoroch si treba dávať obzvlášť pozor. Nie sú to teda bankové, či nebankové spoločnosti, preto je dôležité mať investora dobre prevereného. Každý deň sa objavujú nové prípady podvodov, pretože klient si zvyčajne nemá ako overiť spoľahlivosť poskytovateľa alebo prečítať recenzie.

Aké najčastejšie podvody sa stávajú pri pôžičkách od súkromných osôb na zmenku?

Nehádžeme všetkých investorov do jedného vreca, no každodenné pribúdajúce správy v našej sekcii o podvodníkoch sú varovaním, že zneužitie dôvery alebo neľahkej životnej situácie sa deje na dennej báze. Pozor by si mali dávať ľudia, ktorí nemajú dostatočné skúsenosti s pôžičkami a predovšetkým dôchodcovia, ktorí najčastejšie naletia na klamlivé reči „investorov“.

  • Ak sa vám súkromný investor bude snažiť nahovoriť, že potrebuje od vás podpísať ďalšiu kópiu zmenky, nenaleťte. Vždy podpisujte iba originál zmenky – každá ďalšia “kópia” je nová zmenka.
  • Podpísanie blankozmenky, čiže zmenky bez uvedenia konkrétnej sumy. Investor od vás bude chcieť niekoľko podpisov na dokumenty a medzi ne šikovne podstrčí blankozmenku, ktorú v nepozornosti podpíšete. On si potom len dopíše sumu a keď je neuhradíte, požiada súd o platobný rozkaz.
  • Nepozornosť a neprepočítanie celkovej dlžnej sumy, čo zistíte až pri dátume splatenia.
  • Podvody na poplatkoch vopred za administratívne úkony a podobne. Zaslaním poplatkov vopred pravdepodobne ani nedostanete k podpisu zmenky a investor sa chce len jednoduchým spôsobom obohatiť.

Záver

Riziko pôžičky od súkromnej osoby na zmenku je veľmi veľké. Úplne jednoducho sa môžete stať neplatičom a v exekúcii stratiť celý majetok. Ak ste sa rozhodli pre tento typ pôžičky, dávajte si pozor na všetky náležitosti zmenky a skontrolujte si všetky dokumenty, ktoré podpisujete.

Keďže nad súkromnými osobami NBS nemá kontrolu, odporúčame radšej zvoliť rýchlu nebankovú pôžičku, ktorú máte v prípade núdze do niekoľkých hodín na účte. Nebankové spoločnosti spadajú pod dohľad Národnej banky, na ktorú sa v prípade nekalých praktík môžete obrátiť.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang