Amazon akcie – graf, dividendy, kde a ako kúpiť

Amazon, ktorý bol založený v roku 1994 Jeffom Bezosom, sa z malého online kníhkupectva rozrástol na globálneho giganta v oblasti elektronického obchodu. Čo je Amazon, aká je cena akcie Amazonu a aké dividendy Amazon vynáša?

Spoločnosť Amazon ponúka širokú škálu produktov od kníh a elektroniky cez oblečenie a potraviny až po nábytok a cloudové služby.

TOP brokeri a investičné platformy

Porovnanie tých najlepších brokerov a investičných platforiem 2024

xtb

XTB

98 %

Veľmi nízké poplatky, platforma v slovenčine. Možnosť investovať do ETF a fyzických akcií, vrátane európskych búrz. Jeden z najpopulárnejších brokerov na Slovensku. Demo účet zdarma na vyskúšanie.

portu

Portu

97 %

Česká investičná platforma, ktorá ponúka najpohodlnejšie pasívne investovanie. Portfóliá sú zložené z ETF, do ktorých možno investovať už od 20 €. Možnosť investovania aj do konkrétnych akcií. Ako jediná platforma umožňuje investovať do frakčných akcií na pražskej burze.

fondee

Fondee

94 %

Česká investičná platforma dostupná aj na Slovensku. Klientom ponúka pasívne investovanie do portfólií na mieru zložených z ETF fondov, už od 40 €. Navyše možno využiť produkty ako udržateľné investície, detské a penzijné účty.

etoro

eToro

90 %

Broker s nízkymi poplatkami, vhodný pre pokročilých aj začínajúcich investorov. Možnosť sledovať a kopírovať portfóliá ostatných investorov. Jeden z najvyužívanejších brokerov na svete.

Prehlásenie pre XTB: Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Prehlásenie pre eToro: U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.


KĽÚČOVÉ INFORMÁCIE ČLÁNKU

 • Amazon je globálny gigant v oblasti elektronického obchodu s širokou škálou produktov a služieb.
 • Cena akcií Amazonu zažila v priebehu desaťročí značný rast, ale ovplyvňujú ju rôzne faktory.
 • Amazon v súčasnosti dividendy nevypláca, ale existujú argumenty pre a proti ich vyplácaniu.
 • Graf akcií Amazonu je dôležitým nástrojom pre investovanie a obchodovanie, ale jeho interpretácia si vyžaduje znalosť analýzy grafov.
 • Budúcnosť dividendovej politiky Amazonu je neistá.

Čo je Amazon a prečo doň investovať?

Čo je Amazon? Je to americká nadnárodná technologická spoločnosť so sídlom v Seattli v štáte Washington. Spoločnosť bola založená v roku 1994 Jeffom Bezosom a pôvodne sa zameriavala na online predaj kníh.

Odvtedy sa Amazon rozrástol na jedného z najväčších internetových obchodov na svete, ktorý ponúka širokú škálu produktov a služieb. Medzi hlavné aktivity Amazonu patrí:

Elektronický obchod

Amazon je najväčším internetovým obchodom na svete. Ponúka širokú škálu produktov, od elektroniky a oblečenia až po potraviny a nábytok.

 • Provízie z predaja
  Amazon si účtuje provízie od predajcov, ktorí predávajú produkty na platforme Amazon.
 • Predaj vlastných produktov
  Amazon predáva aj vlastné produkty ako napríklad elektroniku, oblečenie a knihy.
 • Predplatné Amazon Prime
  Amazon Prime je predplatný program, ktorý ponúka bezplatné doručenie a ďalšie výhody.

Cloud computing

Amazon Web Services (AWS) je najväčším poskytovateľom cloudových služieb na svete. AWS ponúka užívateľom širokú škálu cloudových služieb, ako je napríklad úložisko dát, výpočtový výkon a databázy.

Digitálne streamovanie

Amazon Prime Video je streamovacia služba, ktorá ponúka širokú škálu filmov a televíznych seriálov. Amazon Music je streamovacia služba, ktorá ponúka širokú škálu hudby.

Elektronické knihy

Amazon predáva elektronické knihy v obchode Kindle Store. Taktiež ponúka program Kindle Unlimited, čo je predplatný program, ktorý umožňuje čítať neobmedzený počet elektronických kníh.

Reklama

Amazon ponúka reklamné platformy – Amazon Advertising, ktoré umožňujú inzerentom osloviť zákazníkov na platforme Amazon.

Spoločnosť Amazon má významný vplyv na globálnu ekonomiku a je lídrom v oblasti inovácií. Amazon však čelí aj kritike za praktiky, ako sú napríklad nízke mzdy a náročné pracovné podmienky pre zamestnancov v skladoch alebo nedostatočná ochrana osobných údajov zákazníkov.

Amazon Prime Video je streamovacia služba, ktorá ponúka širokú škálu filmov a televíznych seriálov.

Amazon akcie – cena

Cena akcií Amazonu zažila v priebehu desaťročí značný rast. Od vstupu na burzu v roku 1997 sa cena akcií zvýšila o viac ako 100-násobok. K tomuto rastu prispela globálna expanzia Amazonu, rastúca popularita online nakupovania a diverzifikácia do nových oblastí, ako napríklad cloud computing.

Dáta spoločnosti Amazon

Trhová kapitalizácia$1,83 bil.
P/E pomer60,88
Účtovná hodnota na akciách$19,44
Príjmy spoločnosti$574,8 mld.
Príjmy na akciách$55,78
Zisková marža5,29 %

Dôležité faktory ovplyvňujúce cenu akcií

Aj napriek tomu, že Amazon je veľmi stabilnou a prosperujúcou spoločnosťou, jeho akcie sú pod vplyvom mnohých faktorov, ktoré môžu ovplyvniť ich hodnotu a výkonnosť. Niektoré z faktorov sú:

 • Výkonnosť spoločnosti: Rast tržieb, zisku a počtu zákazníkov má pozitívny vplyv na cenu akcií.
 • Makroekonomické faktory: Ekonomická stabilita a rastúca populácia v rozvojových krajinách podporujú dopyt po produktoch a službách Amazonu a ovplyvňujú cenu akcií.
 • Konkurencia: Rastúca konkurencia zo strany iných internetových obchodov a technologických spoločností môže ovplyvniť cenu akcií.
 • Regulácia: Zmeny v regulácii elektronického obchodu a cloudových služieb ovplyvňujú prevádzku Amazonu a ovplyvňujú cenu akcií.
 • Inovatívnosť: Neustále inovácie a vývoj nových produktov a služieb môže posilniť pozíciu Amazonu na trhu a ovplyvniť tak cenu akcií.
 • Sentiment investorov: Vnímanie budúcnosti Amazonu a celkového trhu ovplyvňuje dopyt po akciách a ovplyvňuje cenu akcií.

Akcie Amazonu ponúkajú investorom možnosť investovať do lídra v oblasti elektronického obchodu a cloudových služieb s dlhou históriou rastu a inovácií.

Má to však háčik. Investícia je spojená s rizikami, ktoré je dôležité zvážiť. Pred investovaním do akcií Amazonu je dôležitá dôkladná analýza spoločnosti a jej trhového prostredia.

Amazon akcie – graf

Graf akcií Amazonu je dôležitým nástrojom pre investovanie a obchodovanie. Na grafe sú vykreslené rôzne údaje o cenách akcií v určitých časových obdobiach.

Tieto informácie môžu byť pomerne komplexné a vzbudzovať záujem u investorov o to, ako sa vyvíjajú ceny akcií a aké faktory ovplyvňujú ich hodnotu, ale to ešte nie je všetko.

Jedným z najdôležitejších prvkov na grafe ceny akcií Amazonu je trend. Trend poskytuje investorom informáciu o tom, či cena akcií rastie, klesá alebo sa drží na stabilnej úrovni. Na základe trendov investori predikujú budúci vývoj cien akcií a rozhodujú sa, či chcú kúpiť alebo predať akcie.

Pre analýzu a interpretáciu grafu akcií Amazonu môžu byť použité rôzne technické ukazovatele a nástroje. Medzi najbežnejšie patria exponenciálny priemer, RSI (Relative Strength Index) alebo MACD (Moving Average Convergence Divergence). Tieto nástroje poskytujú investorom informácie o aktuálnom stave trhu a pomáhajú im pri rozhodovaní o kúpe alebo predaji akcií.

Graf Amazonu zobrazuje výkaz ziskov a strát a taktiež porovnáva pomer výnosov a čistých príjmov v priebehu niekoľko rokov.

V konečnom dôsledku je graf akcií Amazonu dôležitým nástrojom pre investovanie a obchodovanie na finančných trhoch. Pre investorov je nevyhnutné, aby mali dobrú znalosť o analýze grafov a boli schopní interpretovať všetky informácie, ktoré im poskytujú.

Amazon dividenda

V súčasnosti Amazon dividendy nevypláca. Spoločnosť sa zameriava na takzvaný DRIP – reinvestovanie zisku do rastu a expanzie. To znamená, že investori z akcií Amazonu nezískavajú pravidelný príjem z dividend.

Dividendy sú časť zisku spoločnosti, ktorá sa vypláca akcionárom ako odmena za držanie akcií. Pre mnohých investorov je to dôležitý faktor pri rozhodovaní, ktoré akcie si zakúpiť. Amazon dosiaľ dividendy nikdy nevyplácal.

Začiatok vyplácania dividend by mohol byť dôsledkom zrejmej zmeny stratégie spoločnosti, ktorá sa snaží ukázať zrelosť a stabilitu. Okrem toho, vyplácanie dividendy môže byť aj signálom pre trh, že spoločnosť bude čeliť menšiemu rastu a bude sa snažiť o zvýšenie ziskovosti. Existuje niekoľko argumentov, prečo by mal Amazon vyplácať dividendy:

 • Príjem pre investorov

  Dividendy poskytujú investorom pravidelný príjem, ktorý môžu použiť na reinvestovanie alebo na spotrebu.

 • Signalizácia stability

  Vyplácanie dividend je signálom pre investorov, že spoločnosť je finančne zdravá a má stabilný cash flow.

 • Zvýšenie atraktivity pre investorov

  Dividendy by mohli zvýšiť atraktivitu akcií Amazonu pre investorov, ktorí hľadajú pravidelný príjem.

Doposiaľ však nie je jasné, či Amazon v budúcnosti začne vyplácať dividendy. Vedenie spoločnosti sa k tejto otázke zatiaľ nevyjadrilo.

Ako kúpiť akcie a ETF

Pre väčšinu ľudí je dlhodobé a pasívne investovanie tou najlepšou voľbou. Pravidelne investujú to, čo sú schopní odložiť, a nechajú si to niekoľko rokov zhodnocovať na akciovom trhu, ideálne v ETF, ktoré sú diverzifikované a lacnejšie ako podielové fondy.

Na nákup akcií a ETF sú dostupné rôzne investičné možnosti. ETF, akcie aj iné aktíva je možné kúpiť prostredníctvom brokerov alebo roboadvisorov dostupných na slovenskom trhu.

XTB

Broker XTB ponúka široké možnosti investovania pre rôzne typy investorov. Celá platforma je dostupná aj v slovenskom jazyku pre tých, ktorým robí problém angličtina.

Na investovanie je na platforme XTB možné využiť široké spektrum investičných nástrojov od akcií a komodít až po ETF. Na výber je viac než 6 000 finančných inštrumentov.

Spoločnosť má veľmi nízke poplatky. V prípade platby kartou má poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo. U XTB sa dá vytvoriť investičná ETF stratégia. Investor si sám rozloží portfólio a posielaná mesačná čiastka peňazí sa zainvestuje sama podľa vlastného rozloženia portfólia.

Na vyskúšanie si platformy je dostupný aj demo účet, kde si každý investor môže s virtuálnymi peniazmi vyskúšať obchodovanie s čímkoľvek bez rizika straty peňazí.

Obchodovanie a investovanie na platforme XTB je vhodné ako pre začínajúcich, tak aj pre skúsených investorov. So širokou paletou investičných možností si každý vyberie tie najlepšie pre vybudovanie svojho diverzifikovaného portfólia. Ďalšie informácie sú dostupné v recenzii XTB.

Na 77 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Portu

Portu je česká investičná platforma, ktorá ponúka svoje služby aj slovenským klientom. Nejde o klasického brokera, ide o tzv. roboadvisora (robo-poradcu). Tento pojem v skratke znamená, že investor nemusí investovať sám. Platforma čiastočne alebo úplne investuje za neho.

Portu poskytuje pre svojich klientov aj pomoc pri daňovom priznaní aj v prípade dividend, čo nie je úplne bežnou praxou. Výhody Portu sú dobré výnosytransparentné poplatky a iné. Investičná spoločnosť ponúka ročný poplatok len 1 %, pričom sa dá znížiť na 0,6 % pri fixácii na 15 rokov. Iné poplatky účtované nie sú, ani za vklad, konverziu mien či výber.

Pri investovaní cez Portu môžu investori získať aj zľavu, ktorá závisí od fixácie investícií. Investovaním cez robo-poradcu Portu môže každý získať prístup k kvalitným investičným službám s mnohými výhodami. O rôznych produktoch ponúkaných touto platformou je možné si prečítať článok o Portu.

eToro

Na investovanie sa dá použiť aj platforma eToro. Táto platforma funguje od roku 2007, pričom sa dostala takmer na úplný vrchol medzi brokermi.

Aj eToro ponúka možnosť obchodovať s akciami, ETF či komoditami. Okrem toho je táto platforma zaujímavá pre investorov uvažujúcich nad obchodovaním s kryptomenami.

Najmä pre začínajúcich investorov je dobrá možnosť demo účtu, na ktorom si možno vyskúšať obchodovanie s ktorýmikoľvek finančnými nástrojmi a tým spoznať platformu. Platforma eToro má nízke a transparentné poplatky. Výšky poplatkov vždy závisia od konkrétneho aktíva. Užívatelia sa najčastejšie budú stretávať s fixným poplatkom za výber peňazí.

Či už investor preferuje akcie, kryptomeny či ETF fondy, eToro uspokojí mnohé investičné túžby. Pri ceste za výhodným investovaním je eToro vhodným nástrojom a pomocníkom. Viac informácií sa dá nájsť v recenzii eToro.

U 51 % retailových investorov došlo pri obchodovaní CFD u eToro k vzniku straty.

Fondee

Fondee je online platforma, ktorá spája investorov s rôznymi investičnými príležitosťami. Cieľom platformy je poskytnúť jednoduchý a transparentný spôsob investovania do širokej škály tried aktív. Okrem klasických portfólií Fondee ponúka aj ESG portfólia a Detské účty.

Fondee ponúka širokú škálu investičných možností vrátane akcií, ETF, podielových fondov a dlhopisov. Tento rozmanitý výber umožňuje investorom vybudovať dobre diverzifikované portfólio prispôsobené ich tolerancii voči riziku a investičným cieľom.

Začať investovať s Fondee je možné už od 40 €, čo je minimálny vklad. Fondee si za služby účtuje jeden hlavný poplatok. Predstavuje 0,9 % ročne a zahŕňa kompletnú správu investícií. Platí sa mesačne.

Samotné ETF účtuje drobný poplatok, ktorý predstavuje 0,15 % ročne. Je dôležité spomenúť, že tento poplatok sa nestrháva zo samotného portfólia, ale je súčasťou ceny ETF. Spolu s hlavným poplatkom je to teda 1,05 % ročne, pričom Fondee garantuje, že iný poplatok investor neplatí.

Brokerov a investičných platforiem pôsobí na Slovensku viacero, takže investori si majú z čoho vyberať. Každá platforma je niečím výnimočná, a tak si môže každý zvoliť tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang