Úverové registre dlžníkov – recenzie

Nie vždy idú veci podľa plánu. Vezmete si pôžičku, príde neočakávaná situácia – zdravotné problémy, výpoveď v práci či nevyhnutné výdavky a problém je z ničoho nič na svete. Zaplatiť najbližšiu splátku jednoducho nie je možné. Ocitnete sa na zozname neplatičov – teda v úverovom registri dlžníkov a svoje dlhy už rozhodne inými úvermi nezaplatíte. Nikto vám ho totiž na základe tohto faktu neposkytne.

Ako sa dostať z takéhoto začarovaného kruhu, zákonným spôsobom odstrániť svoje meno z registra a navždy sa zbaviť nekonečných dlhov?

Úverové registre

Dlhy nám dokážu poriadne skomplikovať život samotné, register je „bonus“ navyše.

Registrov existuje hneď niekoľko, tie najdôležitejšie sú však Centrálny register dlžníkov (CERD) a SOLUS. CERD obsahuje informácie o všetkých fyzických a právnických osobách, ktoré majú záväzky tohoto druhu. SOLUS obsahuje informácie iba o samotných neplatičoch.

Tieto registre majú banky k dispozícií a navzájom si v nich poskytujú informácie. To aby sa nestalo, že vám v Banke A úver nedajú a o 20 metrov ďalej v Banke B áno. 

Ak sa teda omeškáte čo i len s jedinou splátkou, prípadne neuhradíte zdravotné odvody či bežnú faktúru od mobilného operátora, ste na zozname a akýkoľvek úver už dostanete naozaj veľmi ťažko.

Potrebujete napriek vašej súčasnej situácií ďalšiu pôžičku? Dobre to zvážte! Ak ide o nevyhnutný prípad, prečítajte si, aké máte možnosti aj so záznamom v registri!  

Každý možný finančný záväzok (úvery od nebankoviek, lízingy, faktúry za telefón a pod.) majú zvyčajne aj svoj špecifický register. Hoci je každý z nich aktualizovaný v iných intervaloch, všeobecne pre odstránenie sa z nich platí jedna univerzálna pravda.

Ako teda zo zoznamu von?

Ako samotný názov napovedá, aby sme sa dostali z registra DLŽNÍKOV, nesmieme byť dlžníkom. V praxi to znamená, že pokiaľ svoj dlh zaplatíme, čoskoro naše meno na zozname figurovať nebude. Samozrejme, ak pominieme niektorých nezodpovedných dlžníkov, ktorý miesto splatenia dlhu utratia peniaze za lepší model telefónu, keby sme tie peniaze mali, jednoducho by sme ich zaplatili.

Dôvodom, prečo sa človek dostáva do registra dlžníkov je teda ten, že na splatenie jednoducho peniaze nezostali a radiť vám, aby ste do riešili splatením dlhov sa vymyká logike. Poďme sa teda spolu pozrieť na to, aké máte v tomto prípade možnosti.

1. možnosť: KOMUNIKUJTE!

Najčastejšia chyba, ktorú z môjho pohľadu ľudia pri dlhoch robia je, že sa snažia problém premlčať. Jednoducho sa s bankou či iným veriteľom zahrajú na tichú domácnosť a čakajú, že problém zmizne tak nejak sám. 

Lenže nikto sa pochopiteľne o svoje peniaze len tak pripraviť nenechá a dlh vám len tak neodpustí. Premlčanie si banka môže vyložiť rôzne, v každom prípade však môžete očakávať napríklad návštevu exekútora. A to je skutočne to posledné, po čom určite túžite.

Môžem a budem to opakovať donekonečna, pokiaľ to bude nutné. Nikto nemá v úmysle zničiť vám život, inštitúcie chcú len svoje peniaze späť. Ak nedokážate zaplatiť najbližšiu/ niekoľko najbližších splátok uhradiť, navštívte svojho veriteľa, situáciu mu vysvetlite a nájdite spolu alternatívne riešenie.

Môže to byť splátkový kalendár, nižšie splátky s dlhšou dobou splácania či jednoducho odklad splátok. Takže rada znie – KOMUNIKOVAŤ!

2. možnosť: konsolidácia úverov

Veľmi obľúbené slovo, ktoré sa dnes točí v televíznej reklame naozaj často. Keďže mnoho osôb má hneď niekoľko úverov naraz, ponúka sa možnosť spojiť všetky svoje pôžičky do jednej a splácať jednoduchšie. 

Nielen že budete mať vo veciach lepší prehľad, ale konsolidácia vám dokáže mesačne ušetriť naozaj zaujímavé čiastky! Pokiaľ máte problém so splácaním, pomoc v podobe niekoľkých desiatok eur mesačne navyše sa náramne hodí.

Samozrejme, konsolidácia je zaujímavá pre všetkých klientov, nielen tých v problémoch. Do jednej splátky môžete dokonca začleniť aj svoje kreditné karty a kontokorent.

3. možnosť: osobný bankrot

Ak vám dlhy vyslovene prerastajú cez hlavu a zdá sa, že už nie je iná možnosť, vtedy je rozumné zvážiť niečo, čoho sa ľudia na Slovensku stále pomerne boja – osobný bankrot. Osobný bankrot je jednoznačne riešením číslo 1, pokiaľ výška vašich dlhov prerastie výšku vášho majetku.

Osobný bankrot? Za určitých okolností ideálnym riešením!

Hoci je to jediné možné riešenie, ako splatiť svoje záväzky s tým, že časť z nich vám bude odpustená, nečaká vás vôbec nič jednoduché.

Celý proces sa hravo natiahne cez tri roky a vyžaduje veľa úsilia, poctivej práce a dodržiavania nastavených pravidiel. Jedna chyba a všetky vaše dlhy musíte poctivo splatiť do posledného centu.

Osobný bankrot si vyžaduje poriadnu dávku pevnej vôle a zodpovednosti, ak sa pre takýto krok rozhodnete, berte ho s plnou vážnosťou.

4. možnosť: siahnite si do komfortu

Ak túžite po vymazaní vášho mena z úverového registra, teda aj po splatení dlhov, možno nastal čas zvážiť niektoré vaše veci. Menší byt, lacnejšie auto či predaj vecí, ktoré nepotrebujete, môže výrazne napomôcť vašej situácií.

V konečnom dôsledku môže byť takýto predaj omnoho výhodnejší, ako by to mal neskôr urobiť exekútor. Ten totiž často rozpredá veci na dražbách za zlomok pôvodnej hodnoty.

Ďalšou možnosťou, ako splatiť svoje dlhy a vyhnúť sa registru sú peniaze navyše. Skúste sa dohodnúť s vašim zamestnávateľom, či by ste nemohli robiť niečo navyše, zostať v práci o niečo dlhšie alebo jednoducho dostať pridané. Druhou možnosťou sú brigády popri práci.

SOLUS je komplikovanejší

Po zaplatení napríklad omeškanej faktúry za telefón ste z blacklistu operátora vymazaný, záznam v SOLUSe vám však zostáva. A tento fakt vám dokáže poriadne skomplikovať život, a to pre jeden hlavný dôvod – so záznamom v tomto systéme môžete na akýkoľvek úver zabudnúť.

SOLUS si dokáže dať s aktualizáciou registra poriadne načas.

Vymazanie zo SOLUSu sa síce deje automaticky, no zvyčajne v lehote 3 až 36 mesiacov. Je preto rozumnejšie po riadnom splatení úveru podať písomnú žiadosť o vymazanie údajov s overeným podpisom.

Ďalším krokom je rozviazať po splatení úveru s poskytovateľom zmluvu. Tým stráca váš súhlas na spracovanie vašich osobných údajov, ktoré vkladá do registra. Po týchto krokoch by ste mali byť z registra vymazaný. Ak sa to do troch rokov neudeje, obrátťe sa na kompetentné orgány. To je však veľmi zriedkavý prípad.

Záver

Samotné vymazanie sa z úverového registra je záležitosťou niekoľkých jednoduchých krokov. Väčší problém prichádza so samotnou príčinou toho, prečo ste sa doň vôbec dostali. Do registra dlžníkov vás môže dostať aj minipôžička. Nájdite teda všetky možné spôsoby, ako sa dlhov zbaviť a začnite žiť slobodne. Nejaký úverový register je potom už len formalitou

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang