Kreditná karta – skúsenosti a na čo si dať pozor

Kreditná karta alebo ľudovo povedané kreditka nie je v dnešnej dobe ničím neznámym. Kreditky sa totiž stávajú neoddeliteľnou súčasťou našich peňaženiek a mnohí z nás na ne nedajú dopustiť. Bankové i nebankové spoločnosti dokonca ponúkajú kreditné karty svojim najbonitnejším a dôveryhodným klientom bez toho, aby o to požiadali. 

Taktiež nás lákajú na veľké množstvo dobrých dôvodov prečo si kreditku vziať. V nasledujúcich riadkoch sa čitateľ dozvie niekoľko dôvodov, prečo by si kreditnú kartu určite brať nemal.

Prezlečený úver s vysokým úrokom

Reklamné spoty sú veľmi obľúbeným lákadlom pôžičkových spoločností. Určite každý v televízii postrehol nejednu reklamu o výhodnej ponuke kreditných kariet bez úrokov.

Tento šikovný marketingový ťah určite nalákal veľké množstvo ľudí, ktorých však po prečítaní viacerých informácií čakalo nemilé prekvapenie. Nulový úrok je totiž iba polovičnou pravdou. Vzťahuje sa len na takzvané bezúročné obdobie.

Bezúročné obdobie môže byť rôzne dlhé, čo záleží od konkrétnej finančnej inšitúcie. Vo väčšine prípadov je však dĺžka tohto obdobia je 40-55 dní. Keďže počas bezúročného obdobia je úrok nulový, je vhodné splatiť to, čo za pomoci kreditky človek minul.

Pokiaľ to nie je schopný splatiť načas, po bezúročnom období mu pôžičková spoločnosť nastaví úrokovú sadzbu, ktorá vôbec nie je výhodná. Kvôli vysoký úrokom patria kreditné karty k jednému z najnevýhodnejších spôsobov požičania peňazí. Treba si dávať veľký pozor, aby nevznikol debet na účte.

Nekonečný kolotoč splácania

Ďalšie NIE kreditným kartám hovoríme kvôli nevýhodnému spôsobu splácania pre drvivú väčšinu klientov. Princíp splácania je nasledovný: po bezúročnom období sú nastavené povinné minimálne splátky, ktoré je klient zaviazaný splácať.

Na tom by samozrejme nebolo nič zlé. Kameňom úrazu je to, že tieto splátky sa dajú opätovne vybrať, akurát si banka stiahne určité percento úroku. V dôsledku toho sa často stáva, že klienti splácajú dlhé roky iba úroky, no zo skutočného dlhu nesplatia nič. Okrem toho, úroky sú v porovnaní s inými úvermi podstatne vyššie (aj 18 %).

Veľké množstvo poplatkov

S kreditnou kartou súvisia aj nemalé poplatky: jednorazový poplatok za vydanie karty, za vedenie karty (mesačný/ročný), poplatok za vedenie účtu, poplatky za výber v hotovosti (viac v nasledujúcom bode), poplatok za mesačný výpis, poplatok pri zablokovaní alebo vydaní novej karty. V neposlednom rade aj sankcie za prečerpanie limitu.

Kreditná karta, napríklad aj kreditná karta SLSP, je určená hlavne na bezhotovostné transakcie. Pokiaľ chce klient vybrať peňažnú čiastku v hotovosti z bankomatu, môže nastať problém. Buď je výber možný len v zmluvnej banke alebo ide o nevýhodný výber, pri ktorom mu budú účtované nemalé poplatky.

Na výber v hotovosti sa nevzťahuje bezúročné obdobie. Preto pokiaľ kreditku využívate, neodporúčame vyberať peniaze z bankomatu a radšej na tento účel používajte debetnú platobnú kartu.

Ľahká cesta do ťažkých problémov

Kreditná karta nie je rovnaká ako debetná. Základným rozdielom je, že pri debetnej narábame s vlastnými peniazmi (prípadne s financiami z kontokorentu), no pri kreditnej karte ide o peniaze banky. Myslime na to, že hoci ide o kartu, stále je to úver, ktorý treba splácať.

Pri problémoch so splácaním sa veľmi ľahko dostane človek do problémov a môže sa ocitnúť v registri dlžníkov. Určite nikto nestojí o tieto problémy, ktoré môžu spôsobiť, že iný úver už klient nezíska.

Kreditná karta je obrovským lákadlom. Pôžičkové spoločnosti si dobre uvedomujú, že klienti s kartou nadobúdajú pocit finančnej rezervy. V skutočnosti však ide o požičané peniaze, ktoré treba vrátiť.

Je pravda, že platenie kartou je jednoduchšie, no na druhej strane, pokiaľ by človek v obchode platil hotovosťou a peniaze reálne držal pri platení v rukách, vtedy by si skutočne uvedomil, koľko vlastne míňa.

Kreditná karta nie je vhodná pre každého

Pre koho je vhodná? Určite pre zodpovedných klientov, ktorí nemajú problém kreditku splatiť počas bezúročného obdobia. Pre klientov, ktorých zaskočila finančná situácia, a majú krátkodobé finančné problémy. Pokiaľ medzi nich niekto nepatrí, tak by o kartu určite nemal žiadať.

Ak niekomu obvykle na účte neostáva finančná rezerva na splácanie karty, používanie karty mu prinesie viac problémov než osohu. Taktiež ak kartu používa viac ľudí naraz, ľahko stratí kontrolu. V prípade, že sa nachádza človek vo finančnej tiesni, je lepšie pozrieť si nebankové pôžičky.

Zneužitie karty

Zneužitie kreditnej karty sa stáva čoraz viac častejšie. Kreditné karty sú totiž lákadlom aj pre zlodejov. Stačí malá nepozornosť a človek o kartu ľahko príde. So stratou karty alebo s odcudzením karty súvisia nepríjemné vybavovačky a tiež nemalé poplatky ktoré si finančná inštitúcia môže účtovať (poplatky za zablokovanie karty, vyhotovenie novej).

Ku kopírovaniu kreditiek často dochádza v obchodoch, alebo pri vložení karty do bankomatu. Pri poižívaní karty treba byť obozretný. Pokiaľ človek často karty nepoužíva a disponuje väčším množstvom kreditných kariet, občas by mal skontrolovať ich počet.

Záver

Na zhrnutie snáď postačí snáď aj veta – kreditná karta je dobrý sluha, ale zlý pán. Kreditné karty odporúčame len ľuďom, ktorí sú si plne vedomí rizík spojených s nimi. Rovnako ako sme vymenovali dôvody, prečo kartu neprijať, tak by sme mohli vymenovať aj výhodné možnosti, ktoré karty ponúkajú. Dôležité teda je, ako s kartou človek narába.

Skôr než sa človek rozhodne kartu prijať, tak by sa mal zamyslieť nad tým, či preňho nie je výhodnejší napríklad bezúčelový úver.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje av dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 73 až 89 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang