XTB Q3 finančné výsledky – zisk, počet klientov, nové produkty

V dynamickom svete finančných trhov je nevyhnutné udržiavať krok s rýchlo sa meniacimi trendmi a udalosťami. Broker XTB, známy svojou inováciou a výnimočnou ponukou na svetových trhoch, nedávno zverejnil svoje finančné výsledky za tretí kvartál 2023. Tieto výsledky ponúkajú pohľad na to, ako sa táto popredná finančná spoločnosť vyrovnáva s výzvami a príležitosťami súčasného prostredia.

Tretí kvartál priniesol nové výzvy pre celý finančný sektor, od turbulentných pohybov na trhoch po výzvy spojené s regulačným prostredím. Tento článok poskytne pohľad na finančné výsledky XTB a prejde cez kľúčové aspekty, ktoré ovplyvnili jeho úspech. Taktiež preskúma, aké inovačné produkty priniesol tento obdobný kvartál.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Dosiahnutý čistý zisk XTB za Q3

Jedným z kľúčových finančných ukazovateľov, ktorý zaujíma investičnú verejnosť, je čistý zisk brokera XTB za Q3 2023. V tomto období dosiahol čistý zisk sumu 26,9 mil. EUR. Toto číslo však predstavuje pokles o 45,6 % v porovnaní s Q3 z roku 2022.

Konsolidovaný čistý zisk spoločnosti je tak doposiaľ za rok 2023 na úrovni 118,4 mil. EUR, pričom v predchádzajúcom roku bol zisk vyšší o 22,4 %, vo výške 152,7 mil. EUR.

Pokles čistého zisku môže byť výsledkom rôznych faktorov, od trhovej volatility až po širšie ekonomické podmienky.

Výnosy a ich štruktúra

Spoločnosť XTB dosiahla za Q3 2023 výnosy vo výške viac ako 64,9 mil. EUR. Tento výsledok je kombináciou niekoľkých kľúčových faktorov, ktoré formovali finančné prostredie počas tohto obdobia.

Nižšia volatilita na finančných a komoditných trhoch sa stala významným faktorom ovplyvňujúcim výšku výnosov. Zároveň sa však ukázalo, že nárast počtu aktívnych klientov a ich vysoká obchodná aktivita v oblasti CFD obchodov výrazne prispeli k celkovému rastu výnosov.

CFD komodít predstavujú 27,7 % celkových výnosov, čím si udržiavajú významné postavenie v portfóliu spoločnosti. CFD indexov dosiahli 25,4 %, zatiaľ čo CFD forexov zastupujú 22,2 % štruktúry výnosov. Ostatné oblasti prispeli 4,7 %. Táto štruktúra sa mierne zmenila v porovnaní s minulým rokom, čo svedčí o pružnosti a schopnosti firmy reagovať na meniace sa potreby klientov a trhu.

Medzi najpopulárnejšie CFD nástroje v jednotlivých kategóriách patrila ropa, zlato pšenica, indexy US 100 a S&P 500 (známy aj ako US 500), ako aj menové páry EUR/USD, USD/JPY či GBP/USD.

Rekordný počet aktívnych klientov XTB

Broker XTB sa môže pochváliť nárastom svojej klientely v treťom štvrťroku tohto roka. Získal 67,5 tisíc nových klientov, čo predstavuje významný nárast oproti predchádzajúcemu roku, kedy pribudlo o 20 tisíc klientov menej.

Kumulatívny rast klientov za prvých 9 mesiacov 2023 zaznamenal dohromady 235 tisíc nových klientov. Osobitným míľnikom brokera XTB je dosiahnutie historického maxima aktívnych klientov. Ich počet dosiahol 223,1 tisíc. Takýto nárast klientely spôsobili rozsiahle marketingové aktivity spoločnosti, ako aj dobré ohlasy a recenzie XTB.

Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Nové produkty XTB

V Q3 2023 zaznamenal broker XTB značný pokrok v diverzifikácii svojej ponuky prostredníctvom nového produktu založeného na ETF – XTB investičné plány. Tento nový prístup k investovaniu je zameraný na dlhodobé pasívne investovanie, ktoré poskytuje klientom príležitosť vytvoriť si stabilné a diverzifikované portfólio s minimálnymi nárokmi na aktívne riadenie.

Produkt bol úspešne spustený v niekoľkých európskych krajinách vrátane Portugalska, Španielska, Nemecka, Slovenska, Českej republiky, Rumunska a Talianska. V Q4 je naplánované rozšírenie tejto inovačnej ponuky na poľský trh, čím sa posilní pozícia XTB v stredoeurópskom regióne. Za túto propagáciu myšlienky pasívneho investovania bola XTB udelená cena „Passive Revolutionary“.

Okrem toho, broker XTB si kladie za cieľ neustále zlepšovať procesy získavania klientov a optimalizovať náklady na poskytovanie služieb. Sústreďuje sa aj na vylepšovanie skúseností svojich klientov s obchodovaním prostredníctvom inovácií na obchodnej platforme.

Plánuje vylepšovanie intuitívnejších a jednoduchších nástrojov, ktoré majú za cieľ uľahčiť obchodníkom navigáciu a zvýšiť efektívnosť ich investičných rozhodnutí.

XTB je miesto, kde sú vítaní všetci investori bez ohľadu na ich investičné skúsenosti alebo chuť riskovať. Keďže sa snažíme splniť ich očakávania, usilovne pracujeme na zlepšení našej investičnej platformy v súvislosti s ponukou produktov a skúsenosťami zákazníkov,“ povedal Omar Arnaout. „V septembri sme spustili zavádzanie nášho nového produktu – Investičných plánov a v najbližších týždňoch do nich pridáme ešte ďalšie funkcionality. Som presvedčený, že vďaka rozšíreniu ponuky produktov posilníme našu konkurenčnú výhodu na kľúčových trhoch,“ dodal Arnaout.

Portu.sk – alternatíva pre pasívne investovanie

Portu je online investičná platforma, ktorá ponúka možnosť pasívneho investovania. Umožňuje investorom investovať do globálne diverzifikovaných ETF portfólií prispôsobených ich potrebám a cieľom.

Portu poskytuje personalizované investičné portfóliá a investori si môžu vybrať zo širokej škály nástrojov ETF na vytvorenie vlastného investičného portfólia. Portu je vhodný pre dlhodobých investorov, ktorí chcú pravidelne posielať určitú čiastku mesačne. Platforma ponúka jednoduchý a dostupný spôsob, ako investovať svoje peniaze a potenciálne dosiahnuť dlhodobý rast.

Pasívne investovanie a výber správneho brokera môžu spolu tvoriť silný základ pre úspešné finančné plánovanie a dosiahnutie dlhodobého finančného úspechu.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang