Požičiavania a pôžičky – štatistiky, prehľad, skúsenosti

Slováci si požičiavajú čoraz častejšie a my sme zisťovali u koho si požičiavajú najradšej, taktiež na aký účel využívajú získané finančné prostriedky i aká veková kategória žiada o pôžičky najčastejšie. Pozrite sa na výsledok najnovších štatistík.

Slováci ešte stále majú najväčšiu dôveru u bankových spoločností. Nový trend však spôsobuje, že ľudia čoraz častejšie siahajú po alternatívnych formách pôžičiek. Pôžičky od nebankových spoločností sú totižto dostupnejšie, rýchlejšie a s množstvom výhod oproti bankovým inštitúciám. Veľkú obľubu si získavajú hlavne krátkodobé pôžičky, ktoré umožňujú získať malú sumu peňazí rýchlo a bez zbytočnej byrokracie. Čoraz obľúbenejšie sú aj aj tzv. P2P pôžičky.

Podľa druhu pôžičiek

Najviac využívanými pôžičkami si bezúčelové pôžičky a taktiež pôžičky určené na rekonštrukciu alebo modernizáciu bývania. Sú aj takí, ktorí si požičiavajú aj na poistenie nehnuteľnosti.

Podľa účelu využitia

Podľa výsledkov prieskumu väčšina obyvateľov Slovenka  by si z požičaných peňazí financovalo kúpu alebo rekonštrukciu bytu či rodinného domu. Slováci si taktiež veľmi radi požičiavajú na kúpu automobilu, motocyklu ale i počítačovej techniky. Mnohí investujú získané financie do tovarov súvisiacich so záľubami a športom i do vzdelávania.

Z hľadiska vekovej kategórie

Najčastejšími klientmi či už bankových alebo nebankových inštitúcií, ktorí majú záujem o získanie pôžičky je veková kategória mužov a žien od 36 do 50 rokov. O pôžičku majú ďalej záujem mladí ľudia vo veku od 26 do 35 rokov. Menší záujem o pôžičky javí veková kategória od 18 do 25 rokov. Najmenší záujem o pôžičky majú ľudia vo vekovom rozmedzí od 51 do 60 rokov.

Z hľadiska rodinného stavu

Najväčší záujem o pôžičky majú bezdetné rodiny. O pôžičky žiada viac ako 54 % bezdetných rodín. Mladí ľudia využívajú pôžičky práve v období, kedy si zariaďujú prvé vlastné domácnosti, prípadne rekonštruujú a obnovujú vybavenie domácnosti pre príchod detí.

Zadlženosť slovenských domácností v porovnaní s európskymi krajinami

Podľa prieskumov zadlženosť slovenských domácnosti nedosahuje v porovnaní s krajinami Európy ani jednu desatinu oproti európskemu priemeru. Na jednu slovenskú domácnosť pripadajú pohľadávky vo výške 368 €. Európsky priemer predstavuje neuveriteľne vysokú čiastku, a to až 4 724 €.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang