Najbohatší človek na svete je majiteľ najznámejších módnych domov

Majú na účte stovky miliárd dolárov, vlastnia módne domy luxusných značiek či založili celosvetovo preslávené spoločnosti. Reč je o najbohatších ľuďoch na svete. Najbohatším človek na svete pre rok 2023 je obchodný magnát Bernard Arnault s majetkom vo výške 211 miliárd dolárov.

V rebríčku najbohatších ľudí sveta samozrejme nemôže chýbať ani podnikateľ Elon Musk, ktorý založil niekoľko spoločností vyrábajúcich napríklad elektromobily Tesla či rakety SpaceX.

Hoci majetok súčasných najbohatších ľudí sveta predstavuje stovky miliárd dolárov, jednoznačne ich predbehol najbohatší muž všetkých čias – cisár Mansa Musa I. z Mali, ktorý žil v rokoch 1280 až 1337.

Kto je najbohatší človek na svete?

Viac ako dve stovky miliárd dolárov na bankovom účte má najbohatší človek na svete. Podľa výročného zoznamu miliardárov časopisu Forbes je ním francúzsky obchodný magnát 74-ročný Bernard Arnault. Jeho majetok je vo výške 211 miliárd dolárov.

Bernard Arnault je francúzsky obchodný magnát, investor a zberateľ umenia, ktorý je v súčasnosti predsedom predstavenstva a výkonným riaditeľom spoločnosti LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), najväčšej svetovej spoločnosti v oblasti luxusného tovaru. Zároveň je Arnault aj najbohatším mužom sveta.

Arnault sa narodil v roku 1949 vo Francúzsku, vyštudoval inžinierstvo na parížskej Ecole Polytechnique a potom nastúpil do otcovej spoločnosti Ferret-Finsac ako inžinier.

Počas práce vo firme získal Arnault v roku 1971 titul MBA na Harvarde a po odchode svojho otca do dôchodku prevzal rodinný podnik, vtedy známy pod názvom Boussac Saint-Freres. Pod Arnaultovým vedením sa spoločnosť Boussac Saint-Freres rozšírila o nehnuteľnosti, financovanie a odevný priemysel.

V roku 1987 Arnault kúpil spoločnosť Moët et Chandon, ktorá sa zaoberá luxusným tovarom a predajne vína a liehovín Ruinart, čím založil spoločnosť LVMH. V roku 1988 získal kontrolný podiel v podniku na výrobu koňaku Hennessy; okrem toho kúpil módne domy Christian Dior a Guerlain.

Najbohatší človek zarobil na predaji luxusných módnych značiek

Bernard Arnault čoskoro začal používať značku LVMH na predaj luxusného a módneho tovaru a rýchlo sa stal popredným svetovým predajcom luxusného tovaru.

Do vlastníctva konglomerátu teraz patria značky Sephora, Fendi, Bulgari, Tag Heuer a módny Louis Vuitton. Arnault sa zaslúžil o premenu LVMH z rodinnej spoločnosti na celosvetovo uznávanú značku.

Okrem svojich obchodných záujmov je Arnault významným zberateľom moderného a súčasného umenia. Angažuje sa aj vo viacerých francúzskych kultúrnych organizáciách vrátane Nadácie Louis Vuitton, ktorá podporuje súčasné umenie a vedu, a tiež Domu umenia Georges Pompidou, ktorý podporuje súčasné umenie.

Arnault získal aj niekoľko ocenení a uznaní na celom svete. V roku 2017 bol Arnault prezidentom Francúzska ocenený ako veľký dôstojník Čestnej légie a v roku 2019 ho časopis Time označil za jednu z najvplyvnejších osobností sveta spolu s francúzskym lídrom Emmanuelom Macronom.

Uznanie získal aj za svoje úsilie pri rozvíjaní síl parížskej umeleckej scény a formovaní budúcnosti tohto odvetvia svojimi investíciami do nových talentov.

Ďalší najbohatší muž sveta je Elon Musk, majetok vo výške 180 miliárd dolárov z neho robí druhého najbohatšieho človeka.

Medzi najbohatšími ľuďmi na svete je aj Elon Musk aj Jeff Bezos

Druhým najbohatším človek na svete je majiteľ Twitteru Elon Musk. Podľa zoznamu časopisu Forbes má Elon Musk majetok vo výške 180 miliárd dolárov. Tento 51-ročný podnikateľ založil šesť spoločností s rôznym zameraním – od produkcie elektromobilov Tesla až po výrobu rakiet SpaceX.

Elon Musk je podnikateľ, vynálezca, investor a filantrop, ktorý je známy najmä vďaka svojmu prínosu v oblasti výskumu vesmíru a elektrických vozidiel. Počas viac ako dvoch desaťročí sa významne podieľal na formovaní modernej dopravy, energetiky a technológií.

Muskov úspech sa začal spustením jeho prvej spoločnosti Zip2, firmy zaoberajúcej sa webovým softvérom. Bol to raný online obchodný adresár, ktorý založil spolu so svojím bratom Kimbalom Muskom a Gregom Kourim a v roku 1999 ho predal spoločnosti Compaq.

O dva roky neskôr Musk založil spoločnosť X.com, ktorá poskytovala online finančné služby a platby. V roku 2001 sa spoločnosť X.com zlúčila so spoločnosťou Confinity, ktorá poskytovala služby prevodu peňazí. V roku 2002 sa zlúčená spoločnosť premenovala na PayPal, ktorý v roku 2002 vstúpil na burzu a neskôr v tom istom roku ho kúpila spoločnosť eBay za 1,5 miliardy amerických dolárov.

Prvú trojicu najbohatších ľudí na svete uzatvára Jeff Bezos. Bezos, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Amazon sa hrdí majetkom vo výške 114 miliárd dolárov.

Pre zaujímavosť, s príchodom Amazonu na Slovensko zažili miestne e-shopy určité turbulencie. Napriek tomu to pre väčšinu slovenských e-shopov neznamenalo zásadné riziko. V súčasnej dobe Amazon Slovensko aktívne expanduje a prispôsobuje svoje služby miestnym potrebám.

Podľa čoho sa určuje najbohatší človek

Zoznam svetových miliardárov podľa časopisu Forbes je bežne používaným meradlom bohatstva. Tento zoznam sa zostavuje každoročne a sleduje aktuálnych miliardárov vo svetových ekonomikách. Ten, kto je na vrchole rebríčka sa považuje za najbohatšieho človeka na svete pre daný rok.

Zistiť, kto je najbohatším človek možno aj vďaka informáciám z Bloomberg Billionaires Index (BBI). Podobne ako Forbes, aj Bloomberg každoročne zverejňuje zoznam miliardárov, v ktorom ich zoraďuje podľa ich čistého majetku. Zohľadňuje sa pritom majetok a záväzky jednotlivca.

Okrem toho neziskové organizácie, ako napríklad Oxfam, tiež sledujú majetkovú nerovnosť a sú schopné poskytnúť prehľad o tom, kto je najbohatší človekom na svete.

V zozname Oxfamu sa uvádzajú najväčšie mená v oblasti bohatstva a zostavuje sa poradie podľa ich majetku, ako sú:

  • investície
  • nehnuteľnosti
  • akciové opcie
  • iné majetkové účasti

Preskúmaním týchto rôznych zdrojov možno získať jasný obraz o tom, kto sú najbohatší ľudia na svete.

Najbohatší muž všetkých čias

Otázka, kto je najbohatší muž všetkých čias, je už desaťročia predmetom vášnivých sporov. Mnoho rôznych zoznamov a indexov, ktoré sa pokúšajú odpovedať na túto otázku, uvádza rôznych uchádzačov. Každý zoznam má pritom svoje vlastné stratégie a metódy hromadenia majetku.

Aj keď sa dajú nájsť argumenty pre rôznych uchádzačov, dosiahol sa všeobecný konsenzus. Za najbohatšieho muža všetkých čias sa aspoň podľa moderných odhadov považuje Mansa Musa I. z ríše Mali.

Mansa Musa I., ktorý žil v rokoch 1280 až 1337, bol cisárom ríše Mali, afrického kráľovstva, ktoré zahŕňalo veľkú časť dnešného Mali, Ghany a časti okolitých krajín. Musa bol oddaný moslim, ktorý bol známy svojou múdrosťou a štedrosťou pri nakladaní s majetkom. Počas svojej vlády viackrát putoval do Mekky, kde vynikal svojím veľkým bohatstvom a náboženskou oddanosťou.

Odhady Músuovho bohatstva sa rôznia, ale výskumníci sa domnievajú, že jeho majetok mohol dosiahnuť až 400 miliárd dolárov.

Zdrojom Musovho bohatstva boli obrovské zásoby zlata a soli v ríši Mali, ktoré patrili k najcennejším komoditám tej doby. Musa a ríša Mali mali monopol na obchod so zlatom a soľou, čo im umožnilo nahromadiť obrovské bohatstvo. Uvádza sa tiež, že Musa rozdával zlato a šperky obyvateľom Mekky, a to až do takej miery, že hodnota zlata po jeho návšteve dočasne klesla.

Músovo bohatstvo, ako aj bohatstvo mnohých iných historických postáv, sa nedá dokonale vyčísliť, pretože v tom čase neexistovali ekonomické merania a indexy, ktoré používame dnes. Ekonómovia a historici však môžu čo najlepšie odhadnúť bohatstvo týchto osôb na základe dostupných informácií.

Rebríček najbohatších Slovákov

Hoci z každej strany počuť, ako sa Slováci majú zle, Forbes rebríček najbohatších Slovákov hovorí o niečom celkom inom. Medzi najbohatších Slovákov patria popri podnikateľoch napríklad aj športovci. Na popredné priečky v rebríčku najbohatších Slovákov sa dostala aj žena.

Podľa Forbes najbohatší Slováci tvoria skupinu 38 ľudí. Rebríček vedie majiteľ developerskej skupiny HB Reavis Ivan Chranko, ktorého majetok sa odhaduje na 1,83 miliardy eur.

Dvojkou medzi najbohatšími Slovákmi je žena – Valeria Haščáková s rodinou z Penta Investments s majetok 1,34 miliárd eur. Prvú trojku zoznamu s názvom Najbohatší Slováci uzatvárajú Tkáčovci zo skupiny J&T s odhadovaným majetkom vo výške 840 miliónov eur.

Podľa odhadov Forbes najbohatší Slováci si vlani, čo sa týka výšky imania, polepšili. Ich majetok dosahoval súhrnne hodnotu 14,2 miliardy eur.

100 najbohatších Slovákov

Od podnikateľských cez obchodných magnátov až po niekoľko politikov, na Slovensku žije vybraná skupina mužov a žien, ktorí nazhromaždili milióny alebo dokonca miliardy eur. Aj tí patria medzi 100 najbohatších Slovákov.

Tu sú niektorí najbohatší Slováci, ktorí majú jedno spoločné – hviezdny úspech.

Slovenských miliardárov pribúda a na čele rebríčka najbohatších jednotlivcov v krajine je niekoľko elitných ľudí. V prvej 100. najbohatších Slovákov a Čechov sú podnikatelia, obchodníci a investori, ktorí svoje bohatstvo nadobudli predovšetkým v obchodnom a technologickom sektore.

  • Najbohatšou osobou na zozname je Andrej Babiš, niekdajší predseda vlády Českej republiky. Je majiteľom veľkého poľnohospodárskeho a potravinárskeho konglomerátu a spolumajiteľom Českej tlačovej agentúry. Okrem toho Babiš ovláda významný podiel v médiách, sieť rozhlasových a televíznych staníc. Podieľa sa aj na mnohých filantropických aktivitách a investíciách v celej strednej Európe.
  • Ďalším známym podnikateľom v prvej stovke je Pavol Krížka, zakladateľ, prezident a predseda predstavenstva spoločnosti najväčšieho nezávislého výrobcu automobilových komponentov v strednej a východnej Európe.
  • Juraj a Horvia Herkeľovci sú dvaja najbohatší ľudia na Slovensku, ktorí sa v rebríčku umiestnili na 34., resp. 17. mieste. Obaja bratia vlastnia a riadia spoločnosti spojené so stavebníctvom a výrobným priemyslom.
  • Z Bratislavy je medzi 100 najbohatšími Slovákmi aj Matúš Razus. Razus je zakladateľom a generálnym riaditeľom konglomerátu odpadových a recyklačných spoločností v strednej a východnej Európe.
  • Významným členom zoznamu je aj Martin Dzurilla, ktorý sa umiestnil na 55. mieste. Svoj majetok získal najmä vďaka pôsobeniu v telekomunikačnom priemysle.

Celkovo je zoznam 100 najbohatších Slovákov pôsobivou reprezentáciou najväčších talentov a podnikateľských mozgov, ktoré krajina ponúka.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 76 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang