Ako nenaletieť internetovým podvodníkom

Ľudia v snahe získať úver vyskúšajú niekedy aj nemožné. Ak nedostanú pôžičku od banky a ani od nebankovej inštitúcie, skúsia to na internete od rôznych súkromných investorov alebo sprostredkovateľov.

Bohužiaľ, internetoví podvodníci s pôžičkami a úvermi sú aj na Slovensku pomerne aktívni. Svedčia o tom desiatky trestných oznámení, ktoré podávajú podvedení žiadatelia o pôžičku. Prečo žiadatelia a nie klienti? Jednoducho preto, že na 99 percent nikdy k žiadnemu poskytnutiu pôžičky nepríde.

Toto sú 3 najčastejšie typy internetových podvodov s úvermi:

Poplatky vopred

Asi najviac používaným podvodom je vylákanie poplatkov vopred za vybavenie úveru. Najčastejšie sa zdôvodňuje zaplatenie poplatku napríklad nákladmi na spracovanie žiadosti, nákladmi na bankové poplatky za zaslanie úveru alebo ide o poplatok za zvýhodnený úrok. Nič z toho na 99 percent nie je pravda.

Výška poplatkov môže byť rozličná, nakoľko aj slovenský internet zaplavujú inzeráty od desiatok až stoviek podvodníkov. Najčastejšie ide o nastrčené osoby zo zahraničia, ktoré používajú buď domáce alebo zahraničné bankové účty. Tieto osoby často ponúkajú zahraničné pôžičky.

Ak by ste pátrali po vlastníkoch týchto účtov, znova sa dopracujete len k nastrčeným osobám a nikomu „reálnemu“.

Niektoré poplatky sa nemusia javiť na prvý pohľad vôbec vysoké:

  • napríklad ak niekto ponúka úver na 2 000 € a žiada za to zaplatiť vopred „len“ 50 €, nemusí sa to zdať veľa
  • sú však aj prípady, kedy si internetový podvodník vypýtal oveľa viac, niekedy aj 10 alebo 20 percent zo sumy sľubovanej pôžičky
  • niektorí podvodníci vám budú sľubovať, že vám poplatok vrátia, ak pôžičku nevybavia – ani to nie je pravda, nevrátia vám nič

Naša rada je samozrejme stručná a znie veľmi jasne: neplaťte nič. Skúsenosti stoviek až tisícov ľudí na internete za posledné roky hovoria úplne jasnou rečou – tieto poplatky sú jasný podvod a nikdy sa k sľubovaným peniazom nedostanete. Naopak, všetko, čo zaplatíte, skončí v nenávratnej čiernej diere a vy už neuvidíte ani sľubovanú pôžičku, ani peniaze, ktoré ste za poplatok vyplatili.

NIEKEDY NEMÁ DRZOSŤ HRANÍC: Z praxe sú známe aj prípady, kedy človek zaplatil prvý poplatok, no o pár dní po ňom chceli ešte jeden poplatok. Aký bol dôvod? Napríklad komplikácie so schválením v dôsledku nízkej bonity žiadateľa.

Najabsurdnejšia je však rozhodne situácia, ak nebudete s druhým poplatkom súhlasiť a budete žiadať vrátiť ten prvý. V tomto prípade po vás bude chcieť podvodník poplatok za vrátenie prvého poplatku. Áno, čítate dobre, naozaj sa to už stalo!

Poistenie úveru vopred

Veľmi podobným prípadom ako poplatky vopred je aj poistenie úveru vopred. Ide v podstate len o alternatívu k poplatkom, kedy je zmenené zdôvodnenie. Žiadne poistenie sa neplatí vopred ešte pred vybavením a schválením úveru. Navyše, ak niekto inzeruje v bežnej internetovej inzercii, ide o veľmi nepravdepodobnú situáciu, že by práve takýto veriteľ poskytoval k úverom aj poistenie.

Aj v tomto prípade máme pre vás jasné odporúčanie – neplaťte nič. Poistenie k bežným spotrebiteľským úverom nemôže byť povinne vyžadované a z toho titulu ani nemá logiku, aby po vás niekto automaticky chcel zaplatiť takúto položku a navyše vopred. aj v tomto prípade platí, že ak niečo zaplatíte, s najväčšou pravdepodobnosťou peniaze už nikdy neuvidíte.

Podvody s pôžičkami prebiehajú online, ale aj v reálnom svete. Bohužiaľ, stali sa bežnou súčasťou každodenného sveta podobne ako podvodné telefonáty.

Emaily spamového charakteru

Niekedy ani nemusíte aktívne hľadať inzeráty s pôžičkami a príde vám na váš email ponuka na úver. Ide v podstate o spam, čiže nevyžiadaný e-mail, väčšinou s „divným“ slovosledom a s gramatickými chybami. Je to preto, že za takýmito e-mailami sú znova len nastrčené osoby zo zahraničia, ktoré vás chcú podviesť a okradnúť.

Najčastejšie vyžadujú po vás zaslanie osobných údajov, ako sú meno, adresa, číslo zdravotného poistenia, číslo občianskeho preukazu alebo rodné číslo. Podobné údaje niekedy môžu vyžadovať aj podvodníci v internetovej inzercii, samozrejme, okrem už vyššie zmienených poplatkov vopred. Aby nedošlo k zneužitiu údajov, treba poznať zásady bezpečnosti na internete.

Okrem osobných údajov zvyknú podvodníci vyžadovať napríklad číslo platobnej karty alebo kreditnej karty, dátum platnosti karty a niekedy dokonca aj kontrolný kód nachádzajúci sa na zadnej strane. Tento kód má obvykle 3 čísla a slúži pre potvrdenie platieb cez internet.

Dôrazne vás varujeme: nikdy neposielajte cez internet neznámym ľuďom žiadne z vyššie uvedených údajov. Je veľmi pravdepodobné, že všetky tieto údaje budú zneužité, či už takou formou, že niekto „na vás“ naberie pôžičky v zahraničí, prípadne vám začnú z účtu alebo kreditnej karty „miznúť“ peniaze.

Podľa čoho rozoznať podvodníka?

Pre ľudí, ktorí sa dostanú do kontaktu s podvodníkmi pravidelne, nie je problém rozoznať podvodný inzerát alebo ponuku na úver od tých serióznejších. Človek, ktorý však rieši svoje finančné problémy len sporadicky, môže ale podľahnúť falošnému dojmu.

Z tohto dôvodu sme si pre vás pripravili zoznam najčastejších typických znakov, ako môžete rozoznať internetového podvodníka:

  1. Žiadne dohľadateľné kontaktné údaje – poskytovateľ úveru sa skrýva za falošné meno a neuvádza okrem emailu alebo zahraničného čísla žiadne iné seriózne kontaktné údaje
  2. Poplatky vopred – ako sme spomenuli už vyššie, vybavenie je podmienené zaplatením peňazí vopred
  3. Gramaticky a štylisticky nesprávne texty – v minulosti bolo toto rozpoznávacie znamenie viac viditeľnejšie, dnes sa na to ale dá prísť tiež; keďže väčšina internetových podvodníkov je zo zahraničia, texty inzerátov aj prípadnej mailovej komunikácie sú len strojovo prekladané a preto sa dajú takto odhaliť
  4. Podozrivo výhodné podmienky – ak vám niekto ponúka úver za pár percent, nechce od vás žiadne doloženie príjmu či bonity alebo ponúka úver bez registra, majte sa na pozore
  5. Vyžadovanie súkromných údajov – vyžadovať súkromné údaje je síce bežnou praxou bánk aj nebankoviek, avšak vždy vám dávajú podpísať s takouto žiadosťou o úver aj súhlas so spracovaním súkromných údajov; niečoho podobného sa pri internetových podvodníkoch nikdy nedočkáte

RIEŠENIE PODVODU? BOHUŽIAĽ, ŽIADNE! Ak sa stanete obeťou podvodu, s najväčšou pravdepodobnosťou sa už svojich peňazí nikdy nedopátrate naspäť. Môžete síce podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ale polícia obvykle nezistí konkrétnu totožnosť a nemá ani páky na to, aby vám peniaze vrátila.

Nezverejňujte na internete žiadne údaje o sebe alebo o svojich účtoch.

TIP: S internetom súvisí aj závislosť od internetu, o ktorej sa dá prečítať na stránke Vmagazin.sk.

Naše odporúčanie na záver

Za žiadnych okolností by ste nemali platiť nič vopred za vybavenie úveru. Rovnako tak by ste nikdy nemali posielať svoje osobné údaje, najmä rodné číslo alebo číslo občianskeho preukazu, nikomu z inzerátu. To isté platí aj o údajoch z platobnej karty alebo kreditnej karty.

Určite je nutné zvýšiť pozornosť pri temnejších zákutiach internetu, ako je dark web, resp. darknet, kde je nebezpečenstvo internetových podvodov oveľa väčšie než na obyčajných webových stránkach. Vždy treba dbať najprv na svoju bezpečnosť a je dobré si všetko overovať.

Takisto je dôležité nekontaktovať ani nedvíhať neznáme čísla, kým si ich človek vopred neoverí.

Podvodné stránky môže odhaliť aj najlepší antivírus inštalovaný v počítači.

Ak zlyhajú všetky možnosti, napríklad nezískate ani bankovú pôžičku a ani nebankovú pôžičku, skúste si požičať od rodiny alebo od známych. Alternatívou môže byť predaj hnuteľného majetku, ktorý súrne nepotrebujete. Posielať poplatky vopred pri pôžičkách od neznámych ľudí z inzercie sa totiž rovná vyhodiť ich von oknom.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang