Splnomocnenie na prepis auta – vzor

Splnomocnenie je právny dokument, ktorý umožňuje osobe ustanoviť inú osobu ako splnomocnenca, ktorý bude konať v jej mene. Tento dokument dáva menovanej osobe alebo organizácii právomoc rozhodovať, podnikať kroky a uzatvárať právne dohody v mene príkazcu. Ako vyzerá vzor splnomocnenia? Ako urobiť odhlásenie auta a prihlásenie auta online?

Zastupovanie na základe splnomocnenia upravuje Občiansky zákonník – § 31 až 33b. Vďaka splnomocneniu je možné konať v mene druhej osoby. Môže ísť napríklad o splnomocnenie na prepis auta či splnomocnenie na odhlásenie auta.

Kľúčové informácie článku

Splnomocnenie na prepis auta dáva plnú moc splnomocnencovi prepísať auto splnomocniteľa na seba. Musí obsahovať osobné údaje oboch strán, rozsah splnomocnenia, informácie o aute, dátum a podpis splnomocniteľa overený notárom.

Je viac druhov splnomocnenia o prepise auta. Oprávňujú splnomocnenca len na niektorý úkon prepisu vozidla. Býva to napr. splnomocnenie na odhlásenie vozidla. Je nutné riadne vymedziť právomoci, aby nemohla byť plná moc zneužitá.

V niektorých prípadoch je možné urobiť prihlásenie vozidla či odhlásenie vozidla online, no je to zložitejšie. Avšak, ak pri prepise nie je prítomný predávajúci, vždy musí mať kupujúci splnomocnenie s jeho overeným podpisom.

Vzor splnomocnenia na prepis auta je k dispozícii aj na internete. Tento dokument pripravený na úpravu vo Worde sa dá stiahnuť aj v tomto článku.

Splnomocnenie na prepis vozidla

Splnomocnenie na prepis auta predstavuje vyjadrenie súhlasu splnomocniteľa, že splnomocnenec môže v jeho mene konať v vyššie uvedenej záležitosti – splnomocnenie na prepis vozidla teda oprávňuje splnomocnenca prepísať auto splnomocniteľa.

Spravidla je využívaný na jeden úkon v určitom časovom rozmedzí, ktorých sa splnomocniteľ nemôže zúčastniť osobne, a to napr. zo zdravotných dôvodov, z dôvodu vycestovania za hranicu, z dôvodu nemôcť si dovoliť odchod zo zamestnania. Takéto splnomocnenie, ako aj iné druhy plnej moci, možno ukončiť výpoveďou plnej moci.

Splnomocnenie na prepis auta – náležitosti

Keďže je splnomocnenie oficiálny právny dokument, musí obsahovať určité náležitosti, aby bolo platné. Tento dokument by mal v prvom rade obsahovať informácie o oboch stranách. Ďalej by nemal chýbať predmet splnomocnenia a následne rozsah splnomocnenia.

Ak ide o prepis vozidla, treba uviesť informácie o samotnom vozidle. Tieto informácie by mali zahŕňať:

  • druh vozidla 
  • typ vozidla
  • číslo motora a karosérie
  • farbu vozidla
  • ŠPZ alebo EČV

Aby bolo splnomocnenie platné, na konci musí byť dátum a notársky overený podpis splnomocniteľa.

Prepis vozidla

Prepis vozidla vyžaduje vyplnenie určitých dokumentov a podpísanie týchto dokumentov oboma stranami, aby bol prepis auta v súlade s právnym aspektom. Medzi tieto dokumenty patrí rozhodnutie o spravodlivej predajnej cene, formulár o prevode vlastníckeho práva a kúpna zmluva na auto a jej následné spísanie. Kúpna zmluva musí obsahovať všetky potrebné informácie o prepise auta.

Pri prepise auta osoba potrebuje:

  • doklad totožnosti
  • splnomocnenie na prepis auta, ak je držiteľ alebo vlastník vozidla zastupovaný
  • pôvodné tabuľky
  • potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla

Prepis vozidla môže byť často veľmi stresujúcou záležitosťou, no keď sa mu venuje náležitá pozornosť, celý proces prebehne hladko a bez problémov.

Treba dbať na to, aby bolo prihlásenie nového auta aj ďalšie úkony, ktoré zahŕňa prepis vozidla, urobené v súlade so zákonom.

Zmeny v prepise auta na Slovensku

Od roku 2023 zaviedlo Slovensko niekoľko nových zmien v prepisoch áut. Cieľom týchto zmien je zabezpečiť lepšiu evidenciu vozidiel v krajine a jednoduchší proces prepisu.

Jednou z kľúčových zmien je to, že EVČ bude viazané na vozidlo a nie na jeho majiteľa. To znamená, že v prípade prepisu vozidla na nového majiteľa sa nebudú musieť meniť tabuľky. Zmenia sa len v prípade, že si predošlý majiteľ bude chcieť ponechať svoje tabuľky s EVČ.

Ďalšou novinkou je zjednodušenie procesu prepisu auta. Pôvodne bolo nutné urobiť odhlásenie vozidla na dopravnom inšpektoráte v rámci adresy majiteľa a následne zariadiť prihlásenie vozidla na inšpektoráte v mieste bydliska nového majiteľa.

Teraz je možné urobiť prihlásenie nového auta aj odhlásenie auta na akomkoľvek dopravnom inšpektoráte. Pri prepise je prítomný predávajúci aj kupujúci, prípadne urobí prepis iba kupujúci, ktorý musí mať splnomocnenie na prepis vozidla od predávajúceho.

Treba myslieť na tabuľky EVČ. Pri prepise je nutné rozhodnúť, či zostanú novému majiteľovi s autom alebo si ich starý majiteľ ponechá a pridelí svojmu novému autu. EVČ nezostáva s predaným autom najmä vtedy, ak bolo vytvorené na požiadanie a obsahuje meno alebo nejaké iné konkrétne slovo.

Výraznou zmenou je obsah EVČ. Nové tabuľky neobsahujú skratku okresu. Každé EVČ sa skladá z 2 písmen, 3 čísel a 2 písmen na konci. Majiteľ auta má stále možnosť požiadať o EVČ so slovom či číslom, ktoré si sám vyberie. Avšak, to zahŕňa vyšší poplatok.

Ako funguje splnomocnenie na prepis auta?

Najprv musí splnomocniteľ vybrať dôveryhodnú osobu, ktorá bude v skutočnosti pôsobiť ako jeho právny zástupca. Táto osoba by mala byť spoľahlivá a mala by si plne uvedomovať zodpovednosť spojenú s prevodom vlastníctva vozidla.

Dokument o splnomocnení musí jasne uvádzať úmysel udeliť oprávnenie na prevod vlastníctva vozidla a mal by špecifikovať presné právomoci a obmedzenia udelené splnomocnencovi. Odporúča sa poradiť sa s odborníkom v oblasti práva alebo použiť šablónu špecifickú pre Slovensko.

Po vyhotovení a podpísaní splnomocnenia splnomocniteľom musí byť overené notárom. To znamená, že podpíše tento dokument v prítomnosti verejného notára, ktorý potom pripojí svoju pečať a podpis na overenie pravosti dokumentu.

S notársky overenou plnou mocou v ruke môže splnomocnenec urobiť prepis vozidla. Príslušným orgánom musí predložiť splnomocnenie spolu s požadovanými dokumentmi.

Prepis auta môže za majiteľa urobiť iba osoba, ktorá má od neho splnomocnenie na prepis vozidla s jeho podpisom overeným notárom.

Splnomocnenie na prepis auta – vzor

SPLNOMOCNENIE (vzor)

Podpísaný (á) [ ] rodné číslo [ ]

dátum narodenia [ ] bytom [ ]

číslo OP [ ]

týmto splnomocňujem:

meno a priezvisko [ ] rodné číslo [ ]

dátum narodenia [ ] bytom [ ]

číslo OP [ ]

k zriadeniu všetkých potrebných právnych úkonov a zmeny v evidencii na Dopravnom inšpektoráte Polície SR (odhlásenie, prihlásenie a iné zmeny vykonané na uvedenom motorovom vozidle) na mojom motorovom vozidle:

druh [ ] typ [ ]

číslo motora [ ] číslo karosérie [ ]

ŠPZ [ ] farba [ ]

V [ ] dňa [ ]

………………………………………………………………..

vlastnoručný podpis splnomocniteľa

Tento vzor sa dá stiahnuť vo formáte .DOCX na úpravu vo Worde tu – Splnomocnenie na prepis auta vzor.

Iné druhy splnomocnenia na motorové vozidlá

Pri rôznych právnych úkonoch spojených s nákupom, predajom či evidenciou vozidla je možné splnomocniť inú osobu na ich vybavenie. Okrem prepisu vozidla je možné splnomocniť inú osobu na predaj auta, odhlásenie auta, prihlásenie nového vozidla alebo prihlásenie vozidla zo zahraničia.

  • Splnomocnenie na predaj auta

Tento druh splnomocnenia má väčší rozsah ako splnomocnenie na konkrétny úkon v procese predaja. Pôvodný vlastník motorového vozidla môže splnomocniť druhú stranu naraz na viaceré úkony súvisiace s predajom vozidla.

  • Splnomocnenie na odhlásenie vozidla

Ak chce niekto previesť auto na Slovensku, súčasný majiteľ musí vyplniť konkrétnu dokumentáciu vrátane kúpno-predajnej zmluvy, osvedčenia o vozidle a ďalších súvisiacich dokumentov.

Ak to však osoba nemôže urobiť osobne alebo si želá poveriť vykonaním procesu niekoho iného, môže udeliť plnú moc. Splnomocnenie na odhlásenie auta sa od iných splnomocnení líši svojím rozsahom – kupujúci je zastupovaný len pri úkone odhlásenia auta.

Prepis vozidla môže byť často veľmi stresujúcou záležitosťou, no keď sa mu venuje náležitá pozornosť, celý proces prebehne hladko a bez problémov.

Predaj auta – postup

Proces predaja auta zvyčajne zahŕňa niekoľko krokov. Najprv predajca zaradí auto na predaj, a to buď prostredníctvom súkromnej ponuky alebo prostredníctvom predajne áut.

Zainteresovaní kupujúci sa potom spýtajú na auto a môžu požiadať o testovaciu jazdu alebo dodatočné informácie. Ak je kupujúci s autom spokojný, môže sa s predávajúcim dohodnúť na cene a podmienkach predaja.

Keď sa obe strany dohodnú na cene, kupujúci zvyčajne poskytne zálohu. Posledný krok zahŕňa vybavenie všetkých potrebných papierov vrátane prevodu vlastníctva, získania riadnej registrácie a poistenia vozidla. Predaj auta, postup a jeho účastníci sa môžu líšiť v závislosti od miesta a konkrétnych okolností, ale tieto kroky vo všeobecnosti popisujú proces nákupu auta.

Prihlásenie auta – online

Na Slovensku je prihlásenie vozidla zákonnou požiadavkou pre všetky motorové vozidlá prevádzkované na verejných komunikáciách. Tento proces zastrešuje ministerstvo vnútra, konkrétne odbor cestnej dopravy.

Na prihlásenie vozidla na Slovensku treba predložiť miestne príslušnému registračnému úradu určité doklady. K týmto dokladom zvyčajne patrí vyplnená prihláška, doklad totožnosti, doklad o bydlisku na Slovensku, doklad o vlastníctve vozidla a platná poistná zmluva.

Doklad o vlastníctve je možné preukázať kúpnou zmluvou, osvedčením o vlastníctve alebo notársky overenou kúpnou zmluvou. Ak bolo vozidlo zakúpené v autorizovanom servise, mala by stačiť platná kúpno-predajná zmluva. Okrem toho musí vozidlo prejsť technickou kontrolou, aby sa zabezpečilo, že spĺňa všetky bezpečnostné požiadavky.

Prihlásenie vozidla online je možné u zatiaľ neevidovaného vozidla urobiť na webových stránkach Ministerstva vnútra v prípade, že nebol predajcom vystavený doklad osvedčenie o evidencii časť II v papierovom vyhotovení A4 a že túto vec predajca vyznačí v elektronickej službe.

Po úspešnom ukončení procesu registrácie bude žiadateľovi poskytnutá jedinečná evidenčná tabuľka a úradné osvedčenie o evidencii vozidla. Tabuľka s evidenčným číslom musí byť viditeľne pripevnená na prednej a zadnej časti vozidla.

Odhlásenie auta – online

Pôvodný majiteľ väčšinou nerobí odhlásenie vozidla online, ale vždy na príslušnom orgáne Policajného zboru najlepšie v mieste jeho trvalého bydliska. V závislosti od situácie ide o prepis auta v okrese alebo prepis auta z okresu do okresu s rovnakým postupom ako pri predchádzajúcich dvoch úkonoch. 

Odhlásenie auta online môže byť pre majiteľov zložitejšie. Tento úkon vyžaduje kvalifikovaný elektrický podpis, a tak je pre mnohých jednoduchšie ísť vyradiť auto z evidencie osobne. Viac o službe odhlásenie vozidla online sa dá nájsť na webovej stránke Slovensko.sk.

To isté sa týka elektronicky vykonanej zmeny v držaní vozidla, ak ide o prepis auta v okrese alebo prepis auta z okresu do okresu. Pre niektorých je pohodlnejšie zájsť na príslušný orgán a osobne auto prepísať.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang