Letná brigáda v zahraničí pre študentov – ako ju hľadať

Inzeráty o brigádach rôznych zamestnávateľov je možné nájsť v škole na nástenkách, chodbách, v triedach. Ďalšou možnosťou je pozerať na internete. Je možné si pozrieť stránky ako Profesia, Super brigády, Index Nosluš a mnoho ďalších.

Kľúčové informácie

Mnoho pracovných agentúr sa špecializuje na sprostredkovanie brigád v zahraničí. Stačí im poslať životopis a pomôžu nájsť vhodnú pozíciu.

Na Slovensku sa každoročne koná viacero veľtrhov práce, kde sa dá stretnúť so zamestnávateľmi z rôznych krajín a dozvedieť sa viac o brigádnických príležitostiach.

Letná brigáda v zahraničí pre študentov

Brigáda alebo práca v zahraničí je skvelá príležitosť pre mladých ľudí, aby si vytvorili nové skúsenosti, nadobudli vedomosti a užívali si nové prostredie. Často ide o pracovné príležitosti počas letných prázdnin alebo na dlhšie obdobie.

Letná brigáda v zahraničí pre študentov je skvelou príležitosťou na vytvorenie nových priateľstiev, vývoj jazykových zručností a budovanie zručností v oblasti práce. Je dôležité, aby šli mladí ľudia na brigádu už so základnými jazykovými zručnosťami, čo možno vylepšiť aj aplikáciou LangBee, ktorá ponúka kurzy angličtiny a nemčiny.

Existujú rôzne druhy brigád v zahraničí, ktoré sú vhodné pre mladých ľudí. Sú to pracovné príležitosti v oblasti:

 • V cestovnom ruchu: animátor v hoteli, čašník, barman, recepčný, chyžná, plavčík, hosteska, taneční, pomocný personál v kuchyni
 • V poľnohospodárstve: zber ovocia a zeleniny, práca na farmách, starostlivosť o zvieratá
 • V stavebníctve: pomocný robotník, maliar, murár, tesár
 • Iné: Au-pair, jazykový lektor, predavač, distributor letákov

Typ brigády, ktorú si študent vyberie, bude závisieť od jeho záujmov, zručností a jazykových znalostí. Väčšina brigád v zahraničí poskytuje príležitosť získať cenné skúsenosti v oblasti práce a získať potrebné zručnosti.

Brigáda v zahraničí – čo treba zvážiť?

Ak študent uvažuje o najlepšej práci v zahraničí, je dôležité, aby si vybral správnu brigádu a získal potrebné doklady. Väčšina brigád v zahraničí vyžaduje, aby mali pas a vízum. Navyše, niektoré brigády vyžadujú, aby mal študent aj certifikát pracovného poistenia.

Ďalším dôležitým bodom je rozhodnutie, kde chce študent pracovať. Je dôležité, aby si našiel brigádu v oblasti, ktorá mu vyhovuje. Nakoniec je dôležité, zvážiť aj finančné aspekty práce v zahraničí.

Pracovné príležitosti v zahraničí sa často líšia v závislosti od krajiny, v ktorej sa pracuje. Je treba mať na pamäti, že niektoré brigády v zahraničí môžu poskytovať štipendiá alebo finančné prostriedky na cestovné náklady.

Ak je človek nadšený pre príležitosť pracovať v zahraničí, brigáda za hranicami Slovenska môže byť skvelým spôsobom, ako získať cenné skúsenosti a nové zručnosti. Ak bude mať na pamäti tieto aspekty, môže mať skvelý zážitok a nadobudnúť cenné skúsenosti.

Letné brigády od 15 rokov

Pre mladých ľudí vo veku 15 rokov je k dispozícii niekoľko možností letných brigád. Tieto letné brigády od 15 rokov môžu poskytnúť príležitosť na získanie pracovných skúseností, zarábanie peňazí a naučenie sa zodpovednosti. Tu je niekoľko tipov a možností:

 • Predajcovia: Práca v obchodoch s oblečením, potravinami alebo v supermarketoch môže byť vhodná pre mladých ľudí.
 • Dopĺňanie tovaru: Pomoc pri dopĺňaní tovaru na regály.
 • Čašníci/čašníčky: Práca v reštauráciách, kaviarňach alebo rýchlych občerstveniach. Často zahŕňa obsluhovanie zákazníkov, upratovanie stolov a prijímanie objednávok.
 • Kuchynskí pomocníci: Pomoc v kuchyni, umývanie riadu alebo príprava jednoduchých jedál.
 • Pomocní vedúci: Práca v letných táboroch ako pomocný vedúci pri aktivitách s deťmi.
 • Inštruktori: Ak máš špeciálne zručnosti (napr. šport, umenie), môžeš pracovať ako inštruktor v letných školách.
 • Záhradnícke práce: Pomoc pri údržbe záhrad, sadení kvetov, kosení trávy.
 • Údržba verejných priestranstiev: Práca pre mestské úrady alebo miestne komunity pri údržbe parkov, čistení a drobných opravách.
 • Administratívna výpomoc: Jednoduché administratívne práce v kanceláriách, ako je kopírovanie dokumentov, triedenie pošty a pomoc s dokumentáciou.
 • Pomoc v skladoch: Triedenie, balenie a inventarizácia tovaru.
 • Distribúcia letákov: Rozdávanie letákov a reklám po meste.
 • Promo akcie: Práca na promo akciách, prezentácia produktov alebo služieb.

Letné brigády od 15 rokov majú určité obmedzenia týkajúce sa pracovného času a typu práce, ktorú môžeš vykonávať. Je dôležité dodržiavať zákony a predpisy týkajúce sa zamestnávania mladistvých.

Brigáda pre študentov – zákonník práce

Zákonník práce upravuje zamestnávanie mladistvých, teda osôb mladších ako 18 rokov. Táto skupina zamestnancov má špecifickú právnu ochranu, čo znamená, že zamestnávatelia musia dodržiavať určité pravidlá a obmedzenia pri ich zamestnávaní.

 • Veková hranica: Osoba môže byť zamestnaná po dovŕšení 15 rokov.
 • Povinná školská dochádzka: Zamestnávateľ nesmie zamestnať osobu, ktorá ešte neukončila povinnú školskú dochádzku.

To znamená, že mladistvý môže začať pracovať, ak dovŕšil 15 rokov, a má ukončenú povinnú školskú dochádzku.

Povinná školská dochádzka trvá desať rokov, čo v praxi znamená, že mladistvý môže brigádovať až po skončení prvého ročníka strednej školy, konkrétne po letných prázdninách (po 31. auguste daného školského roka). Tento fakt často vedie k situácii, že mladí ľudia môžu začať pracovať až po dovŕšení 16 rokov.

Ako si nájsť letnú brigádu?

Letné brigády od 15 rokov sú skvelou možnosťou pre študentov, aby si v čase letných prázdnin vytvorili príjem a napravili svoj rozpočet. Nájsť vhodnú letnú brigádu však môže byť náročné. Nasledujúce rady pomôžu pri vyhľadávaní letnej práce.

Prvou vecou, ktorú je potrebné urobiť, je zistiť, aké druhy letných prác sú dostupné v okolí. To môže zahŕňať úlohy ako práca na pokladni, koncová čistota hotelov, udržiavanie záhrad, príprava jedál alebo aj animátorstvo.

Akonáhle sa získa prehľad o možnostiach, ktoré sú k dispozícii, je potrebné vytvoriť si profil, ktorý by mohli potenciálni zamestnávatelia vidieť. Tento profil by mal obsahovať informácie o skúsenostiach s prácou, schopnostiach a informácie o študijných a vzdelávacích programoch študenta.


Keď má svoj profil vytvorený, je čas začať hľadať letnú brigádu. Najprv je možné sa obrátiť na svoju školu, aby sa zistilo, či má nejaké zdroje, ktoré môže využiť. Dajú sa tiež skontrolovať stránky online, kde je možné nájsť množstvo letných pozícií.


Mnoho veľkých obchodných reťazcov ponúka letné pracovné pozície, takže je vhodné skontrolovať si obľúbené obchody. Je však potrebné mať vybavený zdravotný preukaz na prácu s potravinami.

Nájsť letnú prácu môže byť náročné, ak sa však študent bude držať týchto tipov, získa veľa možností. Treba sa uistiť, že jeho profil je kompletný a aktuálny, skontrolovať online stránky a obchody pre letné pracovné príležitosti a ak všetko ostatné zlyhá, uvažovať o dobrovoľníctve.

Ak sa budete držať týchto tipov, určite nájde letnú brigádu, ktorá mu bude vyhovovať.

Možnosťou je aj dobrovoľníctvo

Ak študent stále nezískal žiadne zaplatené letné pracovné príležitosti, mohol by takisto uvažovať o možnostiach dobrovoľníctva. Dobrovoľníctvo môže byť skvelou príležitosťou na získanie skúseností a tiež mu môže pomôcť pri vytváraní kontaktov.

Takže ak je študent ochotný vziať si prácu bez nároku na mzdu, dobrovoľníctvo môže byť skvelou možnosťou.

Aké druhy letných brigád existujú?

Letné brigády sú vynikajúci spôsob, ako využiť voľný čas počas prázdnin a získať užitočné skúsenosti. Ak človek hľadá letnú brigádu, existuje veľa možností. Tu je niekoľko typov, ktoré by sa mali zvážiť.

 • Brigády v obchode. Je možné si vybrať z množstva možností v obchodoch po celom svete. Brigády v obchodoch umožnia získať skúsenosti s predajom a komunikáciou so zákazníkmi.
 • Brigády v oblasti reklamy a marketingu. Ak má študent záujem o reklamu a marketing, existujú letné brigády, ktoré mu pomôžu rozvinúť jeho zručnosti. Môže pracovať pre reklamné agentúry alebo pre samostatné projekty.
 • Práca s deťmi. Ak má vzťah k deťom, je to skvelá príležitosť. Môže pracovať ako učiteľ alebo asistent učiteľa, alebo sa venovať starostlivosti o deti.
 • Záhradníctvo a opravy. Ak má rád prácu vo vonkajšom prostredí, je tu veľa príležitostí v oblasti záhradníctva a opráv. Môže pracovať pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú starostlivosťou o záhrady alebo pre samostatné projekty.
 • Športové letné brigády. Ak má študent rád šport, je tu veľa možností. Môže pracovať ako tréner alebo asistent trénera pre rôzne dospelejšie športy alebo ako tréner pre deti.
 • Letné brigády pre študentov. Pre študentov existuje veľa letných brigád. Môže pracovať pre spoločnosti, ako sú výskumné spoločnosti alebo študijné centrá prípadne pre samostatné projekty.

Tieto sú len niektoré z mnohých druhov letných brigád. Je dobré skúsiť prehľadať lokálne webové stránky alebo požiadať svojich priateľov o odporúčania, aby študent našiel letnú brigádu, ktorá vyhovuje jeho potrebám.

Letnú brigádu treba vyberať obozretne

V prípade ak v agentúre nemali miesto a inzeráty neponúkli nič zaujímavé, prípadne sa študentovi brigáda nepozdáva, netreba vešať hlavu. Je mnoho miest, kde sa dá zarobiť. Je dobré si pozrieť viac stránok na internete, prípadne navštíviť nejaké prevádzky.

Treba si vybrať brigádu, ktorá človeka bude baviť. Iba vtedy bude vykonávať prácu rád. Nie je nič horšie, ako keď človek trávi svoj čas na mieste, kde sa necíti dobre. Ak študent rád komunikuje s ľuďmi, je možné požiadať o brigádu v obchode, na pošte.

Niekedy má študent od brigády veľké očakávania a potom je z toho sklamaný. Takisto je vhodné spýtať sa vopred zamestnávateľa, čo bude náplňou práce a ako bude za to pracovník ohodnotený. To bude následne ukotvené v dohode o brigádnickej práci študenta.

Je na každom človeku, na koľko si cení svoju prácu. Niekomu stačí 5-6 € na hodinu, iný potrebuje viac. Mzda sa odlišuje od miesta, kde sa pracuje. Niektorí zamestnávatelia zabezpečia aj stravu. Brigáda je vhodný spôsob ako si privyrobiť potrebné peniaze.

Prečo je dobré v lete brigádovať?

Leto je čas, keď máme často viac voľného času, a to je skvelá príležitosť, ako ho využiť a zamestnať sa na čiastočný úväzok. Letná práca môže byť skvelým spôsobom, ako získať skúsenosti a príjmy navyše.

 • Získanie skúseností: Práca v reštaurácii, obchode, na pláži či v iných oblastiach prinesie cenné skúsenosti v predaji, službách a práci s ľuďmi.
 • Zvýšenie príjmu: Vďaka bonusom a odmenám si môže študent zarobiť viac ako v bežnom školskom roku.
 • Ušetrenie peňazí: pri práci v gastre býva stravovanie lacnejšie, takže ušetrené peniaze sa môžu investovať do zábavy alebo odložiť na neskôr.
 • Objavovanie nových oblastí: Vyskúšať si prácu vo výskume, administratíve či IT a zistiť, aká oblasť študenta najviac baví.
 • Rozšírenie obzorov: Letná práca prinesie nové zručnosti, vedomosti a kontakty, ktoré pomôžu v budúcnosti pri hľadaní stálej práce.

Leto je skvelou príležitosťou pre každého, kto chce získať skúsenosti a zarobiť si nejaké peniaze navyše. Letná práca pomôže získať nové zručnosti, skúsenosti a vedomosti a je možné si tiež zarobiť nejaké peniaze navyše.

Ak teda človek hľadá spôsob, ako využiť svoj voľný čas a získať nové skúsenosti, letná práca je pre neho skvelou voľbou.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang