Pôžička na bývanie – recenzia

pozicka na byvanie

Plánujete kúpiť rodinný dom, byt, stavebný pozemok? Pripravujete sa na rekonštrukciu svojho bývania či dokonca na novostavbu? Finančné náklady ľahšie unesiete s dobrou hypotékou alebo s pôžičkou na bývanie.

Pripravili sme pre vás základný prehľad poskytovateľov finančných produktov, ktoré vám pomôžu vyfinancovať lepšie bývanie.

ČSOB

Československá obchodná banka, a. s., poskytuje na kúpu, výstavbu alebo rekonštrukciou nehnuteľností rozsiahly sortiment finančných produktov. Klasickú hypotéku s úrokovou sadzbou od 3,15 % p. a. bez zdokladovania príjmu a so schválením do 24 hodín dopĺňa Hypotéka pre mladých zvýhodnená štátnym príspevkom (zníženie úrokov o 3 % p. a.).

Hypotéku pre mladých môžu získať žiadatelia vo veku od 18 do 35 rokov (v čase podania žiadosti) s trvalým pobytom na území SR a príjmom max. do výšky 1,3-násobku priemernej hrubej mzdy. Zaujímavým produktom je Hypotéka na splatenie úverov (úročená od 3,15 % p. a.), ktorú môžete použiť napríklad na splatenie stavebného úveru z inej banky alebo stavebnej sporiteľne (ale aj na iné účely).

Na záver spomeňme stavebné sporenia od ČSOB: Profit a Profit kľúčik, vďaka ktorým po dvoch rokoch sporenia môžete získať stavebný úver so zvýhodnenými podmienkami (od 2,9 % p. a.). Hypotéka sa dá využiť aj na lacné montované domy.

OTP Banka

OTP Banka Slovensko, a. s., má v ponuke niekoľko typov stavebných úverov a hypoték. Ako pôžička na bývanie sa dá využiť napríklad otp HYPO úver (od 3,49 % p. a.) s výškou úveru do 90 % celkovej hodnoty zakladanej nehnuteľnosti, spracovaním žiadosti už do 48 hodín a čerpaním úveru ihneď po podaní záložného práva na katastri nehnuteľností.

Za podobných podmienok máte k dispozícii aj otp REFINANC úver (3,59 % p. a.) určený predovšetkým na prefinancovanie iných pôžičiek (nielen na bývanie). Klienti OTP Banky môžu využívať aj otp EASY úver bez zdokladovania príjmov, poskytovaný až do výšky 50 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.

OTP Banka ponúka aj otp AMERICKÚ hypotéku a Hypotekárny úver pre mladých s odkladom splátok istiny po dobu päť rokov.

Poštová banka

Poštová banka, a. s., má aktuálne v ponuke tri produkty na financovanie bývania. Pôžička na bývanie je limitovaná rozsahom od 3 500 do 20 000 eur, čo ju predurčuje predovšetkým na rekonštrukciu domov alebo bytov. Vybavíte si ju bez založenia nehnuteľnosti, bez zdokladovania príjmu a nebudete potrebovať ani ručiteľa.

Ďalším produktom je Praktická hypotéka s výškou sumy nad 10 000 eur, čo už je postačujúce pre nákup alebo rozsiahle opravy nehnuteľností. Podobne ako Pôžička na bývanie môže byť použitá na čokoľvek (teda nielen na bývanie). Praktická hypotéka si však vyžaduje zabezpečenie úveru nehnuteľnosťou.

Do tretice spomeňme ešte Stavebný úver so sporením – finančný produkt kombinujúci splácanie úveru so sporením. Čerpanie úveru je v rozsahu od 3 500 do 20 000 eur, bez založenia nehnuteľnosti, bez zdokladovania príjmu, bez ručiteľa.

Slovenská sporiteľňa

Slovenská sporiteľňa, a. s., ponúka dva typy úveru na bývanie aj hypotéku pre mladých. Úver na bývanie je poskytovaný od sumy 7 000 eur so splatnosťou 10 až 30 rokov. Ak výška vášho úveru nepresiahne 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti, nemusíte zdokladovať účel úveru.

Úver na bývanie na vyplatenie úveru z inej banky je ďalším produktom týkajúcim sa bývania, tentoraz je určený na prefinancovanie hypotéky resp. úveru z inej banky. Poskytuje sa podľa okolností aj vo vyššej sume ako bol pôvodný úver a umožňuje skonsolidovať pôžičky z viacerých zdrojov.

Nový úver môže byť dohodnutý na dlhšie obdobie splácania, vyššiu sumu úveru alebo s výhodnejšou úrokovou sadzbou. V ponuke Slovenskej sporiteľne nechýba ani zvýhodnený Hypotekárny úver pre mladých (od 18 do 35 rokov) s úrokovou sadzbou zníženou o 3 % a možnosťou odkladu splátok istiny.

Tatra banka

Tatra banka, a. s., poskytuje pôžičky na bývanie formou troch hypotekárnych produktov. Hypotéka od Tatrabanky je dostupná s úrokom už od 3,15 % s ohodnotením nehnuteľnosti do 24 hodín a možnosťou mimoriadnych splátok hypotéky.

Po skončení fixácie úrokovej sadzby neplatíte za mimoriadne splátky žiadne poplatky. S čerpaním úveru môžete začať už pri podaní návrhu na vklad záložného práva na katastri nehnuteľností. Časť úveru môžete minúť bez zdokladovania účelu. Hypotéka poslúži aj na refinancovanie úveru od iného poskytovateľa pôžičiek.

Hypotéka so štátnou prémiou pre mladých začína už na úrokovej sadzbe od 0,15 % p. a. a umožňuje odklad splátok istiny až na obdobie päť rokov. Pri narodení dieťaťa máte možnosť odkladu alebo zníženia splátok až o polovicu (na dva roky). Ďalším produktom je hypotéka bez dokladovania príjmu.

UniCredit Bank

UniCredit Bank je pobočkou zahraničnej banky. V oblasti pôžičiek na bývanie je táto banka zaujímavá ponukou niekoľkých typov hypoúverov. Hypoúver Klasik je hypotéka poskytovaná až do výšky 70 % hodnoty založenej nehnuteľnosti (v kombinácii s hypoúverom Invest aj viac) s minimálnou výškou úveru 3 300 eur.

Hypoúver Invest je hypotekárny úver určený predovšetkým na kúpu alebo rekonštrukciu domu alebo bytu, prípadne na prefinancovanie iného úveru týkajúceho sa investícií do nehnuteľností. Oba úvery možno zabezpečiť aj rozostavanou alebo financovanou nehnuteľnosťou.

UniCredit Bank ponúka aj štátnym príspevkom zvýhodnený Hypoúver pre mladých (s minimálnou výškou úveru od 5 000 eur) a tzv. Plynoúver špeciálne určený na financovanie plynofikácie a dokonca zateplenia nehnuteľností.

VÚB

Všeobecná úverová banka, a. s., sa v oblasti pôžičiek na bývanie prezentuje celou sériou flexihypoték. Flexihypotéka je klasický hypotekárny úver na kúpu, stavbu alebo rekonštrukciu bývania zabezpečený založenou nehnuteľnosťou.

Flexihypotéka umožňuje mimoriadne ročné splátky až do výšky 20 % z úveru bez poplatkov a fixáciu úrokovej sadzby na obdobie 1, 3, 5 alebo 10 rokov s možnosťou predčasného splatenia hypotéky v období končiacej fixácie.

Pre členov Slovenskej lekárskej komory, Notárskej komory a niektorých ďalších komôr je flexihypotéka dostupná aj bez zdokladovania príjmu. Zvýhodnená Flexihypotéka so štátnym príspevkom pre mladých prináša zníženie úrokovej sadzby až o 3 % na prvých päť rokov splácania úveru a ďalšie výhody.

Špecialitou je Flexihypotéka na developerské projekty. Flexihypotéka na prvé bývanie (od 3,54 % p. a.) je určená žiadateľom vo veku od 22 do 35 rokov, ktorí nespĺňajú podmienky nároku na štátny príspevok pre mladých, ale majú čistý príjem nad 1 000 eur a vysokoškolské vzdelanie. Ponuku flexihypoték od VÚB dopĺňa Flexihypotéka na refinancovanie.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS)

Prvá stavebná sporiteľňa, a. s., poskytuje aj pôžičky na bývanie formou stavebných úverov. Podmienkou získania PSS úveru (od 2,9 % p. a.) je nasporenie 25 % z cieľovej sumy stavebného sporenia. Bez predchádzajúceho sporenia či vkladu však môžete získať tzv. medziúver (Úver hneď – medziúver) umožňujúci financovať danú nehnuteľnosť až do hodnoty 100 % založenej nehnuteľnosti.

Finančný rozsah medziúveru je od 3 000 do 170 000 eur na jedného žiadateľa. Na jednu nehnuteľnosť môžu požiadať o medziúver aj dvaja žiadatelia súčasne (napríklad staviteľ s manželkou alebo s ručiteľom), čo umožňuje pri splnení ďalších podmienok zvýšiť sumu medziúveru až na 340 000 eur.

Zaujímavým produktom je Postupné financovanie rodinného domu, pri ktorom PSS akceptuje budúcu hodnotu nehnuteľnosti (po dostavbe, po rekonštrukcii) a nevyžaduje vopred stavebné sporenie či inú formu vkladu.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang