XTB investičné plány – skúsenosti, recenzia, ako automatizovať investovanie

XTB je obchodná platforma, ktorá ponúka možnosť urobiť si vlastný automatizovaný investičný plán, vyhovujúci potrebám a cieľom každého investora. Táto platforma, s dlhoročnými skúsenosťami na finančnom trhu, priniesla svojim používateľom možnosť zjednodušiť ich pravidelné investovanie. Ako automatizovať investovanie? Aké majú investori skúsenosti s XTB investičným plánom?

Článok preskúma XTB investičné plány aj ich výhody. Okrem toho sa bude zaoberať tým, ako XTB investičné plány fungujú, ako s nimi začať a ako automatizovať investovanie. Či už je človek začiatočník alebo skúsený investor, XTB broker má každému čo ponúknuť.

Veľkou výhodou investičných plánov v XTB je 0 % poplatok. Investovanie je možné plne automatizovať a neplatiť žiadne poplatky.

Vyskúšať investičný plán XTB >


Na 76 % účtov investorov dochádza u XTB brokera k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami.

Investičný plán XTB

Zostavenie investičného plánu môže uľahčiť investovanie začiatočníkom aj skúseným investorom. Investičný plán XTB sa zostavuje z rôznych ETF podľa výberu používateľa. Ten si nastaví aj to, koľko percent má platforma XTB investovať do každého zvoleného ETF fondu.

ETF je typ investičného nástroja, ktorý sleduje podkladový index, napríklad akcie, dlhopisy alebo komodity. S týmito fondmi sa obchoduje na burzách cenných papierov, čo investorom umožňuje nakupovať a predávať akcie počas dňa podobne ako akcie.

ETF ponúkajú investorom diverzifikáciu, nízke náklady a flexibilitu, vďaka čomu sú obľúbenou voľbou pre individuálnych aj inštitucionálnych investorov. Predstavujú tiež pohodlný spôsob, ako získať expozíciu na určitom trhu alebo v určitom sektore bez toho, aby investor musel nakupovať jednotlivé akcie.

Investičný plán a ETF sú skvelou voľbou pre tých, ktorí sa rozhodli pre pasívne investovanie. Vďaka výbornej diverzifikácii ETF sú dosť stabilné na dlhodobé investovanie. Platforma má navyše pri investičnom pláne funkciu Automatické investovanie, ktorá investovanie výrazne uľahčí.

Ide vlastne o zautomatizovanie pravidelného investovania. Investor pošle čiastku peňazí a systém platformy ju automaticky investuje podľa rozloženia investičného plánu. XTB automatické investovanie teda funguje na základe toho, ako si sám investor rozložil svoj investičný plán.

Platforma XTB ponúka investovanie rôzne veľkej čiastky peňazí už od 15 €. Investičný plán XTB a investovanie do ETF má mnoho výhod, no platforma upozorňuje, že ponúkané finančné nástroje sú rizikové, a tak treba investovať rozumne a zodpovedne.

Čo ponúka investičný plán XTB?

Veľkou výhodou je výber ETF. Na platforme XTB sa dá vybrať z viac než 365 rôznych ETF fondov. Investor si tak môže zostaviť investičný plán z fondov, ktoré mu budú najviac vyhovovať. Výber mu umožňuje zamerať sa na investovanie do rôznych aj preferovaných sektorov a odvetí.

Investovanie je zároveň prístupné začiatočníkom aj pokročilým. Začínajúcim investorom, ktorí uprednostnia skôr vklad nižších čiastok, môže pomôcť možnosť investovať už od 15 €. Postupne tak môžu investovať menej peňazí do skvele diverzifikovaného portfólia.

Platforma XTB ponúka aj transparentný a flexibilný prístup. Investor môže kedykoľvek kontrolovať vybrané ETF a získavať o nich informácie. Má tiež možnosť so svojím investičným plánom manipulovať, a tak ho kedykoľvek otvoriť či zatvoriť. Jednoducho môže v jeden deň vkladať a vyberať svoje peniaze.

Výhodou sú aj veľmi nízke XTB poplatky. Ak investor mesačne investuje menej než 100 000 €, investovanie je bez poplatkov. V prípade, že sa táto hranica presiahne, je investorovi účtovaný nízky poplatok 0,2 %. Netreba zabúdať na konverziu meny. Za ňu môže byť účtovaný poplatok 0,5 %.

Okrem toho používateľsky prívetivé rozhranie platformy XTB uľahčuje celé investovanie. Investičný plán sa dá nastaviť a otvoriť niekoľkými krokmi. Jeho správa je tiež veľmi jednoduchá. Celý proces investovania je následne uľahčený funkciou Automatické investovanie, ktorá sama prerozdeľuje peniaze do vybraných ETF.

Na platforme XTB si môže investor vybrať z viac než 365 ETF.

Ako otvoriť investičný plán XTB?

Investičný plán XTB sa dá zostaviť len niekoľkými jednoduchými krokmi. Platforma XTB ponúka svojim používateľom nekomplikovaný a rýchly spôsob na vstup do sveta investovania. Po prieskume a určení vlastných investičných cieľov môže investor na XTB jednoducho otvoriť svoj investičný plán:

 • výber ETF – vlastné portfólio si vytvorí investor; má na výber z viac než 365 ETF, ktoré majú rôzne zameranie, zloženie, výnos aj rating; investor môže využiť tipy na ETF, ktoré môže získať aj od samotnej platformy XTB
 • alokovanie vlastných prostriedkov – to znamená, že investor sám nastaví, koľko percent z jeho pravidelnej investície má byť investované do každého z vybraných ETF; ďalej sa nemusí o investovanie čiastky do každého ETF starať, pretože to zaň urobí XTB Automatické investovanie
 • vklad – následne investor vloží čiastku peňazí, ktorá má byť investovaná; investovanie sa dá zjednodušiť nastavením opakovaných platieb, ktoré budú pravidelne vkladané a investované na základe investičného plánu
 • sledovanie investičného plánu – ďalej bude pracovať platforma XTB, vkladané peniaze bude pravidelne investovať do investičného plánu tak, ako si ho rozvrhol sám investor; on môže ďalej sledovať a získavať informácie o ETF, do ktorých investoval, a kontrolovať svoje investovanie

Používateľsky prívetivé rozhranie platformy, XTB automatické investovanie či nízke XTB poplatky sú veľkou výhodou. Spolu s možnosťou využívať praktickú funkciu na vytvorenie investičného plánu robia platformu XTB skvelou možnosťou na investovanie pre začínajúcich aj pokročilých investorov.

Investičný plán XTB sa dá nastaviť a otvoriť niekoľkými jednoduchými krokmi. Pasívne investovať sa tak dá jednoduchšie než kedykoľvek predtým.

Otvoriť investičný plán XTB >

Okrem jednoduchého nastavenia a otvorenia investičného plánu ponúka XTB rôzne návody a rady, ako si zostaviť dobré portfólio. Informácie sú na ich webovej stránke aj YouTube kanáli XTB.

Tipy od XTB na vytvorenie investičného plánu

Platforma XTB ponúka zákaznícku podporu, informácie k investovaniu aj tipy na zostavenie ETF portfólia v rámci automatického investovania. Videá, ktoré predstavujú základné informácie k investovaniu, riziká či rôzne možnosti ETF sa nachádzajú napr. na YouTube kanáli platformy XTB.

Automatické investovanie na základe vlastného investičného plánu výrazne uľahčuje celý proces investovania a zhodnocovania financií. So správnym výberom ETF sa dá vytvoriť výborne diverzifikované portfólio.

ETF sa môžu všeobecne deliť napr. na distribučné a akumulačné. Distribučné ETF vyplácajú investorom dividendy a akumulačné ETF dividendy automaticky reinvestujú. Ako je spomenuté vo videu od XTB, akumulačné ETF môžu byť výhodnejšie z hľadiska daní a pre tých, ktorí by dividendy aj tak investovali.

Vo videu sú postupne predstavené rôzne portfólia, ktoré sa zameriavajú na konkrétne odvetia alebo geografické oblasti. Vysvetlené sú aj percentuálne rozloženia investícií, pričom si ich môže každý investor vo svojom portfóliu prispôsobiť podľa svojich preferencií.

Ako „univerzálnu klasiku“ predstavujú investíciu do ETF s tickerom SXR8.DE na akciový index S&P 500, ktorý hodnotia ako najznámejší index na svete obsahujúci „veľa sektorov, veľa firiem“. ETF je približne z tretiny tvorené technológiami a má dlhodobo dobrú výkonnosť, ako je spomenuté vo videu.

Druhé portfólio, ktoré opisujú, predstavujú svetové akcie, a to ETF s tickerom EUNL.DE. Tento index hodnotia ako „viac geograficky rozložený“ a vhodný pre investorov, ktorí sa chcú uistiť, že ich nezaskočí zmena dominancie medzi krajinami.

Ďalšie portfólio, ktoré zostavili, sa zameriava len na technológie. Ide o ETF s tickerom SXRV.DE indexu Nasdaq. Určujú ho ako index vhodný pre ľudí, „ktorí veria technológiám“. Ako spomínajú, je to „stávka na rast technológií“ a môže byť rizikovejšia.

Vo videu predstavia rizikovejšie možnosti aj typy portfólií, ktoré by vyhovovali skôr konzervatívnejším investorom. Rovnako rozoberú rozloženie investície medzi ETF v rámci jedného portfólia. Na YouTube kanáli XTB je aj video, kde následne hovoria o výkonnosti portfólií, ktoré zostavili a odporučili.

Investičné plány XTB – skúsenosti

Príchod investičných plánov zrýchlil a uľahčil pasívne investovanie začínajúcim aj pokročilým investorom. XTB automatické investovanie šetrí čas a používateľa ušetrí od manuálneho investovania do jednotlivých ETF. Túto zmenu prijíma väčšina investorov veľmi pozitívne.

Platforma XTB je medzi investormi známa a majú s ňou najmä kladné skúsenosti. Nejedna XTB recenzia naznačuje, že používatelia chvália nízke poplatky, transparentnosť aj užitočnú podporu, ktorá funguje tiež v slovenskom jazyku.

Investičné plány XTB priniesli investorom nové možnosti. Oceňujú funkciu Automatické investovanie, ktorá sa za nich postará o investovanie do ETF podľa vlastného výberu. Používatelia vnímajú pozitívne najmä to, že zavedenie investičných plánov šetrí ich čas.

Niektorým investorom nevyhovuje to, že možnosť otvoriť si investičný plán je zatiaľ len v mobilnej aplikácii XTB. A v nových funkciách sa podľa niektorých aj ťažšie orientuje. To sa však môže časom zmeniť. Vzhľad aj funkcie aplikácie môžu byť ešte prispôsobované užívateľovi a otvoriť si investičný plán sa zrejme bude dať aj v účte XTB vo webovom prehliadači.

XTB investičné plány s automatickým investovaním sú používateľmi hodnotené pozitívne.

Vyskúšať investičný plán XTB >

XTB recenzia, skúsenosti s platformou aj hodnotenie automatického investovania sú všeobecne pozitívne. Mnohí používatelia oceňujú tieto funkcie a v investovaní s XTB pokračujú.

Čo sa týka XTB, skúsenosti s investičnými plánmi sú pozitívne.

Investičná platforma XTB

Investovanie na dnešnom trhu sa môže zdať ako náročná úloha, keďže je k dispozícii hneď toľko možností. Jednou z platforiem, ktorá si medzi investormi získava čoraz väčšiu popularitu, je aj XTB. Vďaka svojmu používateľsky prívetivému rozhraniu a širokej ponuke investičných príležitostí sa XTB broker rýchlo stáva platformou pre začínajúcich aj skúsených investorov.

XTB ponúka prístup na rôzne trhy vrátane akcií, indexov, komodít či forexu, a to všetko prostredníctvom jednej platformy. To umožňuje investorom diverzifikovať portfólio a využívať výhody rôznych trhových podmienok.

Platforma XTB ponúka svojim používateľom aj vzdelávacie nástroje, čo z nej robí vhodnú platformu pre začiatočníkov, ktorí sa chcú naučiť viac o investovaní. XTB poskytuje všetky potrebné nástroje, ktoré investorom pomôžu zorientovať sa vo svete financií.

Výhodou sú napr. demo účty, čo sú testovacie účty, ktoré začínajúcim investorom umožňujú precvičovať investovanie a získať nejaké skúsenosti pred skutočným investovaním.

Ďalšou významnou výhodou XTB sú jej konkurenčné ceny. XTB poplatky sú veľmi nízke. V prípade platby kartou ponúka poplatok 0,70 %. Vklad prevodom či PayPal je zadarmo.

Platforma XTB má mnoho výhod a s možnosťou vytvorenia investičného plánu s automatickým investovaním zjednodušuje investovanie a šetrí čas investorov. S funkciami XTB môže ľahko investovať aj začiatočník vo svete financií. Broker XTB sa radí medzi bezpečné a dôveryhodné brokeri.

Ďalšie investičné platformy

Okrem XTB ponúkajú používateľsky prívetivé rozhranie a rôzne praktické nástroje na investovanie aj platformy Portu či Fondee. Každá platforma má iné možnosti a výber tej správnej závidí od konkrétneho investora.

Všetky tieto možnosti ponúkajú kvalitnú službu pre investorov. Za túto službu sa však účtuje každoročný poplatok. Veľkou výhodou investičných plánov v XTB je možnosť sa poplatkom kompletne vyhnúť.

Portu

Portu ponúka portfólia na mieru, pričom vlastnú stratégiu investovania si môže pokročilý investor nastaviť sám a začiatočník môže využiť služby Portu. Výber aktív na mieru môže urobiť aj samotná platforma.

Aj tu sa dá jednoducho automaticky investovať. Po nastavení portfólia a vložení peňazí Portu čiastku zainvestuje podľa rozloženia portfólia. Minimálny vklad je 20 €. Okrem toho Portu ponúka aj detský účet, ESG portfólio či magazín s informáciami zo sveta investovania.

Portu ponúka tiež dobré výnosy, transparentnosť a nízke poplatky:

 • ročne sa za správu portfólia účtuje poplatok 1 %
 • za Detský účet je určený poplatok 0,25 % ročne
 • za službu Investičná rezerva je tiež určený poplatok 0,25 % ročne

Fondee

Platforma Fondee tiež ponúka rôzne funkcie. Patrí k nim investícia na mieru, detské účty, ESG fondy či investícia na dôchodok. Investor si nastaví portfólio a pravidelne alebo jednorázovo posiela čiastku peňazí, ktorú platforma investuje podľa rozloženia jeho portfólia. Minimálny vklad je 40 €.

Ročné poplatky sa líšia aj na platforme Fondee:

 • za správu klasického alebo ESG portfólia účtuje platforma Fondee poplatok 0,9 % ročne za správu investícii
 • za detský účet je to 0,2 % ročne
 • za penzijný účet si účtuje 0,5 % ročne
 • ku každému poplatku sa navyše pripočítavajú náklady ETF, ktoré sú 0,15 % ročne

Každá z platforiem má svoje výhody a investor si môže po prieskume vybrať tú, ktorá mu bude najviac vyhovovať. Používanie online investičných platforiem výrazne uľahčilo investovanie, preto určite stojí za to zorientovať sa v ich praktických funkciách a investovať jednoducho a efektívne.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang