Prenos hypotéky do inej banky – ako na to

prenos hypoteky do inej banky

V rámci prefinancovania bývania si berie stále viac ľudí hypotekárny úver. Keďže ide o dlhodobý finančný záväzok aj na 20 či 30 rokov, môže sa stať, že po pár rokoch objaví dlžník v konkurenčnej banke výhodnejšiu ponuku, napríklad z pohľadu úroku alebo mesačnej splátky. Ako sa dá hypotéka preniesť sa dočítate v dnešnom článku.

Finančne najvýhodnejšie riešenie je prenesenie hypotéky zo starej banky do novej. Ide o pomerne bežnú operáciu, ktorá je však viac než len administratívnou záležitosťou alebo porovnaním úrokových sadzieb. Kedy je prenos hypotéky výhodný, kedy sa oplatí a kedy nemusí stáť za vynaloženú námahu, čas a peniaze?

Kedy sa zvyčajne realizuje prenos hypotéky do inej banky

Najviac realizujú prenesenie hypotekárneho úveru do inej banky klienti v prvej polovici splatnosti úveru. Je to aj preto, že v tomto období zostáva ešte veľká časť úveru nesplatená. Na druhú stranu sa to nemusí vždy oplatiť a to aj vzhľadom na to, že úroky si banka z väčšej časti zahrnie do výšky mesačnej splátky práve v tomto období.

Najčastejšie ľudia refinancujú hypotéku keď:

  1. Získajú v inej banke lepší úrok, nižšiu splátku alebo lepšiu splatnosť.
  2. Potrebujú nejaké finančné prostriedky navyše a chcú to spojiť s novým úverom.
  3. Sú nespokojní s doterajšou bankou nielen z hľadiska ich hypotéky a chcú prejsť ku konkurencii.
  4. Chcú ušetriť kvôli vyššej splátke a súčasná banka im to neumožňuje.

DAJTE SI POZOR: V každej z týchto situácií hrajú určitú úlohu nielen fakty a pevné čísla, ale aj emócie. Niekedy môžu banky nalákať klienta na prenos hypotéky úrokom, inokedy mu poskytnú nejaké iné bankové produkty či služby za výhodnejších podmienok alebo mu sľúbia vyšší úverový limit pri rovnakom príjme. Vždy by však malo hlavnú úlohu hrať komplexné porovnanie hypoték a ich finančných, ale aj nefinančných podmienok. A práve na to slúži naša hypotekárna kalkulačka.

Aké situácie môžu nastať a aké je ich riešenie

Najčastejšie riešia ľudia pri prenose alebo refinancovaní hypotéky nasledovné životné situácie.

Prenos hypotéky pri skončení fixácie úroku

V prípade, ak budete chcieť preniesť hypotéku po skončení fixovania úrokovej sadzby, je to najvýhodnejšie, pretože neplatíte žiaden sankčný poplatok, ktorý si banky účtujú počas fixovania. V tomto prípade nie je problém s vyplatením starého úveru v banke, bez ohľadu na to, či ho vyplatíte celý v hotovosti z vlastných peňazí, alebo či ho vyplatí nová banka, kam hypotéku prenášate.

Prenesenie hypotéky počas fixácie úroku

Pokiaľ neviete odolať výhodnejším podmienkam konkurencie a chcete si preniesť hypoúver už počas fixácie úrokovej sadzby, musíte sa pripraviť na pokutu vo výške od 4 do 5 % zo zvyšku úveru, ktorý ostáva pôvodnej banke vyplatiť.

V tomto prípade je teda tento poplatok najvyšší na úvod zmluvného vzťahu, naopak najnižší je práve v prípade, keď už neostáva veľa pôvodného úveru splatiť.

Prenos hypotéky pre mladých so štátnym príspevkom

Prenesenie hypotéky, ktorá bola poskytnutá aj s daňovým bonusom na hypotéku pre mladých, je najmenej rentabilnou možnosťou a väčšina ľudí ju nevyužíva pri prenose hypotéky, ale skôr pri predčasnom splatení.

Je potrebné rátať nielen s tým, že ak počas prvých 5 rokov prenesiete úver do inej banky počas fixácie, zaplatíte pokutu banke, ale budete musieť vrátiť tento štátny príspevok (daňový bonus na hypotéku) – čiže rozdiel medzi komerčným úrokom a zvýhodneným úrokom. To sa už vo väčšine prípadov neoplatí a preto sa prenos hypotéky pre mladých neodporúča.

Prenesenie hypotéky na inú nehnuteľnosť

Prenos hypotéky na inú nehnuteľnosť, napríklad iný byt či dom, nemusí súvisieť vôbec s prenosom do inej banky a za poplatok obvykle banka povolí prenesenie záložného práva. Je to ale v prípade, že s tým súhlasí aj majiteľ novej nehnuteľnosti, na ktorú sa bude záložné právo prenášať, ale zároveň musí platiť, že hodnota nového ručenia je dostatočná pre daný hypoúver.

Ktoré banky majú v ponuke špeciálne refinančné hypotéky?

Viacero bánk na našom finančnom trhu má okrem klasických hypoúverov aj špeciálne hypotéky určené na vyplatenie a prenos starých hypoték. Pozrime sa v krátkej a prehľadnej tabuľke na to, ktoré banky takéto produkty majú. Samozrejme, čísla nie sú všetko, dôležité je splniť aj podmienky pre získanie hypotéky.

BankaNázov refinančnej hypotékyVýška odSplatnosť do
SberbankmojaREFINANČNÁhypotéka3 500 €30 rokov
OTP bankaotp REFINANC úver700 €30 rokov
Prima BankaPrenesenie hypotéky5 000 €40 rokov
VÚBHypotéka na refinancovanie6 600 €30 rokov
mBankmHypotéka na refinancovanie7 000 €40 rokov

Prenesenie hypotéky do inej banky – postup

Poďme si teraz bod po bode vysvetliť, ako prenos hypotekárneho úveru zo starej do novej banky obvykle prebieha:

1. Zistenie podmienok na trhu

Základom je mať dokonalý prehľad o hypotekárnom trhu, čiže aké sú aktuálne úrokové sadzby, ktorá banka má v ponuke refinančnú hypotéku na prenesenie zo starej banky, aké sú jej podmienky, čo je spojené s hypotékou okrem sadzby úroku a podobne.

Treba si dať najmä pozor na rôzne chytáky, napríklad dobu fixácie reklamovaného výhodného úroku, prípadne povinnosť zriadenia účtu či iných produktov v novej banke.

2. Rokovanie s pôvodnou bankou

Ako náhle už viete, aké sú možnosti, najlepšie je zájsť do svojej pôvodnej banky a pokúsiť sa vyrokovať lepšie podmienky. Argumentujte rozumne, číslami, vysvetlite svoju situáciu, snažte sa objasniť cieľ získania lepších podmienok.

Všetko uveďte do písomnej žiadosti a počkajte na vyjadrenie banky. Tá obvykle ponúkne klientovi určitú ponuku, ktorá ale nemusí dosahovať úroveň konkurencie – vždy sa vás ale bude snažiť presvedčiť, prečo to nie je možné.

Samozrejme, nezabudnite ani na také dôležité položky, ako je poistenie hypotéky, čo môže tiež zavážiť v prospech či neprospech ponuky banky.

3. Vybavenie nového hypotekárneho úveru

Ak vám stará banka odmietla vyhovieť, začnite vybavovať novú hypotéku v banke, ktorá má po dôkladnom prieskume a porovnaní najlepšie podmienky. Zo starej banky by ste si mali vyžiadať potvrdenie o zostatku úveru, čiže koľko bude musieť nová banka vyplatiť tej starej, aby sa dala hypotéka preniesť.

Okrem toho treba priniesť aj viacero dokladov – niektoré banky ich vyžadujú viac, iné menej.

4. Predčasné splatenie starého hypoúveru

Ak ste spokojný s úverovou ponukou novej hypotéky, zájdite na pobočku banky, oznámte jej svoj zámer predčasného splatenia pôvodného hypoúveru. Po súhlase banky s predčasným splatením a určením podmienok a všetkých poplatkov odovzdajte všetku dokumentáciu novej banke, ktorá sa o vyplatenie starého úveru postará.

5. Samotné prenesenie hypotéky a záložného práva

Hneď ako nová banka úver splatí starej banke, prenesie sa aj vecné bremeno a záložné právo na nehnuteľnosti zo starej banky na tú novú. Vy začnete platiť v praxi novú hypotéku za podmienok, ktoré vám schválila banka pri žiadosti o úver. V praxi sa teda všetko vráti do starých koľají, akurát za takých podmienok hypotéky, ktoré vám viac vyhovujú.

Kedy sa teda prenos hypotéky oplatí a kedy nie?

Prenesenie hypotéky ponúka viacero bánk u nás a väčšina z nich na to má aj špeciálne zvýhodnené hypotekárne produkty s lepším úročením ako sú bežné hypotéky, ako napríklad Prima Banka alebo Sberbank. Najviac sa prenos oplatí vtedy, ak ušetríte ročne na zmene banky aspoň 200 až 300 €, čo môže pri obvyklom 5 ročnom období fixácie byť viac ako 1 000 €.

Pri menších sumách už na individuálne zváženie, či všetky poplatky súvisiace napríklad so zmenou na katastri, zaplatením nového znaleckého posudku a obetovaním času a úsilia stoja za takúto úsporu.

Vždy však platí, že by ste nemali pozerať len na úrokovú sadzbu, ale na finančnú aj nefinančnú stránku komplexne. Venovali sme sa tomu aj v našom článku o zaujímavostiach a prehľade hypoték.

Upozornenie k CFD: Rozdielové zmluvy sú komplexné nástroje a v dôsledku použitia finančnej páky sú spojené s vysokým rizikom rýchleho vzniku finančnej straty. Pri 51 až 77 % účtov retailových investorov došlo pri obchodovaní s rozdielovými zmluvami k vzniku straty. Mali by ste zvážiť, či rozumiete tomu, ako rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť vysoké riziko straty svojich finančných prostriedkov.

© 2024 Vpeniaze.sk | Nakódoval Leoš Lang