Je broker XTB bezpečný?

Pri zvažovaní investičných príležitostí je najdôležitejšie zaistiť bezpečnosť a ochranu vlastných finančných prostriedkov. Vo svete online obchodovania je výber renomovaného brokera nevyhnutný. Spomedzi množstva dostupných možností je jedným z maklérov, ktorý často púta pozornosť, XTB. Je broker XTB bezpečný?

Vďaka širokej ponuke obchodných nástrojov, pokročilým funkciám platformy a globálnej prítomnosti si XTB získal významné postavenie v obchodnej komunite. Pred zverením kapitálu akémukoľvek brokerovi je však nevyhnutné položiť si otázku „Je tento broker bezpečný?“.

Kľúčové informácie článku

Platforma XTB je regulovaná príslušným regulačným orgánom každej krajiny, v ktorej má pobočky. Je to napr. Národná banka Slovenska na Slovensku alebo Česká národní banka v Česku.

XTB ochraňuje prostriedky svojich klientov tým, že ich drží na oddelenom účte od majetku firmy, garančným fondom či dvojfázovým overovaním úkonov v účte klientov.

Broker XTB ponúka širokú škálu finančných prostriedkov, investičné plány a ďalšie výhody. Veľkým plus je zisk úrokov z nezainvestovaných prostriedkov.

Ako je platforma XTB regulovaná?

Platforma XTB je svetová online investičná platforma, ktorá ponúka okrem iného aj vysokú mieru transparentnosti. XTB poskytuje svojim zákazníkom dôveryhodné prostredie pre investovanie ich finančných prostriedkov.

XTB má pobočky v 11 krajinách sveta a v každej z nich je táto platforma regulovaná príslušným regulačným orgánom. Na Slovensku to je Národná banka Slovenska a v Českej republike to je Česká národní banka.

Ďalej platforma XTB pôsobí napr. vo Veľkej Británii, kde je regulovaná FCA (Financial Conduct Authority), v Poľsku, kde ju reguluje KNF (Komisja Nadzoru Finansowego) či vo Francúzsku, kde je regulovaná ACP (Autorité de Contrôle Prudentiel).

Platforma XTB je navyše kótovaná na Varšavskej burze cenných papierov, čo zvyšuje jej transparentnosť. Na burze cenných papierov prebiehajú regulované obchody, ktoré sú pod dohľadom. Dôveru u zákazníkov vzbudzujú aj finančné výkazy, ktoré XTB pravidelne zverejňuje.

Ochrana finančných prostriedkov klienta

Okrem regulačných orgánov jednotlivých krajín či Varšavskej burzy cenných papierov zabezpečuje ochranu finančných prostriedkov klientov aj samotná platforma XTB. Broker používa na ochranu rôzne prostriedky, čím zvyšuje svoju dôveryhodnosť.

Dôležitou súčasťou ochrany je spôsob, akým XTB drží finančné prostriedky zákazníkov. Všetky finančné prostriedky klientov drží platforma XTB oddelene od vlastného majetku. To znamená, že klient nepríde o svoje prostriedky, ak by mala problémy samotná platforma, pretože nie sú jej majetkom.

Prostriedky klientov sú navyše chránené garančným fondom do 22 000 EUR. To môže zabezpečiť náhradu straty, ktorá by mohla vzniknúť zákazníkom pri platobnej neschopnosti XTB. Platforma používa na ochranu aj ďalšie nástroje.

Investovať bezpečne s XTB >


Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Účet klienta je v aplikácii chránený heslom, odtlačkom prsta či kódom, aby mal k vlastnému účtu prístup len investor. Spojenie medzi aplikáciou a XTB je šifrované a peniaze môžu byť z konkrétneho používateľského účtu XTB prevedené len na osobný účet vlastníka.

XTB používa pri potvrdzovaní úkonov v používateľskom účte overenie identity investora cez ďalšie spojenia, ako je napr. overenie cez SMS, telefón alebo e-mail. Platforma stále viac inovuje svoje zabezpečenie, aby svojim zákazníkom poskytla najlepšie služby.


Aké ďalšie výhody má platforma XTB a čo ponúka?


XTB chráni finančné prostriedky svojich klientov a na bezpečnosť pri investovaní upozorňuje aj na svojich webových stránkach. (zdroj: sk.xtb.com/internetova-bezpecnost)

Broker XTB

Broker XTB je popredná online maklérska spoločnosť, ktorá ponúka širokú škálu obchodných služieb klientom na celom svete. Spoločnosť XTB bola založená v roku 2002 a stala sa jedným z najväčších a najdôveryhodnejších maklérov v tomto odvetví.

Jednou z kľúčových vlastností spoločnosti XTB je jej komplexný výber obchodovateľných aktív na rôznych finančných trhoch. Klienti majú prístup k rôznorodým nástrojom vrátane:

  • forex obchodovania – XTB ponúka široký výber menových párov, ktorý umožňuje obchodníkom zúčastňovať sa na devízovom trhu s konkurenčnými spreadmi
  • indexov – obchodníci môžu prostredníctvom obchodnej platformy XTB špekulovať na výkonnosť globálnych akciových indexov, ako sú S&P 500, FTSE 100 a DAX 40
  • komodít – XTB poskytuje prístup k populárnym komoditám, ako je zlato, striebro, ropa a poľnohospodárske produkty, čo umožňuje obchodníkom profitovať z cenových pohybov na týchto trhoch
  • akcií a ETF – klienti môžu obchodovať so širokou škálou jednotlivých akcií a burzových fondov (ETF) z hlavných svetových búrz vrátane newyorskej burzy (NYSE) a burzy NASDAQ
  • kryptomien – XTB ponúka obchodovanie s populárnymi kryptomenami, ako sú Bitcoin, Ethereum a Ripple, čo klientom umožňuje špekulovať na pohyby cien digitálnych aktív

Pokiaľ ide o poplatky, XTB funguje na základe transparentného cenového modelu s konkurenčnými spreadmi a nízkymi poplatkami. Konkrétne poplatky účtované XTB sa môžu líšiť v závislosti od typu účtu a obchodovaného finančného nástroja. Informácie o poplatkoch sú na webových stránkach XTB.

Vo všeobecnosti si XTB účtuje poplatok 0,70 % v prípade platby kartou a vklad prevodom či PayPal je zadarmo. Otvorenie účtu je zdarma. Napr. za investovanie do akcií a ETF sa neúčtujú žiadne poplatky v prípade mesačného obratu do 100 000 EUR, inak je to 0,2 %, teda min. 10 EUR.

Celkovo XTB poskytuje komplexný obchodný zážitok s rozmanitou ponukou aktív aj nízkymi poplatkami, vďaka čomu je obľúbenou voľbou medzi investormi. Okrem toho je veľkou výhodou získavanie úroku z nezainvestovaných prostriedkov.

Úrok z nezainvestovaných prostriedkov

Jednou z obľúbených výhod online platformy XTB je možnosť získať úrok z nezainvestovaných prostriedkov, USD či EUR. Úroková sadzba sa počíta každý deň a platformou je zisk z úroku vyplácaný mesačne do 5 dní nasledujúceho mesiaca.

Platforma XTB túto možnosť nepodmienila minimálnou ani maximálnou hodnotou nezainvestovaných prostriedkov. To znamená, že každý klient, ktorý má na účte nejaké nezainvestované prostriedky, z nich získava úrok.

Toto úročenie sa spúšťa automaticky v prípade, že má zákazník na účte nejaké nezainvestované prostriedky. Aktuálne úrokové sadzby sú:

MenaPrvých 90 dní po uzatvorení zmluvySazba po 90 dňoch
EUR4,20 % p. a.2,00 % p. a.
USD5,00 % p. a.2,50 % p. a.

Aktuálne úrokové sadzby sa nachádzajú na tomto odkaze.

XTB investičné plány a ďalšie výhody

Obľúbenou funkciou sú aj investičné plány XTB. Používateľom umožňujú zostaviť si z viac než 365 ETF vlastný investičný plán, na základe ktorého následne systém platformy automaticky investuje vklad peňazí do ETF vybraných používateľom.

Investičný plán sa dá otvoriť na XTB len niekoľkými jednoduchými krokmi. Investor si vyberie ETF, ktoré chce mať v portfóliu, a následne každému určí percentuálne množstvo, ktoré má byť systémom XTB zainvestované do jednotlivých ETF.

Investor potom urobí vklad peňazí a platforma ich podľa určených percent automaticky rozdelí a zainvestuje do ETF, ktoré si používateľ vybral. Minimálny vklad je 15 €. Pasívne investovanie nebolo nikdy jednoduchšie.

XTB svojim klientom ponúka aj nízke poplatky či demo účet. Testovací demo účet umožňuje začínajúcim investorom investovať virtuálne peniaze. Tak sa môžu naučiť orientovať sa na platforme XTB a predchádzať chybám, ktorých by sa mohli dopustiť pri investovaní na reálnom účte.

Investovať cez platformu XTB >


Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Aplikácia xStation5, resp. xStation, je ďalším z nástrojov, ktoré uľahčujú investovanie cez XTB. Ponúka online obchodovanie odkiaľkoľvek či používateľsky prívetivé rozhranie. Klienti tam majú na výber z viac než 6 200 finančných nástrojov.

Spoločnosť XTB tiež poskytuje obchodníkom vedomosti a zručnosti, ktoré potrebujú na dosiahnutie úspechu na finančných trhoch. Maklér ponúka množstvo vzdelávacích zdrojov vrátane webových seminárov, výukových programov, článkov a obchodných príručiek.

XTB poskytuje klientom prístup ku komplexnému balíku nástrojov na výskum a analýzu – od trhových správ v reálnom čase a ekonomických kalendárov až po pokročilé ukazovatele technickej analýzy a nástroje na tvorbu grafov.

Platforma XTB ponúka aj služby zákazníckej podpory, aby pomohla klientom s akýmikoľvek otázkami alebo problémami, s ktorými sa môžu stretnúť. Zákaznícka podpora XTB je dostupná aj v slovenskom jazyku pre zákazníkov zo Slovenska.

Ako regulovaný broker XTB dodržiava prísne regulačné normy na zaistenie bezpečnosti a ochrany finančných prostriedkov klientov. Spoločnosť XTB je autorizovaná a regulovaná renomovanými finančnými orgánmi, čo klientom poskytuje pokoj a istotu, že ich investície sú chránené.

Celkovo XTB ponúka mnoho výhod navrhnutých tak, aby uspokojili rôznorodé potreby investorov. Vďaka záväzku k transparentnosti, integrite a spokojnosti klientov je spoločnosť XTB naďalej dôveryhodným partnerom pre všetkých, ktorí sa chcú efektívne a ziskovo pohybovať na finančných trhoch.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang