Firmáreň – ako si jednoducho založiť podnikanie

Portál Firmáreň je inovatívny nástroj na zakladanie firiem, ktorý využíva najnovšie technológie v oblasti elektronizácie služieb štátnej správy. Prostredníctvom tohto portálu si dokáže ktokoľvek vytvoriť firmu už za 15 minút. Ako na založenie živnosti alebo s.r.o. prostredníctvom portálu Firmáreň?

Firmu alebo živnosť je možné založiť si rýchlo a jednoducho online, bez potreby vlastniť zložitý zaručený elektronický podpis a bez rád drahých právnikov. Vďaka inovatívnemu konceptu s plne automatizovanými procesmi môže portál firmáreň.sk ponúknuť aj veľmi nízke ceny, pri zaručení vysokého štandardu kvality služieb.

Portál spolupracuje s niektorými významnými bankami, advokátmi, daňovými a účtovnými  poradcami a odborníkmi v oblasti IT.

Portál Firmáreň je úspešný v týchto mestách:

 • Bratislava
 • Trnava
 • Pezinok
 • Piešťany
 • Senec
 • Dunajská Streda
 • Malacky
 • Galanta

Okrem toho má úspech aj v Košiciach, Prešove, Žiline, Banskej Bystrici a Nitre.

Aké služby ponúka Firmáreň.sk?

Tím právnikov a IT špecialistov Firmárne má za cieľ zjednodušiť založenie spoločnosti cez internet tak, ako jednoduché je dnes zriadenie emailového konta. Ponúka klientom tieto služby:

 • založenie s.r.o.
 • založenie živnosti
 • zmeny v s.r.o.
 • založenie občianskeho združenia

Okrem týchto služieb nájdu klienti na stránke firmáreň.sk aj burzu firiem s históriou alebo so zabehnutým biznisom, virtuálne registračné sídla na dobrých adresách, videonávody pre podnikateľov a rozličné vzory potrebné pri založení živnosti alebo s.r.o.

Založenie s.r.o. online

Založiť si spoločnosť s ručením obmedzeným je možné iba za 1 € – bez akýchkoľvek záväzkov či podmienok.

Založenie s.r.o. online ušetrí podnikateľom čas, nervy aj peniaze. Zvoliť si môžu obchodné meno a štruktúru svojej novej firmy. Zvyčajne už o 14 dní majú všetko potrebné na začatie podnikania (začiatkom roka to môže trvať o niečo dlhšie).

 1. Vytvorenie s.r.o. online. Je potrebné kliknúť na zelené tlačidlo “Chcem si založiť s.r.o.” a v piatich krokoch vyplniť všetky potrebné informácie o svojej novej eseróčke. Celý proces vytvorenia firmy trvá asi 10 minút.
 2. Platba. Na konci jednoduchého online formuláru je možné vybrať si spôsob platby, ktorý klientovi najviac vyhovuje. Nie sú potrebné už žiadne kolky. Platba sa s objednávkou spáruje automaticky a do niekoľkých minút aplikácia vygeneruje a automaticky emailom odošle dokumenty potrebné pre založenie spoločnosti.
 3. Podpis dokumentov. Aj pri zakladaní s.r.o. cez internet štát vyžaduje notárom overený podpis zakladateľskej listiny, resp. spoločenskej zmluvy. Toto bude jediná cesta klienta k notárovi alebo na matriku za overením podpisu. Ak je však vlastníkom nového občianskeho preukazu s čipom a certifikátom pre elektronický podpis, nemusí ísť dokonca ani k notárovi.
 4. Registrácia spoločnosti. Klient doručí podpísané dokumenty a Firmáreň mu zabezpečí podanie návrhu na zápis spoločnosti do obchodného registra firiem, získanie živnostenského oprávnenia a pokryje ďalšiu komunikáciu s úradmi. A ak sa klient rozhodne vybaviť si niečo z toho sám, má plnú podporu Firmárne.
 5. Začiatok podnikania. Celý proces založenia s.r.o. trvá väčšinou najviac 14 dní (ak úrady fungujú správne). O úspešnej registrácii firmy bude klient informovaný SMS správou a emailom, v ktorom mu bude súčasne zaslané potvrdenie o vykonaní zápisu spoločnosti do obchodného registra.
Založenie S.R.O.Cez Firmáreň
poplatok pre obchodný register150 €
voľné živnosti0 € (neobmedzený počet v cene)
administratívny poplatok1 €
SPOLU151 €

Založenie s.r.o. online v roku 2023

Vo všeobecnosti platí, že sro si môže založiť osoba (spoločník) bez nedoplatkov na daniach, bez dlhov v Sociálnej poisťovni a bez exekúcií. Dlhy voči zdravotnej poisťovni nie sú prekážkou a registrácia s.r.o. môže v takomto prípade prejsť vtedy, keď dlhy na zdravotných odvodoch nie sú v štádiu exekúcie. 

Konateľ spoločnosti musí byť osoba staršia ako 18 rokov a bezúhonná. Konateľ nemôže byť vylúčený. Vylúčenie znamená, že na základe rozhodnutia súdu osoba nemôže vykonávať funkciu konateľa.

Firma cez Firmáreň.sk

Cez Firmáreň vyplní podnikateľ jeden online formulár a počká na prílušné dokumenty. Tie môže podpísať perom (niektoré z nich pred notárom) alebo s použitím svojho občianskeho preukazu s čipom (nahrádza notára). 

Nevýhody: 

 • najskôr nasledujúci deň po odoslaní formuláru

Výhody: 

 • cena iba 1 € + 150 € súdny poplatok za založenie s.r.o. (ľubovoľný počet voľných živnosti je v cene a 7,50 € za remeselnú alebo viazanú živnosť)
 • vybavenie s.r.o. online nepozná hranice – s.r.o. je možné otvoriť si odkiaľkoľvek
 • jeden jednoduchý online formulár
 • nie je potrebný ani občiansky preukaz (eID) s elektronickým čipom – stačí obyčajné pero a podpis
 • vždy sa je na koho obrátiť – firmáreň je k dispozícii na telefóne, live chate, osobne a odpovedá aj na emaily

Občiansky preukaz s elektronickým čipom a definovaným bezpečnostným osobným kódom sa napríklad vyžaduje pri prihlásení do elektronickej schránky, ktorá slúži na komunikáciu občana s orgánmi verejnej moci.

Zmeny v spoločnosti s.r.o.

Ak je potrebná zmena adresy sídla alebo konateľa alebo je potrebné pridať nové predmety podnikania a podobne, podnikatelia majú možnosť vybaviť to cez Firmáreň a nemusia behať po úradoch.

 1. V online formulári si vyklikajú zmeny, ktoré chcú vo firme urobiť. Po zadaní objednávky im aplikácia vygeneruje potrebné dokumenty a Firmáreň zabezpečí podanie návrhu na zápis zmien do obchodného registra, prípadne ďalších registrov.
 2. Viac zmien súčasne je za 98 € bez DPH, alebo ak je ich súčasťou aj prevod obchodného podielu za 169 € bez DPH.

Všetko je jednoduché, bezproblémové a časovo nenáročné.

Logo firmy

Logo je dôležitou reprezentáciou firiem, pretože slúži ako vizuálna reprezentácia poslania, hodnôt a celkovej identity spoločnosti. Logo slúži na rýchlu identifikáciu spoločnosti a jej značky.

 • Dizajn loga by mal byť jednoduchý a ľahko rozpoznateľný. Malo by byť univerzálne, aby sa dalo použiť v rôznych médiách, napríklad na webovej stránke, vizitkách, letákoch a iných tlačovinách. Logo by malo byť aj zapamätateľné, aby sa ľahko vybavovalo a spájalo so spoločnosťou.
 • Farby použité v logu by sa mali vyberať starostlivo, pretože sa budú spájať s identitou spoločnosti. Farby by sa mali dopĺňať a vyvolávať správne emócie a pocity, ktoré chce spoločnosť prezentovať.
 • Písmo použité v logu by malo byť tiež starostlivo vybrané. Malo by byť ľahko čitateľné, ako aj v súlade so značkou spoločnosti.

Logo firmy by tiež malo byť nadčasové, aby sa nemuselo príliš často meniť alebo aktualizovať. Malo by byť dostatočne flexibilné, aby sa dalo použiť vo viacerých médiách vrátane digitálnych a tlačených. A napokon, logo by malo byť jedinečné, aby sa odlišovalo od ostatných log a bolo ľahko identifikovateľné. Malo by byť výrazné a rozpoznateľné, aby sa dalo rýchlo spojiť so spoločnosťou.

Založenie živnosti online

Založiť si živnosť bez stresov je možné iba za 1 €. Založenie živnosti online šetrí živnostníkom čas aj peniaze. Nemusia tráviť dlhé hodiny na úradoch a je to minimálne o polovicu lacnejšie ako založenie živnosti klasickým spôsobom.

 1. Vytvorenie objednávky. Je potrebné kliknúť na zelené tlačidlo “Chcem si založiť živnosť.” Klient sa dostane k formuláru, kde si vyberie, v čom chce podnikať a vyplní ostatné potrebné informácie. Vytvorenie objednávky založenia živnosti trvá len niekoľko minút.
 2. Podpis. Po vytvorení objednávky na založenie živnosti bude klientovi obratom zaslaný email s vyplnenou žiadosťou. Stačí ju len podpísať, naskenovať a zaslať ju späť. A ak má klient občiansky preukaz s čipom, nemusí ani tlačiť a skenovať.
 3. Platba. Kolky už viac nie sú potrebné. Klient má možnosť vybrať si spôsob online platby. Po nej jeho žiadosť o otvorenie živnosti vybaví Firmáreň, pričom podnikať bude môcť už na druhý pracovný deň. Živnostenský list obdrží klient približne do troch pracovných dní emailom v elektronickej forme.
 4. Registrácia živnosti. S registráciou na živnostenskom úrade bude automaticky zabezpečená aj registrácia na daňovom úrade (kartička DIČ) a v zdravotnej poisťovni. To všetko bez poplatku navyše.

Nevýhody: 

 • živnostenské oprávnenie vznikne najskôr nasledujúci deň po odoslaní formuláru

Výhody: 

 • cena iba 1 € za ľubovoľný počet voľných živnosti a 7,50 € za remeselnú alebo viazanú živnosť
 • vybavenie živnosti online nepozná hranice – živnosť je možné otvoriť si odkiaľkoľvek
 • nie je na to potrebný ani občiansky preukaz (eID) s elektronickým čipom – stačí obyčajné pero a podpis
 • klient sa má vždy na koho obrátiť – firmáreň je k dispozícii na telefóne, live chate, osobne a odpovedá aj na emaily
Založenie živnosti nebolo nikdy jednoduchšie. Cez Firmáreň.sk iba za 1 €.

Zoznam živností

Zoznam živností je rozdelený do troch druhov živností:

 • Voľné živnosti. Na prevádzkovanie voľných živností sa nevyžaduje preukázanie odbornej spôsobilosti. Od februára 2023 platí nový zoznam voľných živností.
 • Viazané živnosti. Na prevádzkovanie viazaných živností sa vyžaduje preukázanie odbornej spôsobilosti podľa prílohy č. 2 živnostenského zákona.
 • Remeselné živnosti. Na prevádzkovanie remeselných živností je potrebné splniť odbornú spôsobilosť získanú vyučením v odbore, podľa prílohy č. 1 živnostenského zákona.

Voľné živnosti – zoznam

Podnikateľ, ktorý má záujem prevádzkovať voľné živnosti, musí splniť všeobecné podmienky prevádzkovania živnosti:

 • vek 18 rokov
 • spôsobilosť na právne úkony
 • bezúhonnosť

Splnenie podmienky odbornej spôsobilosti sa pre voľné živnosti nevyžaduje

Toto je zoznam najčastejšie používaných voľných živností:

 • Poskytovanie služieb pre poľnohospodárstvo, záhradníctvo, rybárstvo, lesníctvo a poľovníctvo. Pozor, pri poľovníctve je potrebné mať zbrojný preukaz D.
 • Výroba potravinárskych a škrobových výrobkov
 • Výroba textílií, textilných výrobkov, odevov a odevných doplnkov
 • Spracovanie kože, výroba obuvi, kožených a kožušinových výrobkov
 • Výroba celulózy, papiera, lepenky a výrobkov z týchto materiálov
 • Výroba počítačových, elektronických, optických výrobkov a elektrických zariadení a súčiastok
 • Výroba motorových vozidiel, motorov, dopravných prostriedkov, dielov a príslušenstva pre motorové vozidlá a iné dopravné prostriedky
 • Výroba hračiek, hier, bižutérie, suvenírov, sviečok, tieniacej techniky, hudobných nástrojov, metiel, kief a maliarskeho náradia
 • Uskutočňovanie stavieb a ich zmien
 • Poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu, prevádzkovanie výdajne stravy
 • Vydavateľská činnosť, polygrafická výroba a knihárske práce
 • Vedenie účtovníctva
 • Reklamné, marketingové, fotografické a informačné služby, prieskum trhu a verejnej mienky

Kompletný zoznam voľných živností nájdu živnostníci na portále Ministerstva vnútra SR.

Aké odvody a dane platí živnostník v roku 2023?

V roku 2023 sú odvody živnostníka opäť o čosi vyššie.

 1. Povinnou daňou, ktorú platí každý živnostník je daň z príjmu
 2. Okrem toho podnikateľ môže platiť aj daň z pridanej hodnoty. Dobrovoľne (kedykoľvek po schválení žiadosti daňovým úradom) alebo povinne (ak dosiahne obrat 49 790 € za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov). 
 3. Platenie ostatných daní závisí od toho, ako a v čom živnostník podniká. Môže ísť napríklad o daň z motorových vozidiel (ak využíva automobil na firemné účely, daň z liehu, daň z predaja nehnuteľnosti a podobne).

Daň z príjmu môže mať až tri rôzne sadzby dane z príjmu:

 1. Do obratu 49 790 € zaplatí daň 15 %.
 2. Pri základe dane do výšky 41 445,46 €, zaplatí daň 19 % z uvedeného základu dane.
 3. Pokiaľ je jeho základ dane vyšší ako 41 445,46 €, musí zaplatiť daň 25 %.

Stále platí, že prvý rok sa do Sociálnej poisťovne platiť nemusia. To robí živnosť výhodnou najmä v začiatkoch podnikania. Minimálne sociálne odvody v roku 2023 sú 200,72 €. Minimálne zdravotné odvody živnostníka sú v tomto roku 84,77 €.

Založenie občianskeho združenia online alebo offline

Založenie občianskeho združenia si dokáže urobiť klient aj sám a oveľa lacnejšie, cez Firmáreň iba za 19 €. Firmáreň vygeneruje všetky potrebné dokumenty a poskytne podrobné návody ako na to.

Aby si klient mohol sám jednoducho vybaviť registráciu združenia (poštou alebo online), Firmáreň zabezpečí:

 • dokumenty na založenie občianskeho združenia
 • kompletné návody ako dokumenty poslať na ministerstvo
 • rady a podporu skúsených pracovníkov, ako postupovať

Klient si potom jednoducho sám podá návrh na registráciu na ministerstvo.

Firmáreň – recenzie

Spokojní klienti môžu len odporučiť túto spoločnosť vytvárajúcu ďalšie spoločnosti. Grafické používateľské rozhranie Firmárne sa ľahko používa, v prípade akýchkoľvek otázok je k dispozícii skvelá linka pomoci. Klientov nenapadajú žiadne negatíva a prajú si, aby aj iné webové stránky poskytovali takúto úroveň kvality.

Firmáreň hodnotia ako spoločnosť s mimoriadne profesionálnym a rýchlym poskytovanám pravidelných aktualizácií. Najviac sú však nadšení z poplatku za registráciu – symbolického 1 € vďaka spolupráci s Tatra bankou.

Pri rozbehu firmy je potrebné dať o sebe vedieť. Dôležité sú sociálne siete, na začiatku môže pomôcť aj web zdarma, neskôr sa dá prejsť na platenú verziu. Je to však jedna z možností, ako minimalizovať náklady na začiatku podnikania.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang